کمبودی در موجودی کالا در کشور نداریم ، واردات 85 درصدی روغن از خارج

به گزارش وبلاگ سایه، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که کمبودی در موجودی کالا در کشور نداریم گفت: چند روزی کمبود روغن و اختلال خواهیم داشت، اما به سرعت رفع خواهد شد.

کمبودی در موجودی کالا در کشور نداریم ، واردات 85 درصدی روغن از خارج

به گزارش گروه مالی وبلاگ سایه، فاطمی امین در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: کمبودی در موجودی کالا در کشور نداریم. روزانه نزدیک چهار هزار تن مصرف روغن در کشور است.

وی گفت: پنج شنبه چهارهزار تن، آدینه در روز تعطیل 3500 تن تولید می شود و روز شنبه 5 هزار تن تولید می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: در یکی از استان های شمالی انباری که 2 هزار تن روغن معادل نصف مصرف یک روز کل کشور کشف شد.

فاطمی امین گفت: متاسفانه 85 درصد روغن را از خارج از کشور وارد می کنیم.

وی اضافه نمود: شرکتی به نام بازرگانی دولتی ایران که تا الان که روغن ارز 4200 تومانی داشته این شرکت وارد می نموده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: این شرکت اواخر فروردین ماه 120 هزار تن و در چند روز گذشته هم 80 هزار تن روغن روغن تخصیص داده است.

فاطمی امین گفت: همه واحد های تولیدی الان ذخیره روغن خام دارند.

وی اضافه نمود: بنابراین ما به هیچ وجه درمورد ذخایر روغن خام و بسته بندی شده دچار مشکل نیستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت های تازه دیشب به انجمن های تولید نماینده ابلاغ شد، ما بین سه عامل تولید نماینده، شرکت های پخش و فروشگاه ها ارتباطمان را تقویت و دقیق تر کردیم.

فاطمی امین اضافه نمود: چند روزی کمبود روغن و اختلال خواهیم داشت، اما به سرعت رفع خواهد شد.

وی گفت: مصرف مرغ تهران در روز 1200 تن است، امروز 1200 تن مرغ گرم و 400 تن هم مرغ منجمد در تهران عرضه شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: در بحث نظارت دو مرحله وجود دارد، یک باید تولیدنمایندگان قیمت درست درج نمایند و دوم اینکه در نظام توزیع افزایش قیمت معقول باشد یعنی گرانفروشی نشود.

فاطمی امین گفت: بنابراین کالایی که قیمت بر روی آن به عنوان قیمت تولید نماینده درج شده است اگر از حدی بیشتر نباشد و مجاز باشد، کار ماست که آن ها را کنترل کنیم.

وی اضافه نمود: 35 محصول از جمله روغن از تولید تا ورودی فروشگاه در سامانه جامع تجارت رصد می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: در گام اول اینکه تولید نمایندگان قیمت را درست درج نمایند ما این را به طور سامانه ای پیگیری می کنیم و اگر قیمت ها بیش از حد مجاز باشد ما با آن برخورد می کنیم.

فاطمی امین گفت: قسمت دوم توزیع و قسمت آخر فروشگاه ها هستند که هم دولت باید نظارت ها را گسترده کند و هم مردم میتوانند به ما یاری نمایند.

وی اضافه نمود: ما در این هفته از روز یکشنبه ظرفیت بازرسی را در وزارت صنعت، معدن و تجارت 10 برابر نموده ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سراسر کشور روزی 700 نفر بازرس داشتیم که این را به بالای هفت هزار نفر رسانده ایم.

فاطمی امین اضافه نمود: در یک روز نزدیک به 9 هزار پفراینده کوچک و بزرگ معادل یک ماه بازرسی، تشکیل انجام شد.

وی گفت: امروز در سراسر کشور 20 هزار تماس داشتیم که 58 درصد آن راجع به گرانفروشی بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: اتفاقی که در این هفته افتاد، سازمان تعزیرات اختیارات بسیار خوبی گرفته، هفته های قبل اگر کسی درج قیمت نمی کرد 84 هزار تومان جریمه می شد که این جریمه هیچ بازدارندگی ندارد، آن جریمه الان به 10 میلیون تومان افزایش پیدا کرد است.

فاطمی امین گفت: روز گذشته و امروزبالای 60 هزار بازرسی داشتیم که شامل انبارها، واحد های تولیدی و شرکت های پخش که بخش عمده ای از آن به تماس های مردمی بر می شود.

وی در مورد سامانه 124 اضافه نمود: سامانه 124 دو قسمت است یک کانال تلفنی است که ما در یکی دو ماه گذشته ارتقا داده ایم، تمام تماس ها ضبط می شوند و بخشی دیگر سایت 124 است که قیمت ها را اعلام می نماید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قبلا کسی که می خواست ذرت وارد کند، ذرت را وارد می کرد از دولت دلار می گرفت بابت هر یک دلار 4200 تومان به دولت می داد.

فاطمی امین اضافه نمود: 800 کارخانه خوراک دام داریم وقتی ذرت و کنجاله می فرایند در کارخانه تولید می شوند، 15 درصد بهره وری آن ها بیشتر می شود یعنی ما 15 درصد کمتر احتیاج به واردات داریم.

وی اضافه نمود: روش تخصیص ارز 4200 تومانی باعث شده بود که کارخانجات کمتر از 20 درصد از آن ها استفاده شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در روش تازه وارد نماینده از نیما 24 هزار تومان دلار خود را خریداری می نماید و دیگر احتیاجی به دخالت دولت نیست، وارد نماینده و بخش خصوصی یکدیگر را پیدا می نمایند.

فاطمی امین اضافه نمود: یکی از مهم ترین آثار این طرح این است که دولت خودش را از فعالیت های مالی خارج می نماید و نظارت می نماید.

وی اضافه نمود: نفع مردم در این است که دولت خودش را درگیر کار کسب و کار نمی نماید می آید در سطح بالاتری قرار می گیرد و تمام توان خودرا بر نظارت و افزایش بهره وری می گذارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 17 هزار مرغداری داریم که بخشی از آن ها بلااستفاده است به این علت که وقتی نهاده های یارانه ای وارد می کنیم طبیعتا نمی توانیم به مقدار کافی وارد کنیم.

فاطمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تغییراتی که در قیمت های جهانی کالا ها داشت چقدر تاثیر گذار در تصمیم دولت بود؟ اضافه نمود: یکی از مواردی که اجرای این قانون را تسریع کرد، افزایش شدید قیمت های جهانی بود، به عنوان مثال گندم سه ماه قبل تنی 280 هزار دلار بود که به 400 دلار رسیده است، دانه های روغنی در شهریور ماه نزدیک به هزار و 200 دلار بوده که الان دو هزار دلار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مسلماً دهک های پایین سه دهک اول که برای هر نفر 400 هزار تومان افزایش پیدا نموده، قطعا به این مبلغ از مرغ، لبنیات، تخم مرغ و روغن استفاده نمی کردند یعنی منابعی در اختیارشان قرار می گیرد که خیلی بیشتر از مخارج قبلی است یعنی نه تنها افزایش قیمت ها برای آن ها جبران می شود بلکه مبلغ بیشتری هم پرداخت می شود.

فاطمی امین اضافه نمود: ممکن است در برخی از صنایع غذایی که روغن استفاده می نمایند، هر گونه تغییر قیمتی باید با اجازه و مصوبه سازمان حمایت ازمصرف نمایندگان و تولید نمایندگان و ستاد تنظیم بازار باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای چهار قلم اصلی قیمت هایی که اعلام شده دیگر تغییر نخواهد کرد، اما ممکن است در برخی از صنایع در برخی از محصولات به علت اینکه مواد اولیه آن ها افزایش پیدا می نماید، افزایش قیمتی را ببینیم.

وی اضافه نمود: هر واحد تولیدی که فکر می نماید که هزینه هایش بیشتر شده و سودش کافی نیست باید به سازمان حمایت مراجعه کند.

فاطمی امین گفت: هیچ افزایش قیمتی بدون تایید سازمان حمایت و مصوبه ستاد تنظیم بازار قابل اجرا نیست و در صورت تخطی حتما برخورد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کمبودی در موجودی کالا در کشور نداریم ، واردات 85 درصدی روغن از خارج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبودی در موجودی کالا در کشور نداریم ، واردات 85 درصدی روغن از خارج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید