جزییات نرخ تورم در مرداد ماه

به گزارش وبلاگ سایه، نرخ تورم سالانه مردادماه 1401 برای خانوارهای کشور به 41.5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.0 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

جزییات نرخ تورم در مرداد ماه

به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای در مرداد ماه 1401 به عدد 52.2 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 52.2 درصد بیشتر از مرداد 1400 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای مرداد ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل 1.8 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با کاهش 5.6 واحد درصدی به 80.4 درصد رسیده و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات بدون تغییر 36.9 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 51.1 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.7 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 58.4 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه مرداد 1401 به 2.0 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 2.6 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 1.4 درصد و 2.4 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 2.0 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 1.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3.1 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه مرداد ماه 1401 برای خانوارهای کشور به 41.5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.0 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40.9 درصد و 44.4 درصد است که برای خانوارهای شهری 0.9 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.2 واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه ادویه و چاشنی (سس مایونز و سس گوجه فرنگی) و گروه نان و غلات (کیک و بیسکویت) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه بهداشت و درمان (انواع دارو)، گروه هتل و رستوران (غذاهای سرو شده در رستوران) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین در ماه جاری گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی) و گروه روغن ها و چربی ها (روغن نباتی جامد) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مرداد ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 39.5 درصد برای دهک دهم تا 46.4 درصد برای دهک اول است.

منبع: فرارو

به "جزییات نرخ تورم در مرداد ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات نرخ تورم در مرداد ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید