تغذیه سالم برای بچه ها با رژیم غذایی رنگین کمانی

به گزارش وبلاگ سایه، نگران استخوان های ظریفش هستید؛ می ترسید خوب رشد نکند، در مدرسه از همکلاسی هایش جا بماند و بی اشتهایی اش او را خسته، ضعیف و کم حافظه کند؟ حق دارید نگران باشید! تامین تغذیه سالم برای بچه ها ، بر رشد جسم و بیشتر شدن توانایی های مغز آنها تاثیر می گذارد و اگر مواد غذایی رنگارنگی را در بشقاب فرزندتان بگذارید، بسیاری از نگرانی هایتان در خصوص رشد و سلامت او رفع می گردد.

تغذیه سالم برای بچه ها با رژیم غذایی رنگین کمانی

تغذیه سالم برای بچه ها یعنی تغذیه رنگارنگ

درست است که مصرف گوشت قرمز، غذاهای دریایی و کربوهیدرات هایی مانند برنج برای بچه ها لازم است، اما مواد غذایی دیگری هم هستند که بدون هیچ بهانه ای باید بعد از آغاز غذای یاریی به سفره کودک شما وارد شوند. ما در این مطلب میوه ها و سبزیجات ضروری برای بچه ها را، با توجه به رنگشان به شما معرفی می کنیم و علت ضروری بودن آماده شدن میان وعده و غذای کودک شما با این خوراکی ها را برایتان روشن می کنیم. می خواهید برنامه تغذیه سالم برای بچه ها را روشن کنید؟ این مطلب را بخوانید.

قرمز های خستگی در کن

از زمان آغاز غذای یاریی، میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ، نقش مهمی را در تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با سرطان و آلزایمر بازی می نمایند و به همین علت صحبت کردن از تغذیه سالم برای بچه ها بدون معرفی آنها بی معنا به نظر می رسد. آنها سرشار از آنتی اکسیدان مهمی به نام لیکوپن هستند؛ یعنی همان ماده ای که از پوست در برابر آفتاب محافظت می نماید و احتمال ابتلا به سرطان پوست را پایین می آورد.

رساندن لیکوپن کافی به بدن کودک، به معنای کم شدن احتمال درگیری او با آسم، خستگی و تنگی نفس در زمان ورزش و بازی است.

فلفل دلمه قرمز

شاید میوه ها و سبزیجات خام در تغذیه بچه ها زیر شش ماه جایی نداشته باشد، اما در برنامه غذایی بعد از شش ماهگی آرام آرام جایی برای این مواد غذایی ارزشمند باز می گردد. فلفل دلمه قرمز، همان فلفل دلمه رسیده سبز است که اندازه دو برابر بیشتر ویتامین C و نه برابر بیشتر ویتامینA را نسبت به نوع سبز آن در خود جا داده است.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی، پادشاه سبزیجات حاوی لیکوپن است. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین A و ویتامین C است و بخاطر ویتامین K موجود در آن، مصرفش به محکم شدن استخوان های بچه ها یاری می نماید.

جالب اینجاست که لیکوپن در گوجه پخته شده، بیشتر از گوجه خام است و با پختن و طعم دار کردنش، می توانید سس سرشار از آنتی اکسیدانی را برای غذای کودک آماده کنید.

هندوانه

می توانید مسئولیت مبارزه با رادیکال های آزاد را به هندوانه بسپرید. این میوه سرشار از ویتامین های C و A هم هست.

گریپ فروت

درست است که گریپ فروت به سرخی گوجه فرنگی نیست، اما درست مانند آن سرشار از آنتی اکسیدان است. اضافه کردن تکه های آن به سالاد، درست کردن اسموتی با یاریش یا گرفتن آبش می تواند روش های خوبی برای وارد کردن آن به رژیم غذایی بچه ها باشد.

نارنجی های ضد بیماری

بتاکاروتنی که در میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ پیدا می گردد، با وارد شدن به بدن کودک، احتیاج او به ویتامین A را تامین میکند. ویتامین A یک آنتی اکسیدان قوی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید، ارتباط بین سلول ها را بهبود می دهد و از آسیب دیدنشان بخاطر هجوم رادیکال های آزاد جلوگیری می نماید.

کدو حلوایی

در کدو حلوایی، می توانید ترکیبی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را پیدا کنید. این کدو سرشار از ویتامین B، فولات، منگنز و فیبر است و به افزایش انرژی کودک و بهبود عملکرد عضلات و دستگاه گوارشش یاری می نماید.

پرتقال

غول میوه های حاوی ویتامین C را می توانید پرتقال بدانید. این میوه خاصیت ضدالتهابی دارد و از آنجا که پالپ های آن هم سرشار از خاصیت است، بهتر است به جای گرفتن آبش، خود میوه را به کودکتان بدهید.

هویج

هویج یک گیاه سرشار از آنتی اکسیدان است و بخاطر بیوتینی که دارد، به افزایش انرژی و بهبود شرایط سوخت و ساز بدن هم یاری می نماید؛ پس حتما از آن در تهیه غذای کودک بهره ببرید.

گرمک

برای تقویت بینایی کودکتان، گرمک را در رژیم روزانه او جا دهید. این میوه سرشار از ویتامین A و ویتامین C به افزایش گلبول های سفید خون یاری می نماید و سلامت ریه را هم تضمین می نماید.

زردهای انرژی بخش

میوه ها و سبزیجات زرد رنگ، در عین اینکه خواصی شبیه نارنجی ها دارند، سرشار از کاراتینوئیدها هم هستند و بدون آنها نمی توان از تغذیه سالم برای بچه ها چیزی گفت. آنها احتمال ابتلا به سرطان ریه و آرتریت در آینده را کمتر می نمایند. بچه هایی که در رژیم غذایی شان اندازه زیادی از آنها را گنجانده اند، در پرش و انجام فعالیت های بدنی سخت، توانایی بیشتری دارند.

فلفل دلمه زرد

این رنگ از فلفل دلمه، تنها ویتامین C فراوانی ندارد، بلکه بخاطر طعم شیرین تر و عطر کمترش، خوردن آن برای بچه ها لذت بخش تر است.

ذرت

تیامین فراوان ذرت، ارزش غذایی آن را بیشتر از بسیاری از گیاهان نموده است. این ماده به انتقال بهتر پیغام های عصبی به مغز و بهبود عملکرد اعصاب یاری می نماید. مصرف ذرت، انرژی بچه ها را بیشتر نموده و مغزشان را هم برای یادگیری به انجام فعالیت های روزانه آماده تر می نماید.

آناناس

کاراتنوئید فراوان موجود در این میوه، فواید زیادی را به بدن کودک می رساند. این میوه به بهبود سینوزیت و برونشیت یاری می نماید، خاصیت ضدالتهابی دارد و هضم غذا را هم آسان تر می نماید.

موز

ماهیچه ها و استخوان های بچه ها برای استحکام بیشتر، به موز و پتاسیم موجود در آن احتیاج دارند. این میوه سرشار از پروبیوتیک ها هم هست و سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت می نماید.

سبزهای ترمیم نماینده

میوه ها و سبزیجات سبز، نقش مهمی را در ترمیم بافت های بدن بازی می نمایند. آنها توان باکتری ها برای رشد کردن در بدن را پایین می آورند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نمایند.

کدو

کدو سرشار از امگا 3 است و در کنار تقویت سیستم ایمنی بدن، به کاهش حملات آسم و بهبود فعالیت دستگاه گوارش یاری می نماید.

کلم بروسل

اگر کلاس و درس کودکتان را زود خسته می نماید، در میان وعده اش کلم بروسل بریزید. این کلم کوچک خستگی را کم می نماید. نام انواع کلم، همواره با تغذیه سالم برای بچه ها همراه می گردد.

آواکادو

چربی های مفید موجود در آواکادو، به حفظ سلامت مغز یاری می نمایند و از قلب هم در برابر بیماری ها محافظت می نمایند. باور کنید تغذیه سالم بچه ها ، بدون یاری گرفتن از میوه ها و سبزیجات ضروری، شدنی نیست.

مارچوبه

کربوهیدرات های خاصی که در مارچوبه وجود دارد، به سلامت بچه ها یاری بزرگی می نماید. مارچوبه ملین و تب بر است و به افزایش گلبول های قرمز خون یاری می نماید.

کاهو

هر چه از فایده سبزیجان برگ سبز بگوییم، کم گفته ایم. ویتامین K و فولیک اسید موجود در کاهو، به استحکام استخوان های بچه ها و سلامت قلب آنها یاری می نمایند.

بروکلی

برای تامین بخشی از احتیاج بدن کودک به پروتئین، می توانید روی بروکلی حساب کنید. این کلم ویتامین C و ویتامین K فراوانی هم دارد. می بینید؟ مصرف شیر غنی شده بچه ها به رشد و سلامت کودکتان و بلند شدن قد کودک یاری می نماید، اما ترکیبات لبنی به تنهایی از پس تامین احتیاجهای غذایی او برنمی آیند.

نخود فرنگی

یک فنجان نخود فرنگی، بیشتر از سه برابر احتیاج روزانه کودکتان به فیبر را تامین می نماید. مصرف نخود فرنگی به استحکام استخوان های کودک یاری می نماید و ویتامین B6 موجود در آن خلق و خو را بهتر می نماید.

اسفناج

یکی از غنی ترین منابع فولات را می توانید اسفناج بدانید. مصرف این گیاه احتمال کم خون شدن کودک را پایین می آورد. سعی کنید برای حفظ تنوع در برنامه غذایی فرزندتان، از ایده های ساده و مجذوب کننده برای افزایش اشتهای او یاری بگیرید.

بنفش های حافظه ساز

برای تقویت حافظه فرزندتان می توانید سراغ مواد غذایی گیاهی بروید. برای بهبود حافظه فرزندتان، سراغ میوه ها و سبزیجات بنفش بروید. آنها سرشار از فلانوئیدها هستند و اگر به غذای کودک شما وارد شوند، در کنار تقویت حافظه کوتاه مدت، به حفظ سلامت قلب او هم یاری می نمایند.

بادمجان

این گیاه نیروبخش است، احتمال ابتلا به سرطان را پایین می آورد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید و با آهن فراوانی که دارد، مانع کم خون شدن بدن کودک می گردد. شما می توانید میوه ها و سبزیجات پرخاصیت را با بهانه های متفاوت به رژیم غذایی آنها وارد کنید تا از خواص بی شماره آنها بهره مند گردد.

انگور بنفش

برای تقویت فعالیت مغز فرزندتان، به او انگور بنفش بدهید. این میوه ضد باکتری و انرژی بخش است و احتمال ابتلای کودک به آسم را کمتر می نماید.

ترب سیاه

شاید کمتر پیش آمده باشد که ترب را به غذای کودکتان اضافه نموده باشید، اما اگر بدانید که این ریشه سرشار از ویتامین C است و به بهبود شرایط گوارش کودک هم یاری می نماید، ممکن است از این به بعد سراغش بروید.

چغندر

برای اینکه سرطان از فرزندتان دور بماند، روده هایش بهتر کار کند، استخوان ها و عضلاتش جان بگیرند و انرژی اش بیشتر گردد، گاهی برایش عصرانه لبو درست کنید. شما می توانید از چغندر پرخاصیت، در تهیه میان وعده های سالم برای کودکتان یاری بگیرید.

آلو بنفش

هرچقدر درباره خواص آنتی اکسیدانی آلو بنفش بگوییم، کم گفته ایم. مصرف این میوه به جذب بهتر آهن در بدن یاری می نماید و سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت می نماید.

منبع: کتاب کاله

به "تغذیه سالم برای بچه ها با رژیم غذایی رنگین کمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه سالم برای بچه ها با رژیم غذایی رنگین کمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید