بوی بد دهان بچه ها: علت و راه و روش های درمان آن

به گزارش وبلاگ سایه، علل بوی بد دهان بچه ها

خشکی دهان: اگر فرزندتان به وسیله دهان نفس می کشد (برای مثال گرفتگی بینی دارد) بنابر این باکتری های موجود در دهانش به احتمال زیاد بدون دردسر رشد می نمایند.

بوی بد دهان بچه ها: علت و راه و روش های درمان آن

جسم خارجی: یک نخود، لوبیا، یک اسباب بازی کوچک، یا شی دیگری که فرزند خود را در بینی خود قرار داده ممکن است باعث بوی بد دهان او شده باشد. این اتفاق به ویژه در بچه ها و نوپا ها که معمولا سراغ چیز هایی می فرایند متعلق به آنها نیست مشترک است!

بهداشت نامناسب: باکتری های طبیعی در دهان زندگی می نمایند و روی باقی مانده ذرات غذا بین دندان ها، در خط لثه، بر روی سطح زبان و یا بر روی سطح لوزه در پشت گلوی فرزند تان تأثیر می گذارند. همین باعث بوی بد دهان می گردد مخصوصا اگر غذا به مدت طولانی در دهان باقی بماند.

خوردن غذاهای تند: اگر فرزندتان از خوردن سبزیجاتی مانند پیاز و سیر لذت می برد، باید بدانید که آنها موقتا تا زمانی که در سیستم گوارش او وجود دارند، روی تنفس تأثیر می گذارند.

بیماری یا شرایط خاص: گاهی اوقات عفونت های سینوزیت، ورم لوزه ها و یا حتی آلرژی های فصلی می توانند باعث بوی بد دهان شوند. برخی از بچه ها مبتلا به رفلاکس معده به مری نفس بدبویی دارند.

کرم خوردگی ها، جرم دندان یا آبسه های دندانی: این ها می توانند در هر سنی روی دندان بچه ها تأثیر بگذارند و باعث بوی بد دهان شوند. معمولا در بروز بیماری ها یا التهاب لثه بزرگسالان مقصر هستند اما بچه ها در این مورد تقصیری ندارند.

فرزندم باید از دهان شویه استفاده کند؟

نه. چون دهان شویه تنها مشکل را می پوشاند (گذشته از این ها اگر هنوز فرزندتان به سن پیش دبستانی نرسیده است، احتمالا دچار مشکل با صدا نفس کشیدن و آب دهان پرتاب کردن هستند). فقط مطمئن شوید که دندان هایش را چندین بار در روز مسواک نموده اند.

با بوی بد دهان فرزندم چه کنم؟

در بسیاری از موارد، پاسخ بهداشت دهان و دندان است.

  1. اگر فرزند تان نوزاد است، سعی کنید لثه ها و همه دندان هایش را بعد از هر بار غذا خوردن یا قبل از خواب برایش پاک کنید یا مسواک بزنید. شما می توانید به آرامی زبانش را هم مسواک بزنید (البته در این سن احتیاج به خمیردندان نیست).
  2. وقتی کودک تان مرحله نوزادی را پشت سر گذاشت برایش مسواک بزنید (در نهایت به او آموزش دهید دندان هایش را مسواک بزند) آن هم دو بار در روز و یک بار قبل از خواب. تا زمانی که او 2 ساله گردد فقط به اندازه یک دانه برنج برایش از خمیر دندان بهره ببرید یا حتی کوچکتر. بعد از 2 سالگی به اندازه یک نخود و بعد از 5 سالگی به اندازه یک لوبیای کوچک از خمیر دندان بهره ببرید.
  3. کودک تان را برای معاینات منظم دندانپزشکی ببرید و مطمئن شوید که دندان هایش سالم و تمیز هستند. اگر هنوز هم دهان فرزند تان بوی بد می دهد او را برای معاینه پیش پزشک ببرید.
  4. در نهایت لزومی ندارد فرزندتان را به خاطر بوی بد دهانش خجالت زده کنید. سعی کنید با این اتفاق کنار بیایید حتی اگر کمی به خاطر آن احساس شرمندگی می کنید.
  5. اگر فرزندتان انگشت شست یا بقیه انگشتانش را می مکد، شما باید اطمینان حاصل کنید که او دست ها و وسایل شخصی اش را به طور مرتب با آب و صابون می شوید. اگر کودک تان از پستانک استفاده می نماید، برای ضد عفونی کردن آن می توانید آن را در ماشین ظرفشویی یا آب داغ بیندازید.
منبع: setare.com

به "بوی بد دهان بچه ها: علت و راه و روش های درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوی بد دهان بچه ها: علت و راه و روش های درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید