عظیم ترین دغدغه در حوزه رمزارزها، بلاتکلیفی قانونی است

به گزارش وبلاگ سایه، نشست تخصصی کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران با موضوع تبادل رمزارزها؛ موانع و مسائل برگزار گردید؛ در این نشست اعضای انجمن بلاک چین، روسای کمیسیون های اقتصاد کلان، توسعه صادرات غیرنفتی، انرژی، کسب وکارهای دانش بنیان و بازار پول و سرمایه اتاق ایران حضور داشتند.

عظیم ترین دغدغه در حوزه رمزارزها، بلاتکلیفی قانونی است

در ابتدای نشست علی شمس اردکانی درباره اخبار روز حوزه انرژی، اقتصاد کلان و رمزارزها گفت و تأکید کرد: با توجه به آنچه در نشست های قبلی گفته شده، ضروری است پیش از هر اقدامی، بخش خصوصی نگاه جامع و عمیقی نسبت به ویژگی های رمز ارزها پیدا کند و پس از شناسایی کارکردهای این حوزه، نشست های لازم برای بیان خواسته های خود با مسئولان و سیاست گذاران داشته باشد. بخش خصوصی باید به این نکته توجه کند که ممکن است سیاست گذار به دلیل تعجیل یا عدم شناخت در این حوزه به شیوه نادرستی تصمیم گیری کند بنابراین باید در شناساندن بسترهای این صنعت کوشش کنیم.

در ادامه این نشست ساجد نیک مهر، مشاور کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران از دو مؤلفه مهم در ارز دیجیتال گفت: فراوری ماینیگ و تبادل رمزارزها. البته قبلاً نشست مشترکی با حضور روسای کمیسیون های اقتصاد کلان، توسعه صادرات غیرنفتی، انرژی، کسب وکارهای دانش بنیان و بازار پول و سرمایه با حضور محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق ایران برگزار گردیده بود. موضوع آن نشست تدوین نظر بخش خصوصی درباره رمز ارزهای دیجیتال بود. قبلاً هم چندین نشست مشترک با حضور کمیسیون های متعدد در این حوزه برگزار گردید و خیلی از موضوع های بحث شده در این نشست، عمومی بود؛ از این به بعد قرار است موضوع های تخصصی این حوزه با همراهی انجمن های تخصصی آنالیز گردد.

او گفت: قبلاً درباره فراوری ماینیگ و تبادل رمزارزها بحث شده است؛ درباره تبادل رمزارزها باید با متخصص های این حوزه بحث و گفتگو می کردیم. برای همین هم با آقای سپهر محمدی، رئیس انجمن بلاک چین ایران جلساتی برگزار گردیده است.

سپهر محمدی در ادامه درباره مسئله تبادل رمزارزها گفت: بیشترین مسائل در حوزه رگلاتوری است که باید این مسائل با همراهی نهادهای دولتی حل گردد. امیدواریم راهکار های ارائه شده موردتوجه قرار گیرد و منابع آن برای بخش خصوصی باقی بماند.

بعد از آن فرزین فردیس، مشاور کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران گزارشی با عنوان رمزارز، تهدید یا فرصت ارائه داد. او ارزش کل بازار رمزارزها را حدود 2530 میلیارد دلار اظهار داشت. او گفت: ارزش کل بازار بیت کوین 1071 میلیارد دلار بوده که تقریباً 10 درصد کل طلای جهان بوده است.

فردیس گفت: بازیگران و ذی نفعان یک سیستم مالی- پولی، دولت، مردم و کسب وکارها هستند و در میان این بازیگران، مردم خیلی جلوتر از بقیه بوده اند.

فردیس ادامه داد: 80 درصد مردم علاقمند به نگهداری رمزارزها هستند؛ 86 درصد به خرید و تبادل در آینده فکر می نمایند و 79 درصد به آغاز فعالیت در این حوزه علاقمند هستند. 62 درصد مردمی که رمز ارز خریده اند در شش ماه اخیر وارد بازار شده اند. همچنین حجم مبادله روزانه رمزارزها در خاتمه اسفند بین 5 تا 10 هزار میلیارد تومان تخمین زده می گردد.

او درباره بازیگران و ذی نفعان و شرایط کسب وکارها گفت: مهمترین پرسش این است که مردم برای خریدوفروش رمزارز چه پلت فرم هایی را ترجیح می دهند؟ یا برای نگهداری رمزارز خریداری شده خود بیشتر از چه گزینه ای استفاده می نمایند؟ الآن البته مردم احساس عدم امنیت هم می نمایند؛ بهتر است که بدانیم 64 درصد مردم هنوز نمی دانند چگونه حمایت می شوند؟ باید به بازیگران کلاسیک اجازه حضور و فعالیت داده گردد و آیین نامه این حوزه به سرعت تدوین گردد و قواعد شفافی لازم الاجرا گردد.

فرزین فردیس تأکید کرد: عظیم ترین دغدغه مردم و کسب وکارها در حوزه رمزارزها بلاتکلیفی با مسائل قانونی، نوسانات شدید ارزش، عدم امنیت و کلاه برداری، عدم پشتوانه شفاف و ملاحظات شرعی و مسائلی از این قبیل است. برای همین باید ساختار فنی-حقوقی با نظارت بانک مرکزی اصلاح گردد.

او درباره الزامات ساماندهی این بازر در ایران به بایدها و نبایدها اشاره نمود: باید دارایی های دیجیتال در کشور به رسمیت شناخته گردد؛ آگاهی و آموزش های زیربنایی ایجاد گردد تا حس آرامش در فضای عمومی جامعه برای استفاده از رمزارزها به وجود بیاید. باید مصوبه کمیسیون مالی دولت و سندهای پیشنهادی مورد اجتماع سه تشکل بخش خصوصی تقویت و تسریع رگولاتوری حوزه فناوری بلاک چین و رمز ارز با رویکرد سندباکس تصویب گردد. قوانین و آیین نامه های فعالیت مالی این حوزه تدوین گردد. مجوز فعالیت به بازیگران کلاسیک یعنی بانک ها و صرافی ها و... داده گردد. ساختار فنی و حقوقی مشابه شاپرک یا شتاب ایجاد گردد. همچنین پروتکل های قضایی مربوطه و هاب های توسعه ای رمزارزها در کشور و تشویق سرمایه گذاران خارجی به ورود به آن ها ایجاد گردد. هچنین باز کردن دسترسی بین المللی به پلتفرم های توسعه یافته ایرانی ضروری است.

در این نشست همچنین علی شمس اردکانی رئیس کمیسیون اقتصاد کلان گفت: با توجه به آنچه در نشست های قبلی گفته شده، ضروری است پیش از هر اقدامی، بخش خصوصی نگاه جامع و عمیقی نسبت به ویژگی های رمز ارزها پیدا کند و پس از شناسایی کارکردهای این حوزه، نشست های لازم برای بیان خواسته های خود با مسئولان و سیاست گذاران داشته باشد. بخش خصوصی باید به این نکته توجه کند که ممکن است سیاست گذار به دلیل تعجیل یا عدم شناخت در این حوزه به شیوه نادرستی تصمیم گیری کند و ما باید در شناساندن بسترهای این صنعت کوشش کنیم.

او ادامه داد: نباید آنچه بر صنعت گاز و برق رفته، در این صنعت هم تکرار گردد و باید همه در این حوزه عقلانی رفتار نمایند. باید رمزارز، بیت کوین یا زنجیره ارزش این صنعت درست ایجاد گردد. برای همین ما تأکید می کنیم که این ارز در حوزه صادراتی مصرف گردد نه داخلی. باید در این حوزه آیین نامه هایی تدوین گردد که مورد پذیرش قرار گیرد. باید مباحث حقوقی این حوزه کاملاً تعیین گردد.

بعد از آن اعضای حاضر در نشست از دغدغه حوزه رمزارزها گفتند و تاکید کردند: باید بازار استخراج، استفاده از رمزارز و تبادل باهم دیده گردد و تفکیک این ها ممکن نیست؛ مسئله رگلاتوری به دقت موردتوجه قرار گیرد. باید جلوی بروکراسی و رانت در این حوزه گرفته گردد چراکه بلاک چین به این دلیل به وجود آمده که جلوی رانت گرفته گردد. باید دغدغه های همه ذی نفعان مورد توجه قرار گیرد و روی آن اجماع صورت گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "عظیم ترین دغدغه در حوزه رمزارزها، بلاتکلیفی قانونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عظیم ترین دغدغه در حوزه رمزارزها، بلاتکلیفی قانونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید