آیا غلات بچه ها را چاق می کند؟

به گزارش وبلاگ سایه، متخصصان بیماری های بچه ها و متخصصان تغذیه می گویند از 6 ماهگی می توان به بچه ها غلات خوراند اما در ابتدا باید غلات بدون گلوتن به بچه ها داده شود زیرا دستگاه گوارش آنها هنوز کاملا بالغ نشده و بهتر است در غذاهای آنها به جای آرد گندم از آرد برنج استفاده شود که برای گوارش آنها مناسب تر است. گلوتن پروتئینی است که در

آیا غلات بچه ها را چاق می کند؟

آیا غلات بچه ها را چاق می کند؟

ترجمه: سمیه مقصودعلی

شاید شما هم شنیده باشید که می گویند غلات، بچه ها را چاق می کند. حالا اگر این حرف صحت داشته باشد، باید به بچه ها غلات داد یا نه؟ این نوشته به چند سوال درباره همین موضوع پاسخ می دهد.

از چه سنی و چه نوع غلاتی را باید به بچه ها داد؟

متخصصان بیماری های بچه ها و متخصصان تغذیه می گویند از 6 ماهگی می توان به بچه ها غلات خوراند اما در ابتدا باید غلات بدون گلوتن به بچه ها داده شود زیرا دستگاه گوارش آنها هنوز کاملا بالغ نشده و بهتر است در غذاهای آنها به جای آرد گندم از آرد برنج استفاده شود که برای گوارش آنها مناسب تر است. گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو، چاودار و جوی دوسر موجود است و می تواند سبب بروز حساسیت های مقطعی پرزهای دستگاه گوارش شود. گلوتن همچنین می تواند مسبب برخی ناراحتی های گوارشی مثل جذب بد مواد غذایی یا کندی رشد دستگاه گوارش شود و از آنجا که گلوتن ماده ای آلرژی زا است، باید وجود یا وجود نداشتن آن روی محصولات درج شود.

چند مرتبه در روز می شود به بچه ها غلات داد؟غلات حاوی قندهای سبک هستند که انرژی را تامین و از بروز حس گرسنگی و خستگی در طول روز جلوگیری می کند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند غلات را صبح ها به نام صبحانه مصرف کنید تا انرژی فعالیت تان در طول روز تامین شود. غلات برای بچه ها کم سن و سال معادل نان برای بچه ها بزرگ تر است و می توان عصرها هم به بچه های که گرسنه می شوند و شیر طلب می کنند، آن را داد. همچنین می توان غلات را با شیر سرد یا ولرم مخلوط کرد. غلات قند بالایی دارد که منبع اصلی انرژی در رژیم های غذایی متعادل است. تحقیقات فراوان نشان داده که علت اصلی چاقی زودهنگام در بچه ها مصرف بالای پروتئین است و بنابراین لازم است برنامه متعادلی برای تغذیه آنان در نظر گرفته شود؛ مثلا اگر کودک صبح ها سیب زمینی و برنج بخورد، در طول روز باید به او تنها یک وعده غلات داد و اگر صبحانه میوه و سبزی بخورد، باید 2 وعده در روز به او غلات داد. البته باید اندازه جنب و جوش بچه ها را هم در نظر گرفت. والدین باید در 9 ماهگی و 24 ماهگی الزاما فرزندان خود را نزد متخصص بچه ها ببرند تا اندازه رشد و وزن آنها سنجیده شود. در 9 ماهگی اندازه حجم توده بدنی بچه ها برای دخترها 20 و در پسرها 3/20 است. در 2 سالگی این اندازه به 19 در دخترها و 2/19 در پسرها می رسد. به طور کل باید گفت حجم توده بدنی تا یک سالگی افزایش و از یک تا 6 سالگی کاهش می یابد. در صورتی که کودک شما وزن طبیعی دارد یا کم وزن است، دادن غلات به او مسئله ای ایجاد نمی کند اما اگر وزن اش بیش از حد متعادل است، بهتر است دادن غلات را کمی محدود کنید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "آیا غلات بچه ها را چاق می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا غلات بچه ها را چاق می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید