5 راه قطعی برای افزایش عزت نفس

به گزارش وبلاگ سایه، افزایش عزت نفس نیازمند شناخت ما از خودمان است، در واقع طبق گفته روانشناسان عزت نفس بازخورد یک فرد از ارزش های خودش است. به طور کلی از نظر روانشناسی عزت نفس از دو عامل شایستگی و ارزشمندی نشات می گیرد، با خبرنگارانمگ همراه باشید تا راهکارهای بالابردن عزت نفس را آنالیز کنیم.

5 راه قطعی برای افزایش عزت نفس

تعریف درست از عزت نفس

در بسیاری از موارد افراد عزت نفس و اعتماد به نفس را با یکدیگر اشتباه می گیرند در صورتیکه این دو کاملا با هم متفاوت هستند. ممکن است فردی دارای اعتماد به نفس بالایی باشد اما عزت نفس کافی را نداشته باشد. به عنوان مثال شخصی که در کاری تخصص کافی را ندارد با تکرار دروغ هایش به این باور می رسد که این تخصص را دارد و دیگران هم به علت داشتن اعتماد به نفس از او تعریف و تمجید می نمایند اما این فرد در فکر خود می داند که تخصص لازم را نداشته و احساسی که باید را از این تعاریف نمی گیرد. در این حالت فرد عزت نفس پایین اما اعتماد به نفس بالایی دارد.

عوامل مهم در داشتن عزت نفس

دو عامل مهم شایستگی و ارزشمندی در افزایش عزت نفس نقش دارند. که این احساس زمانی در فرد شکل می گیرد که احساس کارآمدی داشته باشد و به خود احترام بگذارد. در این صورت فرد به این باور می رسد که ارزش زندگی کردن را دارد و برای خود ارزش بیشتری قائل می گردد.

راه های افزایش عزت نفس

زمانی که شما قصد دارید عزت نفس خود را افزایش دهید برترین راه این است که برای آن برنامه ریزی کنید و در این برنامه از موارد زیر الگو بگیرید:

برای خود یک هدف معین کنید

با معین کردن هدف می توانید تعداد موفقیت های خود را بشمارید و یا از به دست آوردن موفقیت ها، احساس خود را بسنجید. از این رو ضروری است برای کوتاه مدت و بلن مدت خود برنامه دقیق داشته باشید تا با انجام و پیگیری آن ها به موفقیت دست یابید. معین کردن هدف باعث می گردد فرد شایستگی های خود را بشناسد، احساس غرور سالم را تجربه کند تا در نهایت به ارزش های خود پی ببرد. با اولین قدم شما می توانید عزت نفس خود را افزایش دهید.

موفقیت های خو را ارزشمند بدانید

ضروری است زمانی را برای فکر کردن به موفقیت های خود اختصاص دهید تا راحتتر بتوانید عزت نفستان را افزایش دهید. یکی از اصلی ترین تمریناتی که روانشناسان به افراد می دهند برای افزایش عزت نفس این است که تک به تک موفقیت های خود را بنویسند و در خصوص آن ها فکر نمایند. براساس بزرگی یا کوچکی هر یک پاداش معین نمایند. این امر یاری بزرگی می نماید تا فرد بیشتر به توانایی خود پی ببرد.

باور کنید که کامل نیستید

یکی از مهم ترین عواملی که باعث می گردد افراد دچار عزت نفس پایین شوند این است که فرد به این فکر می نماید که کامل است در صورتی که باید بدانیم هیچ یک از ما کامل و عالی نیستیم. بیشتر افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند افرادی کمالگرا بوده و از خود توقعات بسیاری داشته اند. به افراد کمالگرا پیشنهاد می کنیم تا روی نقاط قوت خود تمرکز نمایند و خود را در گیر کامل بودن ننمایند.

برای جسم خود ارزش قائل باشید

مهم است که برای افزایش عزت نفس به جسم خود توجه ویژه ای داشته باشید و برای سالم ماندن آن کوشش کنید. توجه داشته باشید که وجود تکاپو باعث می گردد سلامت کامل بدنی را به دست آورید.

به خودتان وفادار باشید

در نهایت باید بدانید که برای بهبود عزت نفس ضروری است از کارهایی که خلاف جهت عزت نفس پیش می رود جلوگیری کنید و خود را مجبور به انجام کارهایی که مورد علاقه شما نیستند نکنید.

منبع: پیام دلتا

به "5 راه قطعی برای افزایش عزت نفس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 راه قطعی برای افزایش عزت نفس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید