2 طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی در قابلمه

به گزارش وبلاگ سایه، کیک اسفنجی معمولاً در فر و با استفاده هم زدن برقی و تجهیزات بیشتری نسبت به کیک های معمولی تهیه می گردد. اما حقیقت است که طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و در قابلمه راحت تر از آن چیزی است که تصورش را می کنید. شما می توانید بدون استفاده از فر یک اسفنجی نرم و لطیف درست کنید و کیک اسفنجی را خامه کشی کنید و برای تولد یا جشن های خانگی تزیین کنید. در این مقاله از در می توانید با طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص طرز تهیه کیک اسفنجی قابلمه ای پاسخ خواهیم داد.

2 طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی در قابلمه

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و شیر

مدت زمان آماده سازی: 30 دقیقه

مدت زمان پخت کیک اسفنجی در قابلمه: 50 دقیقه

کالری هر تکه کیک اسفنجی: 150 کیلوکالری

مواد لازم برای تهیه کیک اسفنجی بدون فر و شیر

 • آرد: 1/5 لیوان فرانسوی دسته دار
 • تخم مرغ: 4 عدد
 • وانیل: 1 قاشق چای خوری
 • آب داغ: 1 لیوان فرانسوی دسته دار
 • بیکینگ پودر: 1 قاشق غذاخوری
 • شکر: 1 لیوان فرانسوی دسته دار

مراحل طرز تهیه کیک اسفنجی در قابلمه

برای درست کردن کیک اسفنجی بدون فر شما تنها به 4 عدد تخم مرغ، 1/5 لیوان آرد، 1 لیوان شکر و مقداری بیکینگ پودر، شیر احتیاج دارید. در ادامه می توانید با مراحل درست کردن کیک اسفنجی بدون فر آشنا شوید.

مرحله اول؛ هم زدن سفیده تخم مرغ

در اولین مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر باید سفیده و زرده تخم مرغ ها را جدا کنید. سپس سفیده ها را در یک ظرف خشک و تمیز بریزید و کمی بزنید. سپس نصف شکر را اضافه کنید و برای 15 دقیقه سفیده تخم مرغ و شکر را هم بزنید تا کاملاً سبک شوند. بعد از آماده شدن سفیده تخم مرغ، آن را در یخچال قرار دهید.

مرحله دوم؛ هم زدن زرده تخم مرغ

بعد از آماده شدن سفیده تخم مرغ، در این مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر باید زرده تخم مرغ را با نیمه به جای مانده شکر ترکیب کنید و با همزن بزنید. زمانی که زرده کمی روشن شد، آب داغ را کم کم به زرده ها اضافه کنید و با سرعت بالا آن را هم بزنید تا زرده ها سفت نشوند.

مرحله سوم؛ اضافه کردن آرد و بیکینگ پودر به تخم مرغ

در این مرحله باید آرد و بیکینگ پودر را 2 تا 3 بار الک کنید. سپس آن را در چند مرحله به زرده تخم مرغ اضافه کنید. سپس مواد را به آرامی و در یک جهت با لیسک ترکیب کنید.

مرحله چهارم؛ اضافه کردن سفیده تخم مرغ به سایر مواد کیک

بعد از این که زرده تخم مرغ و آرد را مخلوط کردید، در این مرحله از دستور پخت کیک اسفنجی بدون فر باید سفیده ها را از یخچال خارج کنید و سپس آن ها را در چند نوبت به سایر مواد کیک اضافه کنید. مایه کیک را به آرامی و با لیسک ترکیب کنید تا کاملاً یکدست گردد.

مرحله پنجم؛ ریختن مایه کیک در قالب

بعد از آماده شدن مایه کیک باید یک قالب گرد انتخاب کنید. آن را با برس چرب کنید. مایه کیک را داخل قالب بریزید و چند بار قالب را به کف زمین بکوبید تا هوای موجود در مایه کیک تخلیه گردد.

مرحله ششم؛ پخت کیک اسفنجی بدون فر

در این مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی در قابلمه باید یک قابلمه بزرگ از میزان قالب تهیه کنید. سپس قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید تا گرم گردد. زمانی که قابلمه گرم شد، یک پایه فلزی داخل قابلمه بگذارید و سپس قالب کیک را روی پایه قرار دهید. روی درب قابلمه دم کنی بگذارید و شعله گاز را کم کنید و اجازه دهید کیک برای 45 تا 60 دقیقه با شعله ملایم بپزد.

مرحله هفتم؛ خارج کردن کیک از قالب

بعد از این که کیک آماده شد، یک خلال دندان داخل کیک فرو کنید و اگر کیک به خلال نچسبید، یعنی کیک شما آماده است. در این مرحله باید شعله گاز را خاموش کنید و قالب کیک را از قابلمه خارج کنید. سپس 10 دقیقه صبر کنید تا کیک کمی خنک گردد. درنهایت می توانید به آرامی کیک را از قالب خارج کنید.

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی

مدت زمان آماده سازی: 30 دقیقه

مدت زمان پخت کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی: 50 دقیقه

مواد لازم برای تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی

 • آرد: 3 لیوان فرانسوی دسته دار
 • تخم مرغ: 2 عدد
 • شکر: 1 لیوان فرانسوی دسته دار
 • وانیل: 1/3 قاشق چای خوری
 • شیر پرچرب: 1 لیوان فرانسوی دسته دار
 • روغن مایع: 4/5 قاشق غذاخوری
 • بیکینگ پودر: 2 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی

اگر دوست دارید یک کیک اسفنجی بدون و همزن برقی و با ساده ترین تجهیزات آماده کنید، این دستور پخت مخصوص شما است. در ادامه می توانید با مراحل طرز تهیه کیک اسفنجی قابلمه ای بدون همزن برقی آشنا شوید.

مرحله اول؛ هم زدن تخم مرغ و شکر و وانیل

در اولین مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی باید تخم مرغ، شکر و وانیل را در یک ظرف بریزید و برای 10 دقیقه با همزن دستی مخلوط کنید تا تخم مرغ سفید و کشدار گردد.

مرحله دوم؛ اضافه کردن سایر مواد کیک به ترکیب تخم مرغ و شکر

در این مرحله باید ابتدا روغن مایع و شیر را به ترکیب تخم مرغ و شکر اضافه کنید و مواد را برای 1 دقیقه با همزن دستی مخلوط کنید. سپس آرد و بیکینگ پودر را 3 بار الک کنید و در چند مرحله به مواد کیک اسفنجی اضافه نمایید و خوب هم بزنید.

مرحله سوم؛ آماده کردن کیک اسفنجی در قابلمه

در این مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر روی اجاق گاز باید بعد از آماده شدن مایه کیک، کف یک ماهیتابه را با روغن مایع چرب کنید. سپس کمی آرد روی آن بپاشید و مایه کیک را داخل ماهیتابه بریزید.

شعله گاز را روی حرارت ملایم تنظیم کنید و یک شعله پخش کن روی گاز قرار دهید و یک دم کنی روی درب ماهیتابه بگذارید. کیک را برای 40 تا 50 دقیقه روی حرارت قرار دهید تا کاملاً بپزد. درنهایت شعله گاز را خاموش کنید و بعد از خنک شدن، کیک را از ماهیتابه خارج کنید.

نکات و فوت و فن های طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر

* هم درست می گردد اما در طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن باید سفیده تخم مرغ را آنقدر با شکر هم بزنید که وقتی ظرف را برمی گردانید، سفیده نریزد.

*در طرز تهیه کیک مجلسی بدون فر می توانید از کاغذ روغنی بهره ببرید تا کیک به قلب نچسبد.

*برای پخت کیک اسفنجی قابلمه ای به هیچ عنوان درب قابلمه را تا 45 دقیقه برندارید. بعد از این مدت می توانید درب قابلمه را بردارید و مطمئن شوید که کیک شما پخته است.

*اگر شعله گازتان زیاد است، بهتر است در طرز تهیه کیک اسفنجی در قابلمه حتماً از شعله پخش کن بهره ببرید.

*بعد از آماده شدن کیک اسفنجی می توانید آن را به چند لایه برش دهید و داخل کیک را با ، میوه خرد شده یا گردو و شکلات پر کنید.

سوالات متداول

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر برای 10 نفر چگونه است؟

دستور پخت کیک اسفنجی که در این مقاله ذکر شد، برای 5 نفر مناسب است. برای طرز تهیه کیک ساده بدون فر برای 10 نفر می توانید مواد لازم برای تهیه کیک را 2 برابر کنید.

مدت زمان پخت کیک اسفنجی بدون فر چقدر است؟

معمولاً مدت زمان پخت کیک اسفنجی بدون فر به جنس قابلمه و شعله گاز بستگی دارد. اما در بیشتر مواقع کیک اسفنجی در قابلمه بعد از 40 تا 50 دقیقه آماده می گردد و از همین رو بهتر است بعد از گذشت 40 دقیقه حتماً کیک را با خلال دندان یا چنگال تست کنید.

منبع: افق کوروش

به "2 طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی در قابلمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر و همزن برقی در قابلمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید