کیت های ساخت داخل استخراج DNA را آسان می نمایند

به گزارش وبلاگ سایه، یکی از شرکت های فناور داخلی، کیت های جداسازی DNA را که در حوزه های پزشکی ـ تشخیصی کاربرد دارد در داخل کشور بومی سازی نموده است.

کیت های ساخت داخل استخراج DNA را آسان می نمایند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ سایه به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تشخیص به عنوان پایه درمان با ظهور فناوری های جدید و پیشرفت در حوزه سلولی و مولکولی روش های تازه ای را پیش روی دانشمندان قرار داده است. . کیت های تشخیص و درمانی ، یکی از این تجهیزات است که کاربردهای متنوعی در صنعت پزشکی و درمانی دارد. حال یک شرکت فناور داخلی توانسته است در راستا فراوری کیت های استخراج DNA گام بردارد.

ابوالفضل اعظمی مدیرعامل شرکت دانش بنیان با اشاره به فراوری این کیت ها توسط جمعی از دانش آموختگان حوزه بیوتکنولوژی و سلولی مولکولی گفت: برای استخراج DNA و دیگر مواد مؤثره ژنی، دو روش مرسوم به کار می رود که مگنت یکی از این روش ها است.با توجه به محدودیت های واردات این کیت ها و مواد پلاستیکی خاصی که نیازمند دانش فنی و طراحی منحصر به فرد است، این کیت را طراحی کردیم که در مراحل فنی نهایی قرار گرفته است.

این فعال فناور، با اشاره به فراوری و بازدهی این کیت، هم پای نمونه های خارجی آن گفت: ارزیابی های لازم روی این کیت ها، نشان دهنده کارآمدی مطلوب این محصول بوده و محصولی که برای نخستین بار در کشور فراوری می گردد می تواند جایگزینی برای نمونه های وارداتی باشد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه، استخراج به روش ستونی را یکی دیگر از فناوری های این حوزه مطرح کرد و گفت: خوشبختانه این روش نیز به طور کامل بومی سازی شده است و با نام تجاری ماکسیماجین وارد بازار خواهد شد.

اعظمی درباره این روش در کیت های تشخیصی شرح داد: اگر ستون کیت تشخیصی را به عنوان یک لوله فرض کنیم، در میانه این لوله یک فیلتر قرار گرفته است که خون از بالای این لوله با یک محلول لیزکننده به پایین سرازیر می گردد. درون این فیلتر موادی حساس وجود دارد که مواد مورد نظر را به خود جذب می نماید. سپس این فیلتر با محلولی خاص شستشو داده می گردد تا مواد جذب شده برای مصارف تحقیقاتی جدا گردد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان با بیان این که کیت های یادشده در اهداف تحقیقاتی، پزشکی و درمانی به کار می رود، گفت: این کیت ها در تمامی تحقیقات و پژوهش هااز جمله آزمایشگاه های تشخیص طبی کاربرد دارد.

وی با اشاره به بازار مطلوب این محصول برای نمونه ساخت داخل گفت: با توجه به این که فناوری این محصول در نمونه های خارجی وجود دارد و تحریم ها مانع از تأمین با کیفیت و آسان به وسیله واردات شده است، بازار بسیار خوبی برای این کیت ها در داخل کشور وجود دارد.

این فعال فناور، از همکاری دانش آموختگان دانشگاهی در این حوزه گفت و ادامه داد: بخش قابل توجهی از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای بیوتکنولوژی با بومی سازی دانش فنی توانسته اند ااین محصول را به فراوری برسانند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "کیت های ساخت داخل استخراج DNA را آسان می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیت های ساخت داخل استخراج DNA را آسان می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید