کدام کالاهای ایرانی به عراق صادر می شوند؟

به گزارش وبلاگ سایه، در طول سال های گذشته عراق همیشه به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی مطرح بوده و این فرایند در امسال نیز ادامه پیدا نموده است. با وجود آنکه تحت تاثیر کرونا، تردد در مرزهای مشترک دو کشور برای چند ماه ممنوع یا محدود شد اما با از سرگیری تجارت، بار دیگر عراق به مقصدی مهم برای کالاهای ایرانی بدل شد.

کدام کالاهای ایرانی به عراق صادر می شوند؟

در آماری که از تجارت ایران در سال 99 تا اواسط پاییز منتشر شد، عراق برای دوره ای کوتاه توانست صندلی چین را به عنوان اصلی ترین واردکننده بگیرد و در آمارهای فعلی نیز با فاصله ای کم نسبت به چین در رده دوم قرار گرفته است.

در سال های گذشته با بهبود نسبی شرایط سیاسی و امنیتی در عراق، دولت این کشور برای حمایت از فراوری، واردات بعضی محصولات را ممنوع اعلام نموده که همین موضوع برای بعضی کالاهای ایرانی مشکل ساز شده است اما با این وجود فعالان مالی معتقدند عراق ظرفیت بالایی دارد و می توان با جایگزین کردن محصولات، نفوذ ایران در بازار این کشور را تمدید کرد.

در چنین شرایطی سازمان توسعه تجارت اعلام نموده که یک نمایشگاه تخصصی برای معرفی محصولات ایرانی در عراق برگزار خواهد نمود. براساس برنامه های سازمان توسعه تجارت ایران در سال 1399 در زمینه تسهیل و توسعه صادرات به کشورهای همسایه به ویژه کشور عراق به وسیله برگزاری نمایشگاه های معرفی کالا و محصولات ایرانی، این نمایشگاه از ششم تا نهم اسفندماه امسال توسط شرکت مدیریت پروژه های نمایشگاهی و تحت نظارت دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت برگزار خواهد شد.

ایران کوشش نموده در این نمایشگاه تمام محصولاتی که در عراق با اقبال روبرو شده اند را عرضه و معرفی کند. طبق اعلام سازمان توسعه تجارت، لوازم و تجهیزات ساختمانی، کاشی و سرامیک، تجهیزات خانه و آشپزخانه، رنگ و ابزار، عمران و راهسازی، آب، برق، گاز، پتروشیمی، مواد شوینده و بهداشتی، دارو و تجهیزات پزشکی، مبلمان و دکوراسیون خانه و آشپزخانه، مواد غذایی و صنایع مرتبط، انواع ماشین آلات، پلاستیک و صنایع وابسته، کیف و کفش و پوشاک، کشاورزی، دام و طیور، نساجی، آرایشی و بهداشتی، فرش و کف پوش بخشی از محصولاتی است که در این نمایشگاه عرضه خواهند شد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "کدام کالاهای ایرانی به عراق صادر می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کالاهای ایرانی به عراق صادر می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید