پیشگیری؛ راه چاره اصلی مبارزه با موادمخدر

به گزارش وبلاگ سایه، تهران (پانا) - دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه راه حل اصلی در مبارزه با موادمخدر، پیشگیری است، گفت ابزار فرهنگ و هنر به دلیل تأثیرگذاری زیاد، نقش مؤثری در حوزه پیشگیری از اعتیاد دارد.

پیشگیری؛ راه چاره اصلی مبارزه با موادمخدر

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، اسکندر مومنی در نشست هم اندیشی همکاری در طرح جامع یاریگران زندگی که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: طی دو سال گذشته، تحولات خوبی در بخش همکاری های فی مابین به ویژه در حوزه پیشگیری از اعتیاد، انجام و گام های بسیار بزرگی برداشته شده است.

وی اضافه کرد: در نظر است در سال آینده، تفاهم نامه هایی که ستاد مبارزه با موادمخدر در حوزه فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد با دیگر سازمان ها و نهادها مانند صدا و سیما در راستای کاهش آسیب های اجتماعی همچون طرح یاریگران زندگی منعقد می کند، نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کند تا برنامه ها هدفمند باشند.

مومنی بیان داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در سه حوزه مقابله، درمان و پیشگیری، برخی اقدامات را به کوتاه مدت و میان مدت تقسیم بندی کرده که تقریباً به نتیجه رسیده و زیرساخت هایش آماده شده است، مانند طرح جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر که در کوتاه مدت، ظرفیت سه برابری برای آن، ایجاد شد.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه راه اندازی اردوگاه ها و مراکز نگهداری معتادان، از دیگر اقدامات ستاد است، شرح داد: طی دو سال گذشته، 10 مرکز نگهداری، همراه با آخرین روش های درمانی و کارآموزی راه اندازی شده است و در یکی از همین مراکز، روزی 50 هزار ماسک و 300 گان برای بیمارستان ها توسط مددجویان تولید می شود که موجب درآمدزایی این افراد شده است.

مومنی گفت: در حوزه درمان نیز دستاوردهای خوبی داشته ایم اما باید تلاش های بیشتری انجام شود، متأسفانه 80 درصد معتادان بعد ترک، مجدداً به سمت اعتیاد باز می گردند که در این زمینه، همکاری هایی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داریم و داروهای جدیدی با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری در حال تولید است.

وی با بیان اینکه معتقدم راه چاره اصلی در مبارزه با موادمخدر، پیشگیری است و اقدامات راهبردی مان باید در این بخش باشد، گفت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد به دلیل تأثیرگذاری که دارد، باید اقدامات بیشتری انجام شود و ابزار فرهنگ و هنر به دلیل تأثیرگذاری زیاد، نقش مؤثری در این زمینه دارد؛ لذا مرجعیت در حوزه پیشگیری از اعتیاد باید به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشود.

دبیرکل ستاد گفت: پیمایش دقیقی در جامعه هدف انجام شد و نتیجه آن بود که 90 درصد دانش آموزانی که ترک تحصیل می کنند به یکی از آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد روی می آورند که این امر نگران کننده است؛ بنابراین باید برای این جامعه هدف، برنامه و محتوای اثرگذاری تولید شود.

مومنی ادامه داد: باید برای خانواده ها نسبت به اعتیاد حساسیت ایجاد شود. مردم می خواهند مواد مخدر در دسترس نباشد تا کسی آن را مصرف نکند و این مهم، حق مردم است، پس باید همه برای این هدف گذاری عمومی و ایجاد حساسیت تلاش کنند.

وی گفت: می بایست چند کاراکتر موجز و کوتاه درست شود که وقتی افراد جامعه، آن شعار یا کاراکتر را می شنوند یا می بینند، مفهوم پیشگیری از اعتیاد در ذهنشان تداعی شود.

دبیرکل ستاد تأکید کرد که تمرکز اصلی باید بر حوزه پیشگیری از اعتیاد و اقدامات فرهنگی باشد تا معتاد جدیدی به چرخه اعتیاد اضافه نشود.

مومنی در خاتمه گفت: هزینه های بسیاری از مرز تا داخل کشور برای مقابله با موادمخدر انجام می شود؛ که در کنار آن باید به حوزه پیشگیری از اعتیاد توجه ویژه ای شود، همچنین برای جامعه هدف و عموم مردم مصون سازی انجام شود تا شاهد کاهش آسیب های اجتماعی در کشور باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "پیشگیری؛ راه چاره اصلی مبارزه با موادمخدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری؛ راه چاره اصلی مبارزه با موادمخدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید