همه چز در باره دانه های چیا

به گزارش وبلاگ سایه، دانه چیا از دانه های سرشار از پروتئین و اسیدهای آمینه لازم است، تحقیقات نشان داده 19 درصد دانه چیا از پروتئین تشکیل شده که به نوبه خود در کاهش اشتها و وزن تاثیر عالی دارد. با ما همراه باشید تا به آنالیز فواید دانه چیا بپردازیم.

همه چز در باره دانه های چیا

11 مورد از فواید اثبات شده دانه ها چیا

دانه های چیا در زمره سالم ترین خوراکی های سیاره زمین به شمار می فرایند.

آنها مملو از مواد مغذیی هستند که فواید ارزشمندی برای بدن و مغز دارند.

در اینجا به 11 مورد از فواید دانه های چیا اشاره می کنیم که از پشتوانه های علمی برخوردار است.

دانه های چیا حاوی مقادیر فراوانی مواد مغذیست و در عین حال مقدار کالری آن اندک است.

دانه های چیا، دانه های ریز سیاه رنگی اند، برگرفته از گیاه مریم گلی که خواستگاه آن شبه جزایر اسپانیا می باشد و از خانواده نعناع هستند.

این گیاه در زمره گیاهان بومی جنوب امریکا به شمار می رود.

دانه های چیا در گذشته از مهم ترین خوراکی های اقوام آزتک و سرخپوستان مایایی بود.

آن اقوام، ارزش فراوانی برای دانه های چیا قائل بودند زیرا آنها نیروی مهار نشدنی خود را مدیون این دانه ها می دانستند در حقیقت چیا واژه ایست برگرفته از مایای کهن به معنای قدرت.

علی رغم تاریخچه کهن دانه های چیا به عنوان یکی از ارکان اصلی تغذیه، ارزش غذایی این دانه ها اخیرا با عنوان خوراکیی فوق العاده و مدرن که امکان استفاده روزانه از آن وجود دارد، اثبات شده است.

در چند سال گذشته، به طور گسترده محبوبیت ویژه در بین عامه مردم کسب نمود و اکنون در سراسر دنیا از سوی افرادی که به سلامتی خود اهمیت می دهند، مصرف می شود.

فریب مقدار کوچک آن را نخورید… این دانه های ریز، یک مشت مواد مغذی در چنته دارند.

28 گرم دانه چیا حاوی:

فیبر: 11 گرم.

پروتئین: 4 گرم.

چربی: 9 گرم (که 5 گرم آن امگا3 است).

کلسیم: 18٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می شود.

منگنز: 30٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می شود.

منیزیم: 30٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می شود.

فسفر: 27٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می شود.

همچنین آنها حاوی مقدار قابل توجهی روی، ویتامینB3(نیاسین)، پتاسیم، ویتامین B1(تیامین) و ویتامین B2 می باشد.

هنگامی که خوب تامل کنیم، حقیقتا تحت تاثیر قرار می گیریم زیرا این همه مواد مغذی تنها در 28 گرم از این دانه ها انباشته شده، فقط حاوی 137 کالری بوده و دارای یک گرم کربوهیدرات قابل هضم می باشد!

همه ما بر این امر توافق داریم که 1 انس دانه چیا معادل 28 گرم یا 2 قاشق سوپ خوری می باشد.

جالب توجه است که بدانید… چنانچه مقدار فیبر را که در نهایت در زمره کالری های دریافتی مفید محسوب نمی شوند را از مقدار کالری دانه های چیا کم کنیم، دانه های چیا در هر 28 گرم تنها حاوی 101 کالری می باشند.

همین امر دانه های چیا را در زمره یکی از برترین منابع در بین چندین منبع تغذیه ای مهم در دنیا جای می دهد، کالری در خدمتِ کالری.

در صدر همه این موارد باید بدانید که دانه های چیا از خانواده غلات کامل هستند که معمولا رشدی طبیعی دارند و به طور ژنتیکی از ارگانیسمی تغییر یافته و مصنوعی حاصل نمی شوند و به طبع عاری از هرگونه گلوتن می باشند.

حرف آخر: دانه های چیا علی رغم مقدار بسیار ریزشان در زمره مغذی ترین مواد غذایی گیاهی محسوب می شوند.

آنها مملو از فیبر، پروتئین، اسیدهای چرب امگا3 و انواع مواد مغذی که بدن به مقدار اندکی به آن احتیاج دارد، می باشند.

دانه های چیا سرشار از آنتی اکسیدان ها

فروغ دانه های چیا در پرتوی خواص آنتی اکسیدانی فراوانشان نیز گسترده شده است.

این آنتی اکسیدان ها از فساد چربی های حساس و نفوذ پذیر موجود در دانه های چیا ممانعت می کنند.

با اینکه مکمل های آنتی اکسیدانی تاثیر چندانی ندارد، اما آنتی اکسیدان های موجود در مواد غذایی تاثیرات مثبتی بر حفظ سلامت دارند.

مهم تر از همه، آنتی اکسیدان ها به مقابله با تشکیل رادیکال های آزاد که موجب آسیب به مولکول های سلولی، تسریع فرایند پیری و همکاری در بروز بیماری هایی از قبیل سرطان می شود، می پردازند.

در اینترنت، ادعاهایی مبنی بر اینکه خواص آنتی اکسیدانی دانه های چیا بیش از بلوبریست، وجود دارد اما مطلبی دال بر اثبات این ادعا یافت نشد.

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند که از چربی های لطیف موجود در دانه ها محافظت می کنند. همچنین آنها از فواید فراوانی در حفظ سلامت برخوردارند.

تقریبا تمام کربوهیدرات موجود در آن ها فیبر هستند

نگاهی به نمودار مواد مغذی دانه های چیا بیاندازید، خواهید دید که هر 28 گرم دانه چیا، تنها حاوی 12 گرم کربوهیدرات است.

ضمناً 11 گرم از آنها فیبر هستند که در بدن هضم نمی شوند.

فیبرها، شاخص قند خون را بالا نمی برند، برای خلاصی از آنها احتیاجی به انسولین نیست و بنابراین کربوهیدرات محسوب نمی شوند.

هر 28 گرم از آنها تنها حاوی 1 گرم کربوهیدرات حقیقی می باشد که درصد بسیار ناچیزیست. همین امر چیا را به غذایی کم کربوهیدرات و دوست داشتنی بدل می کند.

با وجود این مقدار فیبر، دانه های چیا قادرند 10 تا 12 برابر وزن خود آب جذب کنند، به صورت ژل درآمده و در معده حجیم شوند.

از نظر تئوری، این فرایند باید احساس سیری را افزایش داده، جذب مواد غذایی را کند نماید و به طور اتوماتیک به کالری کمتری احتیاج می شود.

همچنین باکتری های مفید روده از فیبرها تغذیه می کنند، که تغذیه آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا تغذیه مناسب حشرات روده ای برای حفظ سلامت کاملا حیاتیست.

40٪ از وزن دانه های چیا را فیبر تشکیل داده است. همین امر آنها را به یکی از برترین منابع فیبر در دنیا تبدیل نموده است.

حرف آخر: تقریبا تمام کربوهیدرات های موجود در دانه های چیا، فیبر هستند. همین امر قابلیت جذب آب را بین 10 تا 12 برابر وزنشان به آنها اعطا می کند. در عین حال فیبر فواید متعددی در حفظ سلامت دارد.

پروتئین موجود در دانه های چیا از کیفیت بالایی برخوردار است

دانه های چیا حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین هستند.

14٪ از وزن آنها پروتئین است که در مقایسه با گیاهان دیگر، بسیار زیاد است.

آنها همچنین از مقدار متعادلی اسیدهای آمینه ضروری برخوردارند، بنابراین بدن ما باید از پروتئین های موجود در آن بهره مند شود.

پروتئین منافع متعددی در حفظ سلامت دارد. همچنین در راستای کاهش وزن به عنوان مهربان ترین ماده مغذی در رژیم شناخته شده است، البته تا کنون.

جذب مقادیر فراوانی پروتئین، اشتها را کاهش می دهد و اثبات شده است که تا 60٪ موجب سرکوب افکار وسواسی درباره غذا و تا 50٪ از میل شدید به خوردن اسنک ها در شب می کاهد.

دانه های چیا حقیقتا منبعی فوق العاده از پروتئین هستند، به ویژه برای افرادی که مقدار مصرف محصولات حیوانی را محدود نموده یا به طور کلی از آن اجتناب می کنند.

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از پروتئین مرغوب هستند، مقدار پروتئین آنها از اغلب گیاهان بیشتر است. در راستای کاهش وزن، پروتئین در زمره مهربان ترین درشت مغذی ها محسوب می شود و این توانایی را دارد تا به شدت از مقدار اشتها و میل شدید به غذا بکاهد.

از آنجایی که حاوی فیبر و پروتئین فراوانی هستند، دانه های چیا باید به کاهش وزن یاری شایانی کنند.

بسیاری از کارشناسان سلامت بر این باورند که دانه های چیا در کاهش وزن موثرند.

فیبر مقادیر زیادی آب را جذب می کند و در معده حجیم می شود، که همین امر حس سیری را افزایش داده و جذب مواد غذایی را کند می کند.

بعضی مطالعات صورت گرفته در زمینه گلو کو مانان، فیبری که عملکردی مشابه با آنچه ذکر شد دارد، حاکی از آن است که مصرف این فیبر منجر به کاهش وزن می شود.

بنابراین پروتئین موجود در دانه های چیا می تواند به کاهش اشتها و جذب کمتر غذا یاری کند.

متاسفانه، هنگامی که تاثیرات دانه های چیا بر کاهش وزن مورد آنالیز نهاده شد، نتایج ناامید کننده ای حاصل شد.

گرچه یکی از مطالعات نشان می داد که دانه های چیا موجب کاهش اشتها می شوند، اما تاثیر معناداری بر وزن بدن ندارند.

در مطالعات صورت گرفته، بر روی 90 نفر مبتلا به اضافه وزن که به مدت 12 هفته، به صورت روزانه 50 گرم دانه چیا دریافت می کردند، معین شد که دانه های چیا تاثیری بر وزن بدن یا علائمی دال بر سلامت از خود نشان نمی دهند.

در مطالعه دیگر بر روی 60 زن که به مدت 10 هفته به طول انجامید معین شد، دانه های چیا هیچگونه تاثیری بر وزن بدن ندارند اما موجب افزایشِ مقدار امگا 3 محلول در خون می شوند.

گرچه گنجاندن دانه های چیا به برنامه غذاییتان احتملا تاثیری بر وزن شما نخواهد داشت، اما من به شخصه معتقدم آنها ترکیبات مفیدی هستند.

قطعا پیروی از یک رژیم غذایی برای کاهش وزن تنها با حذف کردن یا اضافه کردن یک ماده غذایی محقق نخواهد شد.

تحقق آن منوط به پیروی از یک رژیم تمام عیار، همچنین تغییراتی دیگر در سبک زندگی مانند الگوی خواب و انجام حرکات ورزشی می باشد.

هنگامی که تلفیقی از دانه های چیا با مواد غذایی طبیعی مبنای رژیم غذایی و سبک زندگی سالم باشد، من صراحتا مشاهده نمودم که دانه های چیا به کاهش وزن نیز یاری می کنند

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از پروتئین و فیبر هستند، که هر دو در کاهش کاهش وزن نقش مهمی ایفا می کنند. به این وجود، مطالعت صورت گرفته در زمینه دانه ای چیا صحت این تاثیرات بر کاهش وزن را تائید نمی کند.

دانه های چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند

همانند دانه های بذر کتان، دانه های چیا نیز مملو از اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

در حقیقت در هر گرم از دانه های چیا بیش از هر گرم ماهی سالمون امگا 3 یافت می شود.

با این وجود… باید به یاد داشته باشید که امگا 3 موجود در آنها از جنس اسید لینولینک موسوم به ALA هستند که آنچنان که تصور می شود سودمند نیستند.

پیش از آنکه بدن بتواند ALA را استفاده کند باید به AHD و APE بدل شده و فعال شود.

متاسفانه، امکان فعال نمودن ALA برای انسان میسر نیست. بنابراین، امگا 3 موجود در گیاهان، نسبت به منابع حیوانی همانند ماهی، بسیار نامرغوب ترند.

مطالعات نشان می دهد که دانه های چیا (به ویژه اگر آسیاب شوند) مقدار ALA و APE محلول در خون را افزایش می دهد، اما در مقدار AHD خون تغییری حاصل نمی شود که همین امر مشکل زاست.

از آنجایی که آنها قادر به تامین AHD نیستند(مهم ترین چربی امگا 3)، تصور من این است که تلقی دانه های چیا به عنوان منبع امگا 3 کمی اغراق آمیز باشد.

برای تامین AHD که شدیدا مورد احتیاج بدن و مغز است… یا مرتبا از ماهی های چرب تغذیه نمائید، روغن ماهی بخورید یا در صورتی که گیاه خوار یا سخت گیاه خوار هستید از مکمل های AHD استفاده نمائید.

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 موسوم به ALA هستند، امکان تبدیل آن به AHD، مهم ترین اسید چرب امگا 3، برای انسان میسر نیست.

دانه های چیا قادرند بعضی مسائل خاص خون را بهبود بخشند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 را کاهش می دهند.

مفروض است که دانه های چیا سرشار از فیبر، پروتئین و امگا 3 هستند، پس باید بتوانند سلامت متابولیزم را تضمین کند.

تحقیقات مختلفی در این زمینه صورت پذیرفته، اما هیچ یک از نتایج قطعی نیستند.

در دو مورد از مطالعات، به شرکت کنندگان رژیمی بر مبنای مصرف دانه های چیا، پروتئین سویا، جو دوسر و انجیر هندی داده شد، معین شد که از مقدار LDL یا لیپوپروتئین کم چگالی کلسترول و تری گلیسرید کاسته شده اما بر مقدار LDH یا لیپوپروتئینی که برای از بین بردن کلسترول نقش مهمی دارد اضافه کرده شده است و البته میزن التهابات شرکت کنندگان نیز کاهش یافته بود.

از آنجایی که این تحقیقات بر مبنای تلفیقی از چند ماده غذایی بود، نمی توان نتایج به دست آمده را فقط به دانه های چیا مرتبط دانست.

مطالعات صورت گرفته بر روی موش ها نیز حاکی از آن است که دانه های چیا قادرند مقدار تری گلیسرید را پایین آورند، سطح LDH یا کلسترول مفید را افزایش دهند و التهابات، مقاومت در برابر انسولین و چربی های شکم را کاهش دهند.

با این وجود مطالعه صرف بر پایه دانه های چیا مبنی بر بهبود مواد ذکر شده ثبت نشده است.

روی هم رفته ممکن است دانه های چیا موجب بهبود این عوامل خطرآفرین شوند، اما احتمالا آنها تاثیر چشمگیری بر سلامت نخواهند داشت مگر آنکه تغییرات مثبت دیگری در برنامه غذایی اعمال شود.

حرف آخر: تاثیرات قطعی دال بر کاهش مقدار کلسترول و از بین بردن عوامل خطرآفرین مشاهده نشده است. بعضی مطالعات آن را تائید و بعضی دیگر رد می کنند.

آنها سرشار از مواد مغذی بسیار ارزشمندی برای استخوان ها هستند

دانه های چیا مملو از چندین ماده مغذی اند که در سلامت استخوان ها نقش مهمی ایفا می کنند.

از جمله می توان به کلسیم، فسفر، منیزیم و پروتئین اشاره کرد.

حجم کلسیم آن به طرز ویژه ای حیرت آور است… هر 28 گرم از آنها 18٪ از مقدار توصیه شده در روز را تامین می کند.

گرم برای گرم، این مقدار کلسیم فراتر از کلسیم اغلب محصولات لبنی می یاشد.

دانه های چیا منبعی فوق العاده برای تامین کلسیم مورد احتیاج افرادیست که قادر به مصرف محصولات لبنی نیستند.

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از کلسیم، منیزیم، فسفر و پروتئین هستند. مجموع این مواد مغذی در حفظ سلامت استخوان ها حیاتی اند.

دانه های چیا تاثیر شگرفی در بهبود دیابت نوع 2 دارند

پیروزمندانه ترین کاربرد دانه های چیا تا به امروز در مطالعه بر روی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بوده است.

در این مطالعه، 20 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 به مدت 12 هفته، یا 37 گرم دانه چیا مصرف می کردند یا 37 گرم سبوس گندم.

پس از مصرف دانه های چیا، به طرق مختلف علائم بهبودی در آنها نمایان شد.

از فشار خون آنها بین 3 تا 6 میلی گرم کاسته شد و علائم التهاب موسوم به PRC-sh تا 40٪ از بین رفت. یک عامل خطرناک که FWv خوانده می شود نیز تا 21٪ کاهش یافت.

شاخص قند خون افت بسیار ناچیزی داشت، اما از ارزش آماری چندانی برخوردار نبود.

فرض بر این است که دانه های چیا مملو از فیبر هستند، بنابراین منطقی به نظر می رسد که شاخص قند خون را بلافاصله پس از صرف غذا کاهش دهد، اما تائید این امر مستلزم مطالعات بیشتری در این زمینه است.

حرف آخر: بر اساس مطالعه صورت گرفته در زمینه دیابت نوع 2 معین شد مصرف دانه های چیا به طرز معناداری از مقدار فشار خون و علائم التهاب می کاهد.

دانه های چیا به مقدار نوشیدنی های انرژی زا، عملکرد ورزشی را بهبود می بخشند

افسانه ها حاکی از آن است که اقوام مایا و آزتک دانه های چیا را برای تامین سوخت فعالیت های روزانه مصرف می نمودند.

اخیرا تنها یک نمونه مطالعه در زمینه تائید تاثیرات احتمالی آن وجود دارد.

در این مطالعه، 6 نفر شرکت کننده مقادیر قابل توجهی کربوهیدرات که یا نوشیدنی انرژی زای edarotaG و یا ترکیبی از نوشیدنی انرژی زای edarotaG همچنین دانه های چیا مصرف نمودند.

سپس به مدت 1 ساعت بر روی تردمیل دویدند.

تمایزی بین دو گروه مشاهده نشد.

به عبارت دیگر، جایگزین نمودن نوشیدنی انرژی زای edarotaG با دانه های چیا کارایی ورزشکاران را تقلیل نمی دهد، و این دال بر بعضی خواص دانه های چیاست.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که دانه های چیا به ورزشکاران یاری می کند تا کربوهیدرات فراوانی برای پیکارهای استقامتی جذب کنند، درعین حال که جذب مواد مغذی در بدنشان افزایش و از مقدار جذب قند کاسته می شود.

به هرحال، من شخصا علاقه مندم تا مطالعات گسترده تری در این زمینه صورت پذیرد. فرض بر این است که غالب کربوهیدرات موجود در دانه های چیا فیبر هستند، اما چندان هوشمندانه به نظر نمی رسد که بتوان آنها را در ازای کربوهیدرات مصرف نمود.

حرف آخر: در مطالعه ای جزئی معین شد که دانه های چیا را می توان جایگزین نوشیدنی انرژی زا نمود تا کربوهیدرات فراوانی به بدن ورزشکاران استقامتی تزریق کند، اما تائید این ادعا مستلزم مطالعات بیشتریست.

گنجاندن دانه های چیا در برنامه غذایی بسیار ساده است

بله کاملا درست است، گرچه در این مورد آخر حرفی از مزایای دانه های چیا بر سلامت نخواهیم زد، اما با این وجود مهمند.

به طرزی باورنکردنی گنجاندن دانه های چیا در برنامه غذایی آسان است.

این دانه ها به خودی خود طعم خاصی ندارند، بنابراین می توان آنها را تقریبا به هر چیزی اضافه کرد.

ضمناً احتیاجی نیست آنها را همانند بذر کتان آسیاب نمائید، که همین امر آماده سازی و استفاده از آن را تسهیل می کند.

آنها را می توان به صورت خام مصرف نمود، در نوشیدنی خیس نمود، به فرنی یا پودینگ اضافه کرد و یا حتی به غذاهای پختنی افزود.

همچنین می توان روی غلات گندمی صبحانه، ماست، سبزیجات یا برنج بپاشید.

از آنجایی که هم قادر به جذب آب و هم چربی هستند، می توان آنها را برای غلظت سس و حتی در بعضی دستور پخت ها جایگزین تخم مرغ نمود.

ضمناً می توان آنها با آب مخلوط نمود و به صورت ژل مانند درآورد.

اضافه کردن دانه های چیا به دستورهای پخت، به طرز مهیجی ارزش غذایی محصول به دست آمده را افزایش می دهد.

به نظر می رسد دانه های چیا از مقاومت بالایی برخوردارند…. چنانچه به طور معمول فیبر چندانی مصرف نمی کنید، دقت نمائید که اگر یکباره حجم زیادی از آن را مصرف نمائید، ممکن است عوارض جانبی گوارشی آن گریبانگیر شما شود.

مقدار مصرف متعارف و توصیه شده دانه های چیا 20گرم(1و نیم قاشق سوپ خوری) و دوبار در روز می باشد.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "همه چز در باره دانه های چیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چز در باره دانه های چیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید