سامانه هوشمند تشخیص دقیق و حساس کرونا رونمایی شد، محصولی ایران ساخت و بی بدیل در کیفیت

به گزارش وبلاگ سایه، دستاوردی دیگر از زیست بوم فناوری و نوآوری ایران برای مبارزه با کرونا با حضور معاون علمی ریاست جمهور و فرمانده ستاد مدیریت کرونا در استان تهران رونمایی شد.

سامانه هوشمند تشخیص دقیق و حساس کرونا رونمایی شد، محصولی ایران ساخت و بی بدیل در کیفیت

به گزارش گروه فناوری وبلاگ سایه، از زمان شیوع بحران کرونا در کشور تا به امروز فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری خستگی ناپذیر در میدان جنگ و مبارزه با این ویروس در کوشش هستند تا با دستاورد ها و ایده های جدید خود امید را به زندگی ها هدیه دهند. چرخه فعالیت این زیست بوم از فراوری ماسک و تجهیزات هر روزی که گذشت تکمیل تر شد و امروز نیز شاهد رونمایی از محصولی در این حوزه هستیم. آن هم محصولی استراتژیک که در عرصه بین المللی برای تشخیص سریع بیماری کرونا با دقت بالا، بی نظیر است. دانش بنیان ها با اقدامات خود در این میدان مبارزه نشان دادند که تبلور جهش فراوری اتفاق افتاده است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان در خط مقدم این میدان مبارزه با فعالیت و دستاورد های خود از پزشکان، پرستاران و کادر درمان پشتیبانی می نمایند گفت: زیست بوم خوبی در حوزه زیست فناوری در سال های اخیر در کشور شکل گرفته است. در این شرایط بحرانی، فعالیت این زیست بوم به یاری مان می آید و اکنون نتیجه و ثمره این فعالیت ها را برداشت می کنیم. زیست بوم نوآوری و فناوری در دوره شیوع کرونا اتفاقاتی خوبی را در کشور رقم زد. مجموعه های فعال در آن مانند مراکز علمی، مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان همه به میدان آمدند و با کوشش شبانه روزی امید را در جامعه زنده کردند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی این دستگاه را از اتفاقات خوب زیست بوم فناوری و نوآوری دانست و گفت: 2 ماه است که کشور درگیر بیماری است و به خوبی توانستیم آن را مدیریت کنیم که همه این اتفاقات خوب، حاصل سرمایه گذاری ها روی این زیست بوم است. همانطور که در فراوری کیت تشخیص پیشرفت داشتیم، حال با این فناوری جدید با استفاده از هوش مصنوعی روش جدیدی را برای تشخیص بیماری کرونا گسترش دادیم. روشی که در مراحلی از بیماری از کیت هم دقیق تر است. این خود نگاهی جدید به تشخیص را نشان می دهد. این اقدام دستاوردی دیگر همراه با ارائه راهکار های نوآورانه شرکت های دانش بنیان است.

بر اساس این گزارش، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف گرد هم جمع شده اند و با تشکیل تیم آی مد در راستا توسعه فناوری و دانش قرار گرفته اند. آن ها با همکاری اساتید برجسته هوش مصنوعی و علوم پزشکی کشور و حمایت مرکز نوآوری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف پیروز به توسعه سامانه ای هوشمند به عنوان دستیار متخصصان رادیولوژی شده اند که سرعت و دقت تشخیص بیماری را افزایش می دهد.

سامانه تشخیص پنومونی (ذات الریه) COVID 19 ناهنجاری هایی که در مراحل ابتدایی در تصاویر سی تی اسکن دیده نمی گردد را تشخیص می دهد و حجم ناحیه عفونی را محاسبه می نماید.

250 هزار کیت تشخیص تا خاتمه فروردین ماه آماده تحویل است

ستاری گزارشی از اقدامات اجرا شده در حوزه مبارزه با کرونا و دستاورد های آن ارائه و ادامه داد: تا خاتمه فروردین ماه دو شرکت دانش بنیانی که برای کیت های تشخیص کرونا تایدیه دریافت کردند 250 هزار کیت آماده تحویل داشته باشند. البته تحویل آن ها شروع شده است. همچنین به ظرفیت فراوری هفته ای 100 هزار کیت تشخیص در هفته رسیده ایم. به تازگی نیز یکی از شرکت ها تست های مربوط به کیت های نشخیص سریع را با پیروزیت انجام داده است. در زمینه فراوری کیت های تشخیص فوری چندساعته، نیز شاهد اقدامات خوبی هستیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین اعلام کرد: دو شرکت دانش بنیان نیز ساخت دستگاه ونتیلاتور را انجام می دهند. این دستگاه یکی از مسائل کشور های مختلف است که در کشور ما هیچ بیماری به خاطر این دستگاه و این نوع تجهیزات پزشکی دچار مشکل نشد. این شرایط خوب در دوره بحران را به سبب کوشش شرکت های دانش بنیان است که از زمان شیوع بیماری و حتی تعطیلات بی وقفه فعالیت نموده اند.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه بسیاری از تجهیزات لازم برای مبارزه با این بیماری داخلی سازی شده است، گفت: اهمیت این اقدام در این بحران است که حتی نمی توان ماسک را وارد کرد. حجم بسیاری از شرکت های دانش بنیان در حوزه های تجهیزاتی در حال فعالیت هستند. در حوزه دارویی هم دارو ها در داخل تهیه می گردد. همچنین صد ها کارآزمایی بالینی با توجه به جدید و ناشناخته بودن ویروس در حال اجرا است. پس این زیست بوم با فعالیت خود به کشور در بحرانی ترین شرایط، یاری نموده است به گونه ای که احتیاج به واردات تجهیزات خاصی نداریم. البته کمبود هایی در حوزه ماسک وجود دارد. شرکت های فناور در این حوزه در حال ساخت ده ها خطوط فراوری ماسک بیمارستانی و N95 هستند. در چند روز آینده تعدادی از این خطوط به بخش خصوصی ارائه داده می گردد. گرچه ظرفیت فراوری ماسک نسبت به ابتدای بحران 4 برابر شده است، اما احتیاج به افزایش آن وجود دارد.

سامانه هوشمند ایران ساخت در تشخیص و درمان کرونا؛ بی بدیل در کیفیت

همچنین در ادامه این مراسم زالی فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان تهران گفت: در این شرایط بحرانی و شیوع بیماری شاهد ارائه دستاورد هایی عظیم از شرکت های دانش بنیان و با همت محققان کشور هستیم که با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه توسعه آن ها فراهم شد.

وی ادامه داد: رونمایی از این سامانه نیز اقدامی دیگر برای برطرف بخشی از احتیاج کادر درمانی محسوب می گردد. این رونمایی نتیجه فعالیت بین رشته ای است. در حال حاضر سی تی اسکن موثرترین و کاراترین روش غربالگری محسوب می گردد و بالاترین میزان از اثر بخشی و دقت را برای تشخیص بیماری دارد. سامانه تشخیص پنومونی (ذات الریه) COVID 19 از حد بالای حساسیت و اختصاصی بودن برخوردار است و می تواند همچون یک دستیار رادیولوژیست به پزشک یاری کند. محققان کشور از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ژرف برای توسعه آن بهره بردند.

زالی همچنین گفت: این نرم افزار می تواند به عنوان یک تکنیک پزشک از راه دور نیز یاری نماینده باشد. همچینین در بعضی سی تی اسکن ها تغییرات ظریف و کم ممکن است با چشم دیده نگردد، اما سامانه آن را شناسایی می نماید. البته این سامانه امکان حجم سنجی ابعاد ضایعه ریوی را فراهم می نماید. همچنین از نظر کیفیت این دستگاه استثنایی در جهان است.

در ادامه حمیدرضا ربیعی سرپرست تیم تحقیقات آی مد درباره این سامانه توضیحاتی ارائه داد و گفت: با توجه به شیوع جهانی کرونا اقدامات تشخیصی مرحله مهمی در این بیماری است که راه های گوناگونی برای آن وجود دارد. اما آنچه در جهان اثبات شده است نشان می دهد سی تی اسکن قفسه سینه بهترین روش تشخیصی است. در این زمینه کشور چین و محققان استنفورد فعالیت های مناسبی انجام داده اند. ارزشمندترین فعالیت ما در راه اندازی این سامانه تجربه راهکار های کار تیمی بود. محققان دانشگاه های علوم پزشکی با گرد هم آمدن و فعالیت تیمی ظرف مدت یک ماه ایت سامانه را راه اندازی کردند که از نظر دقت و حساسیت در جهان بی نظیر است.

ربیعی در ادامه گفت: این سیستم برای دانشگاه با بیمارستان خاصی راه اندازی نشده است. برای طراحی سامانه از تصاویر سی تی اسکن 3 گروه افراد سالم، موارد مثبت کرونا و افراد با بیماری دیگر استفاده شد و با استفاده از هوش مصنوعی آموزش سیستم انجام شد. همچنین پیش پردازش تصاویر از بیمارستان های مختلف اقدامی دیگری بود که در این راستا انجام شد.

زیست بوم فناوری و نوآوری به فعالیت های مبارزه با کرونا شتاب بخشید

پرویز کرمی دبیر کمیته مبارزه با کرونا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارشی از اقدامات این معاونت در مقابله با ویروس کرونا با بیان اینکه این معاونت از همان روز های نخست شیوع کرونا فعالیت خود را برای ساخت تجهیزات پزشکی، ماسک، ونتیلاتور، کیت و سایر تجهیزات دانش بنیان شروع کرد، گفت: زیست بوم فناوری و نوآوری همزمان با شیوع کرونا در کشور به یاری کادر پزشکی و درمانی آمد و با اقدامات خود به فعالیت های این حوزه شتاب داد.

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، ضمن تشکر از اهالی رسانه و وبلاگ سایه، صدا و سیما، خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی، گفت: این پویش راه افتاده بدون همکاری و حمایت اصحاب رسانه راه به جایی نمی برد. جراید، رسانه ها، شبکه های اجتماعی، خبرنگار ها و خبرگزاری ها دوشا دوش تیم پزشکی و فناوران و فراورینمایندگان در این مدت کوشش کردند و با پیشگیری از انتشار شبه علم ها و شایعات به آگاهی بخشی و اطلاع رسانی درست به جامعه یاری کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سامانه هوشمند تشخیص دقیق و حساس کرونا رونمایی شد، محصولی ایران ساخت و بی بدیل در کیفیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه هوشمند تشخیص دقیق و حساس کرونا رونمایی شد، محصولی ایران ساخت و بی بدیل در کیفیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید