روش نوینی که سکته مغزی را شکست می دهد

به گزارش وبلاگ سایه، یک متخصص مغز و اعصاب گفت: در درمان مداخله ای به جای استفاده از دارو ، با سیم های نازکی قسمت بسته شده رگ در مغز، باز می گردد.

روش نوینی که سکته مغزی را شکست می دهد

علی اصغر اخوت، متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص بیماری های عصب و عضله در گفت وگو با خبرنگار ، اظهار کرد: یکی از آخرین روش هایی که در سال های اخیر در تمام جهان به عنوان شیوه نوین برای درمان بیماران سکته مغزی مطرح می گردد، درمان مداخله ای است.

وی ادامه داد: بیماری که دچار سکته مغزی شده و لخته خون یکی از رگ های مغزی او را مسدود نموده است، به روش مداخله ای تحت درمان قرار می گیرد. در حال حاضر به وسیله تزریق دارویی که خاصیت ضد لختگی دارد به یکی از رگ های محیطی خون قسمت لخته شده را حل نموده و باعث باز شدن رگ های بسته شده می گردد.

اخوت تشریح کرد: نکته حائز اهمیت آنجاست که با روش فعلی برای یاری به بیماران سکته مغزی کمتر از 4 ساعت و 30 دقیقه زمان داریم و تزریق دارو در درصدی از افراد عملکرد مناسبی دارد و ممکن است فرد بیمار با عوارض سکته باقی بماند.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: در این روش جدید، هنگامی که رگ های مغزی فرد بیمار به خصوص رگ های بزرگ بسته می شوند، با روشی شبیه آنژیوگرافی سیم های خیلی نازک را به وسیله رگ وارد بدن فرد بیمار و در نهایت رگ های مغزی می گردد. ابزار وارد شده به قسمت آسیب دیده می رود و با تزریق مواد دارویی یا خارج کردن خون لخته شده؛ جان فرد بیمار حفظ می گردد.

موفقیت 80 درصدی درمان آریتمی های قلبی با روش های نوین +علل اصلی بروز سکته مغزی

او بیان نمود: این روش در حال حاضر در بسیاری از کشور ها متداول شده و عملکرد نسبتا مناسبی را از خود نشان داده است. این روش درمانی بازه زمانی یاری به بیماران سکته مغزی را از 4 ساعت و 30 دقیقه به حدود 24 ساعت رسانده است. در حال حاضر این روش در بعضی از بیمارستان های سطح کشور مثل مرکز قلب شهید رجایی در حال انجام است و حدود 2 سال است که رشته فوق تخصصی برای این روش تاسیس شده است و در دانشگاه های علوم پزشکی تهران و ایران تدریس می گردد.

اخوت تشریح کرد: این روش درمان تا به امروز پاسخ مناسبی نسبت به احتیاج های بیمار داشته است و اگر امکانات و تجهیزات لازم برای ارائه این خدمت در سایر بیمارستان ها و استان ها تامین گردد؛ می تواند جان بسیاری از بیماران را حفظ کند.

عوارض خطران سکته مغزی را بشناسید

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر بعد از تصادفات جاده ای است، اضافه نمود: آسیب های ناشی از بروز سکته های مغزی اغلب باعث فلج شدن و ناتوان شدن فرد بیمار می گردد و این روش موثر می تواند احتمال بروز چنین آسیب هایی را کاهش دهد.

اخوت تاکید نمود: مهم ترین مشکل برای ارائه چنین خدماتی ، مسائل سخت افزاری است. این روش درمانی به تجهیزاتی احتیاج دارد که تهیه آن ها هزینه بر است. در حال حاضر به دنبال تهیه این تجهیزات برای بیمارستان شریعتی هستیم ولی مسائل ذکر شده رسیدن به این هدف را سخت تر می نماید.

این متخصص مغز و اعصاب در سرانجام گفت: استفاده از این روش در سکته های قلبی به روشی متداول تبدیل شده است اما متاسفانه در زمینه مغز و اعصاب هنوز با مسائلی روبرو هستیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "روش نوینی که سکته مغزی را شکست می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش نوینی که سکته مغزی را شکست می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید