بهترین سوغاتی های کرمانشاه

به گزارش وبلاگ سایه، سوغات کرمانشاه | Kermanshah Souvenir

یکی از استان های بسیار پر جاذبه و زیبای کشورمان، استان کرمانشاه است که آن قدر دیدنی های طبیعی و تاریخی در خود زیاد دارد که امکان ندارد که تا به حال یا به آن سفر ننموده باشید و یا قصد سفر به آن را نداشته بوده باشید. اصلا می گویند که انسان ها دو دسته هستند؛ یا به کرمانشاه سفر نموده اند و یا قصد سفر به آن را دارند! از این حرف ها که بگذریم؛ این شهر پر است از دارایی های فرهنگی مختلف و متنوع که اتفاقا، شما می توانید تاثیر آن ها را در انواع سوغات کرمانشاه مشاهده نمایید. در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، انواع و اقسام سوغات کرمانشاه را به شما معرفی نماییم.

بهترین سوغاتی های کرمانشاه

روغن کرمانشاهی

کرمانشاه آن قدر سوغات معروف و محبوب در خود زیاد دارد که اولویت بندی برای آن ها کمی سخت است اما، روغن حیوانی سوغات کرمانشاه به قدری محبوب است که برای معرفی ابتدا به سراغ آن می رویم. روغن کرمانشاهی را محلی های این استان به عنوان رون دان نیز می شناسند. آب و هوای کرمانشاه آن قدر خوب است که دامداری در آن یکی از شغل های سنتی در این استان محسوب می گردد. اصولا از شیر و ماستی که از دام های این خطه به وجود می آید، آن قدر آن ها را در ظروف مخصوصش به اصطلاح می زنند تا چربی حاصل از آن، گوله گوله از شیر و دوغ جدا گردد. این چربی ها را جدا می نمایند و سپس آن قدر حرارتشان می دهند که روغن خالص کرمانشاهی به عمل بیاید. این روغن یکی از طبیعی ترین روغن ها است و به نظر می آید که تنها مشکلش، کلسترول بسیار بالایش باشد وگرنه اصل سوغات کرمانشاه می تواند همین روغن خوشمزه و خوش عطر باشد.

قالی و جاجیم

البته به عنوان سوغات کرمانشاه باید گلیم را هم به همراه قالی و جاجیم نام ببریم اما به هر حال، معرفی این 3 محصول کاربردی از کرمانشاه باید به عنوان یکی از بهترین سوغاتی های این شهر صورت پذیرد. کرمانشاهی ها یکی از بهترین و البته معروف ترین طرح ها را برای طرح قالی، جاجیم و مخصوصا گلیم دارند. البته بیشتر طرح ها تلفیقی و گوناگون هستند. این 3 محصول معمولا هم در خانه های مردم کرمانشاه به عنوان صنایع دستی و خانوادگی و هم در کارگاه های فراوریی کوچک و بزرگ فراوری می شوند.

شیرینی کاک

کاک نوعی شیرینی بسیار خوشمزه از سوغات کرمانشاه است که هم بسیار معروف و محبوب است و هم در زمره بهترین ها قرار می گیرد. این شیرینی معروف کرمانشاهی از قرار معلوم بین کرمانشاه و شیراز یک سوغاتی مشترک محسوب می گردد که البته شیرزای ها به آن کاک نمی گویند بلکه به آن یوخه می گویند. به هر حال کاک کرمانشاهی و یا یوخه شیرازی، از نوعی لایه های خمیری هل دار و. گلاب آگین شده خیلی زیاد و البته نازک بر روی هم درست می گردد که بر روی آن پودر نارگیل، بادام، پسته و یا خاک قند می ریزند. جالب است تا درباره کاک کرمانشاه این نکته را بدانید که این شیرینی در لیست آثار معنوی ایران قرار گرفته است. خلاصه که کرمانشاه رفتید، کاک را نباید فراموش کنید!

موج بافی

یکی از بهترین های سوغات کرمانشاه می تواند وسایل درست شده از موج بافی باشد زیرا، هم از لحاظ بصری زیبا است و هم به عنوان وسیله ای بسیار کاربردی و با کیفیت، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. موج بافی نوعی از بافت پارچه به سبک کرمانشاهی هاست که بیشتر برای درست کردن رویه، رخت خواب و روانداز استفاده می گردد. معمولا به خاطر نوع بافت این پارچه ها، طرح آن ها چهارخانه و یا کشکولی است. متاسفانه این روزها موج بافی دیگر همچون گذشته رواج ندارد و کارگروه های مختلفی برای نجات این هنر و رونق مجدد آن شکل گرفته است.

نان خرمایی

یکی دیگر از بهترین ها و البته خوشمزه ترین های سوغات کرمانشاه بدون شک، نان خرمایی است. نان خانقی در اصطلاح کرمانشاهیان و نان خرمایی به عنوان اصطلاح همگانی، یکی از خوشمزه ترین و مقوی ترین سوغاتی های این استان است که اگر تازه اش میل گردد، یکی از بهترین شیرینی هایی است که در عمرتان خورده اید. هر جای کرمانشاه که بروید، نام خرمایی را به راحتی می توانید تهیه کنید و نوش جان نمایید. پیشنهاد می کنیم که چند بسته اضافه تر برای مصرف شخصی خودتان هم خریداری کنید.

چپغ بافی

چپغ بافی هم یکی دیگر از سوغاتی های معروف، با ارزش و زیبای استان کرمانشاه است که بهترین آن ها را عشایر می بافند. این سوغاتی که نوعی حصیر طرح دار است، با هنر دست عشایر و در طرح های مختلف با پشم بافته می گردد.

کرمانشاه WEATHER

گیوه کرمانشاه

شما خوانندگان عزیز بدون شک با پاپوشی به نام گیوه آشنایی دارید زیرا هنوز هم هستند کسانی که از گیوه به عنوان کفش روزانه استفاده می نمایند. گیوه سوغات کرمانشاه یکی از بهترین سوغاتی هایی است که در این استان وجود دارد. این کفش های مقاوم و سنتی تنها مختص به کرمانشاه نیستند بلکه در استان های دیگری همچون همدان، اصفهان و یا استان فارس نیز مورد ساخت و استفاده قرار می گیرد. گیوه بافی هم از آن هنرهای سنتی ایرانیان است که در اکثر نقاط کشور در ورطه فراموشی است اما اگر خواستار کفشی هستید که مخصوصا در این فصل پیش رو هم خنک باشد و هم سبک، گیوه پیشنهاد خوبی است. کرمانشاهی ها 5 نوع گیوه مختلف دارند که آن ها عبارتند از: گیوه تخت لاستیک، گیوه تخت آجیده، گیوه ابریشمی، زیر پارچه ای و تخت چرمی که همه آن ها هم بسیار با دوام و هم معروف هستند.

نان برنجی

نان برنجی کرمانشاهی ها که امروزه در لیست بهترین های سوغات کرمانشاه قرار می گیرد، نان برنجی معروف است که عمری 150 ساله دارد! البته این بدان معنا نیست که قبل از آن 150 سال که به عنوان سوغات کرمانشاه معروف شد، وجود نداشته است بلکه برعکس؛ این شیرینی در زمان حکومت قاجار آن قدر معروف و محبوب بود که به صورت رسمی به عنوان سوغات این شهر معرفی گردید. البته نام برنجی تنها مخصوص کرمانشاه نیست و در بعضی نقاط دیگر کشورمان پخته می گردد ولی با این حال، اصل نان برنجی متعلق به کرمانشاه است. نان برنجی ساده باشد یا زعفرانی فرقی نمی کند؛ آن قدر شیرینی حساسی است که اگر کمی آن را سفت تر بگیرید بدون شک خورد می گردد پس قبل از خوردن این شیرینی خوشمزه، به این فکر کنید که با احتیاط آن را به دست بگیرید که حتی مقداری از آن خورد و حرام نگردد.

چرم سازی

یکی از جالب ترین های سوغات کرمانشاه که به خاطر شرایط اقلیمی آن ها به وجود آمده است، چرم سازی آن ها است. از گذشته های دور کرمانشاهی ها را یکی از سازندگان به نام چرم در ایران می شناخته اند که از این چرم های با کیفیت فراوری شده، انواع زین و یراق، کیف و کفش و بسیاری از دیگر محصولات چرمی یاد می شده است.

بیشتر زنان کرمانشاهی حتی در حال حاضر هم چرم سازی را به عنوان یک شغل خانگی انتخاب نموده اند و مشغول به این کار هستند. یادتان نرود که بهترین چرم ها را می توانید در کرمانشاه پیدا کنید.

منبع: الی گشت

به "بهترین سوغاتی های کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین سوغاتی های کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید