کشف قدیمی ترین سکونتگاه شناخته شده انسان در جزایر خلیج فارس

به گزارش وبلاگ سایه، باستانشناسان با اشاره به اتصال جزیره قشم به سرزمین ایران در عصر یخبندان از کشف آثار متعلق به دوران پارینه سنگی میانی در این جزیره خبر دادند.

کشف قدیمی ترین سکونتگاه شناخته شده انسان در جزایر خلیج فارس

سید مرتضی رحمتی از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام این خبر افزود:

در جریان پژوهش باستانشناسی در محوطه بام قشم در خرداد ماه سال جاری در نزدیکی روستاهای طبل و سلخ، تعدادی دست تراش سنگی بدست آمده است. با توجه به شیوه های تراشه برداری، خصوصا شیوه تراشه برداری لوالوا، دست تراش های بدست آمده متعلق به دوره پارینه سنگی میانی است.

رحمتی با اشاره به کشف مجموعه ای از دست تراش های سنگی شامل تراشه های ساده و انواع سنگ مادر، گفت که بیشتر آنها از قلوه سنگ ساخته شده اند و بررسی اولیه سنگ های استفاده شده نشانه کاربرد سنگ های آذرین و آتش زنه در ساخت آنها است .

بر اساس مشاهدات اولیه این محوطه بیشتر به عنوان یک کارگاه ابزارسازی مورد استفاده بوده که با توجه به وفور قلوه سنگ های مختلف، انسان های اولیه در این محل ابزار سنگی را تولید و احتمالا در سکونتگاه های خود در خارج از این محوطه استفاده می کردند. دوره پارینه سنگی میانی از حدود دویست هزار سال پیش آغاز می شود و در حدود چهل هزار سال پیش با پیدایش انسان هوشمند تازه به پایان می رسد .

وی با اشاره به این کشفیات این اشیا گفت که تا به امروز آثار این دوره بیشتر در زاگرس و اطراف مرکز فلات ایران یافت شده است، اما اطلاعات اندکی از سکونت های این دوره در جنوب ایران وجود دارد .

به گفته این باستان شناس، تا پیش از کشف محوطه بام قشم، آثار این دوره به صورت پراکنده در اطراف میناب، دشت جم، سدیچ و کنارک در سواحل شمالی خلیج فارس یافت شده بود .

بام قشم کهن ترین آثار یافت شده از سکونت انسان در تمام جزایر خلیج فارس است و از این لحاظ اهمیت فراوانی دارد. از آنجا که در عصر یخبندان سطح دریاهای آزاد در دوره هایی بیش از 100 متر پایین تر از امروز بوده و با توجه به عمق بسیار کم آب در حدفاصل بندر پهل و بندر لافت در جزیره قشم، این جزیره به سرزمین ایران متصل بوده است .

این محوطه اولین بار در سال 1384 از طریق عبدالرضا دشتی زاده شناسایی و در سال 1390 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید .

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر

به "کشف قدیمی ترین سکونتگاه شناخته شده انسان در جزایر خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قدیمی ترین سکونتگاه شناخته شده انسان در جزایر خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید