کتاب گلیچ استان سمنان منتشر شد

به گزارش وبلاگ سایه، کتاب گلیچ استان سمنان توسعه بافته ای کهن در کارگاه های خانگی از طریق زنان به همت مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

کتاب گلیچ استان سمنان منتشر شد

به گزارش وبلاگ سایه به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این کتاب در سه فصل شامل پیشینه، بررسی گلیچ، نقوش گلیچ و 135 تصویر از طریق فاطمه شاهی به رشته تحریر درآمده است.

امروزه بعضی از دستبافته ها مانند جاجیم و گلیم همچنان بصورت انبوه تولید می شوند و متأسفانه بعضی دیگر همچون گلیچ بافی که موضوع این کتاب است، به دلیل نداشتن صرفه مالی و همچنین نبود پشتوانه نیروی کاری و نیز کهولت تدریخی استادان و کارگران بافنده، دچار رکود فاحشی شده است. به طوریکه بزرگان این فن، توان و جوانان رغبتی به این هنر ندارند و این موضوع، ضرورت حفظ و احیا موارد این چنین را دوچندان کرده است.

در مقدمه کتاب گلیچ استان سمنان به قلم نویسنده آمده است؛ با توجه به بررسی هایی که در بین کتب مرتبط با دست بافته ها و نیز طی مصاحبه هایی که با مردمان اهل فن، از دیار پرور، چاشم، مُجن، دروار، فولادمحله و نیز محققان اجرا شده است، روشن می شود که مطالعه جامعی جز چند برگ مقاله و اشاراتی کوتاه در بعضی کتاب ها، روی دست بافته های گلیچ به چشم محقق نخورده است. بنابراین برای گردآوری این مطالب، بیشتر به تحقیقات میدانی پرداخته شد و منبع این کتاب، کسانی هستند که از طریق نسل های پیشین به آنها گلیچ بافی آموزش داده شده است. در این صورت فکر فراموش کار انسان ممکن است بعضی اطلاعات را فراموش کرده و یا با نام نقشی دیگر به اشتباه بگیرد.

در مورد تصاویر کتاب لازم به ذکر است که بیشتر آنها از طریق نویسنده، عکاسی و ثبت شده، در نتیجه بدون منبع آمده اند و بعضی از تصاویر از کتب مختلف گردآوری شده که در این صورت منبع آن نیز در توضیحات تصویر بیان شده است.

منبع: دنیای سفر

به "کتاب گلیچ استان سمنان منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب گلیچ استان سمنان منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید