ورزش همگانی، بدون رییس و بی برنامه!

به گزارش وبلاگ سایه، فداسیون ورزش همگانی در حالی سال 1398 را پشت سر گذاشت که نه رییسی را به خود دید و نه حتی به آماری در خصوص میزان مشارکت مردم در این حوزه دست یافت تا کماکان فقر حرکتی به عنوان یک مسئله مهم و جدی در کمین سلامت ایرانیان باشد.

ورزش همگانی، بدون رییس و بی برنامه!

به گزارش وبلاگ سایه، شرایط ورزش همگانی طی سال های اخیر بارها انتقاد کارشناسان و متخصصان دانشگاهی و ورزش همگانی را در پی داشته تا جایی که بارها از بی توجهی مسئولان فدراسیون نسبت به برنامه ریزی درست و علمی برای افزایش میل و انگیزه مردم جهت حضور در فعالیت های ورزشی راه حل هایی ارائه شده اما همچنان شاهد در جا زدن ورزش همگانی در کشور هستیم و علی رغم تاکید مسئولان کشور بر لزوم توجه به رشد ورزش همگانی اما در عمل این حواشی ورزش قهرمانی بوده که بر توجه کافی نسبت به ورزش همگانی سایه انداخته تا شاهد بی رونقی ورزش در میان آحاد جامعه و رشد روز افزون انواع ناهنجاری های اجتماعی، جسمی و روحی و روانی باشیم.

یکسال بدون رییس!

19 اسفندماه امسال، درست یکسال شد که فدراسیون ورزش های همگانی بدون رییس کار خود را دنبال کرد؛ اتفاقی عجیب که یا حکایت از عدم توجه جدی به ورزش همگانی در سطح کلان ورزش کشور دارد یا از قحط الرجال مدیریتی خبر می دهد.

دوره ریاست چهارساله علی مجدآرا در فدراسیون ورزش های همگانی بر اساس قانون باید 19 اسفندماه 1397 به سرانجام می رسید، با این وجود اما وی تا 19 فروردین ماه سال 98 تصدی ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت و وزیر ورزش و جوانان در همین تاریخ افشین مولایی را که مدیرکل ورزش همگانی این وزارتخانه بود به عنوان سرپرست فدراسیون ورزش های همگانی منصوب و بر برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون در موعد مقرر تاکید نمود.

اما 21 مهرماه امسال بود که با سرانجام دوره سرپرستی افشین مولایی در فدراسیون ورزش های همگانی، وزیر ورزش و جوانان، احمد گواری را به عنوان سرپرست این فدراسیون منصوب کرد تا با گذشت هفت ماه از سرانجام دوره ریاست قبلی این فدراسیون کماکان جایگاه ریاست در فدراسیون ورزش های همگانی بلاتکلیف باشد.

هشتم آبان ماه امسال بود که احمد گواری- سرپرست فدراسیون ورزش های همگانی در حاشیه مجمع انتخاباتی هیات ورزش های همگانی آذربایجان غربی گفت انتخابات این فدراسیون تا قبل از سرانجام سال برگزار خواهد شد و هم اکنون بعد از ثبت نام کاندیداها، انتخابات در شرایط استعلام کاندیداها واقع شده است. جالب اینکه ثبت نام از کاندیداها از 19 مهر به سرانجام رسیده و هرچند مسئولان منتظر اساسنامه جدید هستند، اما با گذشت حدود چهار ماه از سرانجام ثبت نام هنوز تکلیف انتخابات معین نیست تا فدراسیون حدود یکسال بدون رییس اداره گردد و بلاتکلیفی ورزش همگانی همچنان ادامه داشته باشد.

معین شدن نامزدهای ریاست

پس از مدت ها وقت کشی، ششم مهرماه امسال زمان ثبت نام از کاندیداهای احراز پست ریاست فدراسیون ورزش های همگانی از سوی دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی وزارت ورزش و جوانان ابلاغ و از سوی این فدراسیون اعلام شد.

در نهایت با اتمام مهلت 10 روزه ثبت نام کاندیداها جهت حضور در انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی 28 نفر برای حضور در انتخابات این فدراسیون ثبت نام کردند تا پس از آنالیز صلاحیت این افراد توسط مراجع ذی صلاح، اسامی کاندیداهای نهایی برای حضور در انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی معین گردد که پس از عدم تایید صلاحیت اولیه 18 نفر از کاندیداهای ریاست فدراسیون ورزش های همگانی، 3 نفر دیگر از این افراد با تکمیل مدارک خود پیروز به اخذ صلاحیت مدیریتی جهت حضور در انتخابات شدند تا تعداد افراد تایید صلاحیت شده به 11 نفر برسد.

زمان انتخابات همچنان در شرایط نامعلوم!

مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش های همگانی زمانی معین خواهد شد که جدید فدراسیون های ورزشی در شورای نگهبان به تصویب برسد، چراکه اساسنامه فدراسیون های ورزشی پس تصویب در دولت به منظور تایید و تصویب نهایی به شورای نگهبان ارجاع شده، همچنان در انتظار تصمیم این شورا است.

در این خصوص قرار بر این بوده است که شورای نگهبان تکلیف و سرنوشت اساسنامه فدراسیون های ورزشی را تا پیش از سرانجام امسال معین کند تا پس از تصویب نهایی، جهت اجرا به دولت ابلاغ گردد؛ اتفاقی که به سال 98 قد نداد.

در صورت تصویب نهایی اساسنامه تیپ فدراسیون های ورزشی، به وزارت ورزش و جوانان اجازه داده خواهد شد تا انتخابات چهار فدراسیون ورزشی که یکی از آن ها فدراسیون ورزش های همگانی است را متمایز از سایر فدراسیون ها برگزار کند.

مجمع این چهار فدراسیون ورزشی تابع دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان خواهد بود و درحالی که انتخابات در خصوص آن ها برگزار می گردد اما مجمع آنها مشابه با سایر فدراسیون های ورزشی نیست چرا که وزرات ورزش و جوانان معتقد است که جنس این فدراسیون ها با سایر فدراسیون های ورزشی متفاوت است و اختیار آن به وزارتخانه واگذار شده تا ترکیب مجمع را طراحی نموده و مدل برگزاری انتخابات بر همان اساس معین گردد. وزارت ورزش و جوانان معتقد است که این چهار فدراسیون دارای شرایط خاص هستند و بیشتر جنبه داخلی دارند، در حالی که سایر اساسنامه ها بیشتر با نگاه بیرونی تدوین شده اند.

ضعف شدید آماری در ورزش همگانی و ضد و نقیض ها

در حالی که معاون ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان می گوید طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران 51 درصد مردم ورزش می نمایند اما رییس وقت فدراسیون ورزش های همگانی دی ماه سال گذشته مطرح کرد که براساس سند چشم انداز شش ساله، میزان مشارکت مردم در ورزش های همگانی باید تا سال 1404 به 50 درصد افزایش یابد!

بدون شک کسب آمار درست و منطبق بر واقعیت، مقدمه برنامه ریزی و هدف گذاری برای رسیدن به چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت در هر حوزه ای از جمله ورزش همگانی است؛ موضوعی که در ورزش همگانی طی سال های اخیر به فراموشی سپرده شده و مسئولان فدراسیون هر از گاهی با ارائه آمارهایی بدور از واقعیت و بر خلاف مشاهدات، باعث تعجب و انتقاد اهالی فن شده اند.

علی مجد آرا در مجمع سالیانه هیأت ورزش های همگانی استان کرمانشاه که 19 دی ماه سال گذشته برگزار گردید با بیان اینکه در سند چشم انداز 1404 حرکت به سوی ایرانی شاداب، فعال و سالم مورد توجه قرار گرفته، اظهارکرد: طبق این چشم انداز برنامه ریزی شده تا میزان مشارکت مردم ایران در ورزش های همگانی به 50 درصد افزایش یابد و براساس آخرین آمار که طی سال های گذشته گرفته شده میزان مشارکت مردم کشور در ورزش های همگانی 21 درصد است.

موضوعی که کمتر از 20 روز پس از آن معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در نشست بازخوانی 40 سال ورزش پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت که براساس گزارش مرکز آمار ایران میزان مشارکت مردم در سال 94 از 44.2 درصد به 51.1 درصد تا سرانجام سال 96 افزایش پیدا نموده است.

ارائه این 2 آمار کاملا متفاوت و متناقض از سوی مسئولان ورزش همگانی نشان می دهد هنوز آمار درستی از شرایط ورزش در جامعه به عنوان یکی از مهمترین ارکان سلامت جامعه در دست نیست و ضروری است پس از سال ها ابتدا آمار درست کسب و ارائه شده و سپس برای بهبود آن با برنامه ریزی درست و علمی و نه مطابق با آنچه که طی سال های گذشته شاهد بوده ایم به سمت جلو حرکت کنیم.

با این وجود اردیبهشت ماه امسال بود که معاون توسعه ورزش همگانی و امور فرهنگی وی درباره آمار میزان مشارکت مردم در ورزش همگانی تاکید نمود که در این زمینه با مشکلاتی روبرو هستم، مرکز آمار ایران اخیرا گزارش هایی را درباره رفتارهای فرهنگی در خانواده منتشر کرد که خانواده ها در ایران چه میزان ورزش می نمایند. حال بر اساس مرکز آمار 51.1 درصد مردم ورزش می نمایند که 62 درصد آن شامل پیاده روی و نرمش است. بر اساس این آمار که تا سرانجام سال 96 است و در سال 97 توسط مرکز آمار اعلام شد، ما هنوز آمار دقیقی در این زمینه نداریم. البته اخیرا جلساتی را با مرکز آمار ایران برگزار کردیم تا آمار دقیق تری را برای امسال ارائه دهیم. امیدوارم تا سرانجام امسال با مشارکت مرکز آمار ایران گزارش دقیقی نسبت به مشارکت مردم در فعالیت ورزش در اختیار جامعه قرار دهیم.

بی تحرکی ایرانیان در مرز هشدار

کم تحرکی پدیده ای است که جامعه ایرانی را در محدوده های سنی مختلف تهدید می نماید و خطر آن بیش از هر زمان دیگری در کلان شهرها به ویژه در نیمه دوم سال که به دلیل کاهش دما با افزایش آلودگی هوا همراه هستیم، احساس می گردد. طبق استانداردها به منظور حفظ سلامتی و تناسب اندام و آمادگی بدنی، به طور میانگین به 150 دقیقه فعالیت ورزشی هوازی در طول هفته به علاوه دو جلسه تمرینات مقاومتی و انعطاف پذیری نیازمندیم و به زمان ساده و عام تر انجام سه جلسه تمرینی یک ساعته در هفته حداقل فعالیت بدنی است که به صورت منظم تعریف شده است و به طور حتم اگر شاهد ورزش منظم افراد در زمان کافی باشیم سلامت جسمی آن ها مطلوب تر خواهد بود.

این درحالی است که کم توجهی به ورزش در بین سالخوردگان، پشت میز نشینی قشر میانسال و فقر سواد پایه به منظور ایجاد شرایط لازم در راستای ورزش کردن بچه ها، موجب شده است تا جامعه ایرانی بیش از هر زمان دیگری از سوی پدیده خطرناک فقر حرکتی تهدید گردد.

طبق گفته معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در همایش ورزش که آذرماه امسال برگزار گردید، 57 درصد جامعه دچار کم تحرکی هستند و به همین دلیل شاهد شیوع قابل توجه بیماریهای غیرواگیر هستیم.

در نهایت اما آنچه بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد گره خوردن ورزش همگانی با سلامت افراد در رده های سنی مختلف است و اگر تدبیر ویژه ای در این زمینه صورت نگیرد نه تنها شاهد افزایش فقر حرکتی در میان آحاد مختلف ایرانیان خواهیم بود بلکه سلامت افراد و اقشار مختلف به دلیل نبود نگاه توسعه ای، برنامه محور و عملیاتی در این بخش به طور جدی طی سالیان آینده تهدید خواهد شد؛ مقوله ای که هم اکنون نیز به هیچ وجه از شرایط مناسبی برخوردار نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ورزش همگانی، بدون رییس و بی برنامه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش همگانی، بدون رییس و بی برنامه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید