هوش مصنوعی، مشاور نخست وزیر رومانی شد!

به گزارش وبلاگ سایه، هوش مصنوعی به گفته دانشمندان می تواند روزی جایگزین خدمات شهری، اجتماعی و مدنی گردد.

هوش مصنوعی، مشاور نخست وزیر رومانی شد!

حتی سیاستمداران نیز حضور این روبات ها را در سیاست بعید نمی دانند و اخیرا نخست وزیر رومانی، نیکولای سیوکا، کابینه خود را با معرفی یک عضو تازه که کاملا مبتنی بر هوش مصنوعی است، غافلگیر کرد.

نخستین روبات سیاستمدار

به تازگی نخست وزیر رومانی از این روبات تازه با نام ایون (Ion) که در مقام مشاور افتخاری قرار است ظاهر گردد، رونمایی کرد.

این روبات با چهره و کلماتی که روی صفحه دیجیتال ظاهر می شد، به درخواست های نخست وزیر همراه با صدای کامپیوتری پاسخ می داد. سیوکا گفت که ایون به وسیله محققان رومانیایی توسعه داده شده است و از هوش مصنوعی برای به دست آوردن سریع و اتوماتیک نظرات و خواسته های شهروندان رومانیایی استفاده خواهد نمود.

او گفت: این نخستین بار در جهانست که برای پست مشاور دولتی از هوش مصنوعی استفاده می گردد. ما در این زمینه چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی نخستین هستیم. ایون هنگام معرفی خود در کنفرانس مطبوعاتی گفت: سلام. تو به من زندگی دادی. من ایون هستم. حالا نقش من نمایندگی از توست؛ مثل یک آینه.

کوشش انگلیس برای ارائه خدمات با هوش مصنوعی

روبات های هوش مصنوعی در حال توسعه در کل جهان هستند، به طوری که اخیرا وزیر علوم تازه انگلیس پیشنهاد نموده است که سیستم های هوش مصنوعی مانند ChatGPT می تواند در جاده وایت هال لندن که بزرگ ترین جاده این شهر به شمار میرود نقش داشته باشد. میشل دونلان، گفت که خدمات مدنی اگرچه باید به متخصصان سپرده گردد اما نقش هوش مصنوعی را در این زمینه نباید نادیده گرفت. ChatGPT می تواند مقالات، جوک ها، شعرها و برنامه های شغلی را در پاسخ به درخواست های متنی فراوری کند.

شرکت OpenAI، (یک شرکت خصوصی تحت حمایت مایکروسافت) که آن را درماه نوامبر به صورت رایگان در اختیار عموم قرار داده، آن را طوری طراحی نموده است که می تواند به سؤالات به شیوه ای شبیه انسان پاسخ دهد و زمینه سؤالات بعدی را مانند مکالمات انسانی درک کند، بعلاوه می تواند درصورت درخواست، قطعات نوشتاری طولانی بنویسد. دونلان، وزیر امور خارجه در امور علم، نوآوری و فناوری انگلیس گفت: من فکر می کنم این نوع فناوری ها بخش تازهی از مشاغل را ایجاد می نمایند و در زمینه هایی که ما حتی به آن فکر ننموده ایم، پیشرفت بی حدی خواهند داشت و ما باید از آن استفاده کنیم.

البته احتیاج به مقررات و حفاظت دارند اما با این حال هرگز نباید از این فناوری ها هراس داشته باشیم. ما باید آنها را بپذیریم و از آنها استفاده کنیم تا بتوانند به ایجاد شغل منجر شوند. نباید به این فکر کنیم که هوش مصنوعی جایگزین معلم یا پزشک یا هر شغل دیگری می گردد، بلکه به این فکر کنیم که این نوع فناوری می تواند بار اداری را که افراد با آن روبه رو هستند کاهش دهد تا بهره وری بیشتری داشته باشند.

احتیاط در استفاده از هوش مصنوعی

کریس شریشاک، یکی از متخصصان فناوری در شورای آزادی های مدنی ایرلند، می گوید که این فناوری باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد. او این سؤال را مطرح نمود که چگونه ایون از بین پیغام هایی که دریافت می نماید، می تواند اولویت بندی را رعایت کند: این مورد باید برای مردم شرح داده گردد. ایون دارای بدنه ای آینه مانند و یکپارچه و نیز صدایی غم انگیز و عمیق است و می تواند بعضی افراد را به یاد روبات HAL 9000 در فیلم کلاسیک علمی تخیلی 2001: A Space Odyssey بیندازد. اما این روبات هوش مصنوعی به جای اینکه مسئول یک سفینه فضایی باشد، مسئول سنجش احساسات کل کشور است.

بیشتر بخوانید:

  • هنری کیسینجر: هوش مصنوعی دموکراسی را تهدید خواهد نمود

عملکرد روبات مشاور دولت

هوش مصنوعی ایون شبکه های اجتماعی را برای جمع آوری نظارت و نارضایتی های شهروندان آنالیز نموده و سپس آنها را با یکدیگر ترکیب نموده و به دولت ارائه می نماید.

شهروندان بعلاوه می توانند با استفاده از یک پورتال وب، نظرات خود را به طور مستقیم به ایون بدهند. به گفته رهبر و هماهنگ نماینده تیم تحقیقاتی سازنده این روبات، نیکوسبه، ایون پس از جمع آوری اطلاعات یاری های خود را برای دولت ترکیب می نماید. با این حال، کاربران پاسخی از خود ایون دریافت نخواهند کرد.

در عوض، سباستین بوردوجا، وزیر تحقیق و نوآوری که تیم او بر این پروژه نظارت می نماید، شرح داد که ایون اطلاعاتی را که دریافت می نماید تجزیه و تحلیل و گزارش هایی در خصوص اولویت های رومانیایی ها تهیه خواهد نمود. سیوکا از شهروندان رومانیایی و دولت خواست که مشارکت در این پروژه را نه به عنوان یک گزینه، بلکه به عنوان اجبار برای اطمینان از ارتباط نزدیک و به موقع ببینند.

گزارش: زهرا خلجی

منبع: همشهری آنلاین

به "هوش مصنوعی، مشاور نخست وزیر رومانی شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی، مشاور نخست وزیر رومانی شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید