بالا گرفتن مجدد مناقشات پسا برگزیتی بین لندن و بروکسل این بار بر سر تعهدات اقتصادی

به گزارش وبلاگ سایه، مناقشات پسابرگزیتی بین انگلیس و اتحادیه اروپا مجددا بر سر تعهدات اقتصادی لندن در قبال بروکسل بالا گرفته و جنگ لفظی دیگری را بین طرفین به راه انداخته است.

بالا گرفتن مجدد مناقشات پسا برگزیتی بین لندن و بروکسل این بار بر سر تعهدات اقتصادی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ سایه به نقل از روزنامه تاگس اشپیگل آلمان، مناقشات نو بین بروکسل و لندن بر سر توافق برگزیت مجددا بالا گرفته است. این بار پای مسئله تعهدات اقتصادی انگلیس به اروپا در میان است. بروکسل از لندن درخواست نموده 47.5 میلیارد یورو برای تعهدات همچنان باز خود از دورانی که عضو این اتحادیه بوده است را پرداخت کند. اما دولت انگلیس می خواهد مبلغ کم تری را پرداخت کند.

یک سخنگوی دولت انگلیس روز آدینه در لندن گفت: ما این مبلغ را به رسمیت نمی شناسیم. وی گفت که ما با فرض هزینه خالص تا سقف 35 تا 39 میلیارد پوند معادل 40 تا 45 میلیارد یورو به کار ادامه می دهیم. وی رقم اعلام شده از طرف بروکسل را براساس برآوردهای داخلی خود دانسته که مبلغ بدهی انگلیس را نشان نمی دهد .

بروکسل البته در مقابل اعلام نموده که گزارش اقتصادی این بدهی ها با فاکتور 47.5 میلیارد یورو قطعی است. یک سخنگوی کمیسیون اروپایی روز آدینه گفت که این محاسبات مطابق با مفاد توافق نامه برگزیت اجرا شده است. انگلیس باید در سال 2021 6.8 میلیارد یورو از این مبلغ را پرداخت کند. قسط اول قبلا پرداخت شده است . کمیسیون در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر اینکه طرف انگلیسی محاسبات اتحادیه اروپا را زیر سوال قرار داده باشد ندارد.

با وجود خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اما مناقشات پسا برگزیت بر سر موضوعات مختلف بین بروکسل و لندن همچنان ادامه دارد. مقامات اتحادیه اروپا و انگلیس همچنان یکدیگر را متهم به نقض توافق برگزیت نموده و مدتی است از جمله جنگ لفظی را در مناقشات بر سر مرزهای ایرلند به راه انداخته اند.

انگلیس مناقشات با اتحادیه اروپا درباره قواعد ویژه برای ایرلند شاقتصادی را با اتهامات سختی علیه بروکسل مورد انتقاد قرار داده است.

دومینک راب، وزیر امور خارجه انگلیس چندی پیش سیاستمداران اتحادیه اروپا را متهم کرد که وحدت و تمامیت ارضی انگلیس را زیر سوال می برند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، رئیس کمیسیون اروپایی و صدر اعظم آلمان هم در اظهارات جداگانه همیشه تاکید نموده اند که انگلیس باید به وعده های خود در قبال اروپا عمل نموده و به قواعد و چارچوب توافق برگزیت احترام بگذارد.

در مقابل جانسون هم تهدید نموده که اقدامات یکجانبه را در قبال اروپا در پیش گرفته و صراحتا این مسئله را رد ننموده است که بند اضطراری مورد توافق برای مرز ایرلند که اصطلاحا ماده 16 نامیده می گردد را بکار ببرد. این بند کنترل های در مرز بین ایرلند شاقتصادی و ایرلند را پیش بینی نموده است.

وی چندی پیش در گفتگویی با اسکای نیوز گفته بود: بعضی از سیاستمداران اروپایی نمی فهمند که انگلیس یک کشور است و ما باید این را در مغز آن ها فرو کنیم. وی توپ را در زمین اتحادیه اروپا دانسته و گفت : این مسئله باید برای اتحادیه اروپا آشکار گردد که ما آنچه را لازم است انجام می دهیم.

علت این مناقشات پروتکل ایرلند شاقتصادی است که چند ماه پیش به اسم بخشی از توافق برگزیت مورد توافق طرفین نهاده شد. این پروتکل باید از کنترل ها در مرزهای بین ایرلند شاقتصادی و ایرلند جلوگیری کند. اما به وسیله این توافق یک مرز گمرکی نو با بقیه انگلیس ایجاد شده که منجر به موانع تجاری شده است. پیامد آن شورش ها و درگیری هایی در انگلیس رخ داد و منجر به نارضایتی های در بعضی از شهروندان شد.

دومینیک راب از اتحادیه اروپا خواسته به انگلیس احترام بگذارد.

پروتکل ایرلند شاقتصادی در توافق برگزیت مهلت های مشخصی را معین می نماید که در آن کالاهای مختلفی می توانند برای مدتی بدون مانع از مرزهای کالایی نو بین ایرلند شاقتصادی و انگلیس عبور نمایند.

دولت محافظه کار بوریس جانسون اخیرا در تصمیمی یکجانبه مهلت کنترل ورود و خروج محصولات غذایی بین ایرلند شاقتصادی و انگلیس را به مدت 6 ماه دیگر و تا انتها ماه سپتامبر 2021 تمدید کرد. این مهلت در انتها ماه مارس منقضی می شد. در حالی که طبق توافقنامه برگزیت هر تصمیمی در این باره باید در مذاکرات اتحادیه اروپا و بریتانیا گرفته گردد.

اتحادیه اروپا تصمیم یکجانبه دولت بریتانیا مبنی بر ادامه کنترل ورود و خروج مواد غذایی بین انگلیس و ایرلند شاقتصادی را شدیدا محکوم نموده و آنرا نقض اساسی توافق نامه برگزیت خواند

اتحادیه اروپا تنها در دو ماه اول سال 2021، ژانویه و فوریه، به بریتانیا زمان داده بود تا برای جلوگیری از هرج و مرج و تحت فشار قرار ندادن شرکت ها، کنترل ورود و خروج مایحتاج اولیه را در دست بگیرد تا این شرکت ها با قوانین نو برگزیت در دوران پسا برگزیت بیشتر آشنا شوند.

در پی نهایی شدن برگزیت در سال گذشته شهروندان بریتانیایی در ایرلند شاقتصادی با مسائل عدیده کمبود محصولات غذایی روبرو شدند. علت اصلی آن چک و بازبینی محصولاتی بود که ناگزیر باید از مرز جمهوری ایرلند، عضوی از اتحادیه اروپا، عبور می کرد تا به ایرلند شاقتصادی برسد.

بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا با چالش های تازه ای در مرز با ایرلند روبرو شده است. مرز ایرلند و ایرلند شاقتصادی یکی از دلایل اصلی تنش ها و طولانی شدن مذاکرات بین مقامات دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا در جریان گفتگوهای برگزیت بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بالا گرفتن مجدد مناقشات پسا برگزیتی بین لندن و بروکسل این بار بر سر تعهدات اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالا گرفتن مجدد مناقشات پسا برگزیتی بین لندن و بروکسل این بار بر سر تعهدات اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید