میوه های خشک را با احتیاط بخورید!

به گزارش وبلاگ سایه، میوه های خشک، خشکبارهایی هستند که با توجه به آب کم، اندازه انرژی بیشتری دارند و قسمتی از مواد مغذی شان مانند ویتامین C تحت تاثیر حرارت و نور از بین رفته است ولی از نظر برخی ترکیبات از مواد معدنی گرفته تا بتاکاروتن (به خصوص در میوه های خشکی که به رنگ زرد یا نارنجی هستند)، بسیار غنی هستند.

میوه های خشک را با احتیاط بخورید!

میوه های خشک را با احتیاط بخورید!

نویسنده:دکتر سیدضیاءالدین مظهری*

میوه های خشک، خشکبارهایی هستند که با توجه به آب کم، اندازه انرژی بیشتری دارند و قسمتی از مواد مغذی شان مانند ویتامین C تحت تاثیر حرارت و نور از بین رفته است ولی از نظر بعضی ترکیبات از مواد معدنی گرفته تا بتاکاروتن (به خصوص در میوه های خشکی که به رنگ زرد یا نارنجی هستند)، بسیار غنی هستند.

جالب است بدانید که در اروپا و آمریکا، میوه های خشک را با غلات مختلف مخلوط می کنند و دانه ها و مغزهای متنوعی را هم به آنها می افزایند و به نام یک صبحانه بسیارمغذی مصرف می کنند.

این نکته را باید یادآور شوم که در صورتی می توان از میوه های خشک استفاده کرد که میوه های تازه در دسترس نباشند. همچنین استفاده از میوه های خشک در تهیه غذای بچه هایی که با میل و رغبت میوه نمی خورند هم توصیه می شود؛ به این ترتیب که این میوه ها را می توان در شیربرنج، فرنی یا انواع دسرهایی که بچه ها دوست دارند، بریزید.

همان طور که می دانید بعضی از میوه ها به صورت طبیعی و بعضی از آنها با دستگاه خشک می شوند. میوه هایی که به طور طبیعی خشک می شوند، باید در محیط مناسبی دور از دسترس حشرات قرار بگیرند و چون به آنها آفتاب می تابد، قسمت زیادی از مواد مغذی موجود که در مقابل حرارت و نور حساس هستند، از بین می رود. البته این مسائل در روش هایی که با دستگاه عمل خشک کردن به انجام می رسد، به شرط آنکه به طور اصولی از آنها استفاده شود، وجود ندارد. از آنجا که میوه ها در دستگاه خیلی سریع و در خلأ خشک می شوند، خواص تغذیه ای خود را از دست نمی دهند و آلودگی های محیط اطراف را هم به خود نمی گیرند و به نام یک میان وعده مناسب می توانند مصرف شوند.

البته خوردن بی رویه میوه های خشک در افراد چاق عادت مناسبی نیست زیرا میوه های خشک در وزن معادل با میوه های تازه، انرژی بسیار بالاتری دارند و مصرف زیادشان می تواند سبب افزایش وزن بیشتر افراد شود. ما حتی در افراد چاق مصرف زیاد میوه های غیرخشک و تازه را هم محدود می کنیم زیرا هر 100 گرم میوه تازه 60 کیلوکالری انرژی داشته و می تواند زمینه ساز چاقی شود.

افراد دیابتی هم با توجه به جیره قندی که دارند، می توانند میوه ها را در قالب 1 یا 2 واحد چه به صورت تازه و چه خشک مصرف کنند. ولی میوه هایی مانند خرما و کشمش که حاوی ساکاروز زیادی هستند باید با احتیاط خورده شوند. آنچه اهمیت دارد آن است که این افراد باید به واحد میوه دریافتی شان دقت کنند تا مسئله ای برایشان ایجاد نشود.

پی نوشت ها:

* متخصص تغذیه و رژیم درمانی

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "میوه های خشک را با احتیاط بخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میوه های خشک را با احتیاط بخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید