ماسک ها و دستکش ها قابل شست وشو هستند؟

به گزارش وبلاگ سایه، سازمان بهداشت جهانی پوشیدن ماسک جراحی در حین مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری های ویروسی را اکیداً توصیه می نماید. سازمان بهداشت ایالات متحده از این هم فراتر رفته و ماسک زدن را (از نوع پارچه ای) در هنگام حضور در مکان های عمومی را لازم می داند. بعلاوه برخی از افراد از این دستورالعمل ها هم فراتر رفته و دستکش هم به دست می نمایند.

ماسک ها و دستکش ها قابل شست وشو هستند؟

اما کارشناسان هشدار می دهند که استفاده نادرست از ماسک و دستکش می تواند شما را در معرض ابتلا به ویروس قرار دهد چرا که ماسک و دستکش اگر به درستی استفاده، تعویض و یا شست وشو نشوند می توانند محل تجمیع ویروس باشند و استفاده از آن ها شما را به بیماری مبتلا کند.

بارها می بینیم که فردی دستکش به دست دارد، با دستکش خود رانندگی می نماید بعد کیف پول خود را از جیبش در می آورد، احتمالاً صورت خود را می خاراند، گوشی خود را از جیبش در می آورد و ... . این شیوه استفاده از دستکش در عمل نه تنها مسئله ای را حل نمی نماید که می تواند احتمال آلودگی را نیز بالاتر ببرد. از قلم نیاندازید که برترین راه برای آلوده نشدن فاصله گیری از تجمعات و مکان های شلوغ و شست وشوی مکرر دست ها است. دستکش و ماسک داشتن به این معنا نیست که تحت هر شرایطی شما از ابتلا ایمن خواهید بود. اما اگر ماسک و دستکش استفاده می کنید باید شیوه های درست نگهداری و شست وشوی آن ها را بدانید.

ماسک پارچه ای را چگونه تمیز کنیم؟

بر اساس دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا برای خلاص شدن از شر ویروس هایی که روی لباس ها هستند استفاده از ماشین لباس شویی کفایت می نماید. ویروس کرونا از نوع ویروس هایی است که یک غلاف نگهدارنده دارد. جنس این غلاف از چربی و پروتئین است و در هنگام شست وشو و تماس با مواد شوینده این غلاف از بین می رود و ویروس کشته می گردد.

مواد شوینده حاوی سورفاکتانت هستند. این ماده باعث کاهش کشش سطحی می گردد و به همین دلیل غلاف ویروس را پاره می نماید. یک سر مولکول این ماده شیمیایی به سمت چربی ها جذب می گردد و سر دیگرش به سمت مولکول آب. به این ترتیب وقتی با مایع شست وشو لباس ها یا دست ها را می شوییم یک سر مولکول سورفاکتانت به غلاف ویروس می پیچید و غلاف را باز می نماید، بقایای ویروس هم در غلاف مدور سورفاکتانت گیر می افتد و با آب شسته می شوند.

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید دمای آب چندان مهم نیست اما اگر می خواهید خیالتان راحت گردد می توانید ماسک های ساخته شده از کتان وپنبه را با آب گرم بشویید.

ماسک N95 قابل شست وشو است؟

برخلاف پارچه، ماسک های N95 و جراحی از پوشش بافته شده ساخته نشده اند لذا نمی توانند در برابر شتشوی لباسشویی مقاومت نمایند. اگر این ماسک ها را بشویید به قدرت تصفیه آن ها صدمه خواهید زد. البته بعضی از ضد عفونی نماینده های سطوح می توانند این ماسک ها را ضد عفونی نمایند و امکان استفاده مجدد آن ها را فراهم نمایند. تکنولوژی های دیگری نیز وجود دارند که ماسک ها را با یاری اشعه های ماوراء بنفش و... ضدعفونی می نمایند اما این تکنولوژی ها بیمارستانی هستند لذا پیشنهاد می گردد که ماسک های پرستاری و N95 را یک بار بیشتر نپوشید و اگر قصد استفاده مجدد از آن ها را دارید آن ها به مدت چند هفته یک جا نگهداری کنید تا ویروس روی آن ها از بین برود. در مجموع توصیه می گردد که بیش از 8 ساعت مداوم از یک ماسک استفاده نکنید و وقتی هم که ماسک را برای مدتی کنار می گذارید تا اثرات ویروس روی آن از بین برود بیش از 5 بار این کار را انجام ندهید. استفاده مداوم از یک ماسک شانس تجمیع ویروس ها در آن را بالا می برد.

در این زمینه بخوانید:

چه ماسک هایی جلوی کرونا را می گیرند؟ در این رابطه بیشتر بخوانید

چه پارچه هایی برای فراوری ماسک خانگی مناسب است؟

می توانم دستکش ها را بشویم و استفاده کنم؟

سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از تراکم ویروس ها در یک نقطه، پوشیدن دستکش را توصیه نمی نماید. تا زمانی که پوست سالم باشد یک سد ایمنی خوب محسوب می گردد. در ضمنً هیچ شاهدی نداریم که بتوانیم ادعا کنیم ویروس کرونا به وسیله گردش خون بتواند حرکت کند. در هر حال وقتی از دستکش استفاده می کنید اندازه لمس چیزها را کم کنید و مراقب باشید که دستکش ها هم آلوده می شوند پس آن را به صورتتان نزنید. بعلاوه در زمان درآوردن دستکش های خود، مرحله به مرحله این کار را انجام دهید و پس از بیرون آوردن دستکش های دست های خود به به دقت بشویید. دستکش های یکبار مصرف قابل شست وشو نیستند پس از آن ها فقط یک بار بهره ببرید.

کرونا روی پارچه لباس ها دوام می آورد؟

طبعاً ویروس ها به لباس ها می چسبند اما خبر خوب این است که ویروس های غلاف داری مثل کرونا در لابه لای تاروپود لباس ها به راحتی زنده نمی مانند. مهم ترین فضایی که ویروس کرونا در آن دوام می آورد، قطرات آب بینی و قطرات تنفسی است. فضای لباس ها جای مناسبی برای دوام آن ها نیست. غلاف ویروس ها شنماینده است و وقتی زمان زیادی در معرض خشکی قرار گیرد می شکند و ویروس از بین می رود. پس بیش از آنکه نگران لباس هایتان باشید نگران سطوحی باشید که لمسشان می کنید. البته این به آن معنا نیست که از لباس ها غافل شوید.

منبع: نشنال جئوگرافیک

منبع: ایرنا زندگی

به "ماسک ها و دستکش ها قابل شست وشو هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک ها و دستکش ها قابل شست وشو هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید