قوانین جدید یوفا برای فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا

به گزارش وبلاگ سایه، نهاد حاکم بر فوتبال اروپا برای فصل آینده مهمترین تورنمنت باشگاهی این قاره قوانین جدیدی وضع نموده است.

قوانین جدید یوفا برای فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا

به گزارش وبلاگ سایه و به نقل از نشریه سان، لیگ قهرمانان اروپا در فصل آینده دستخوش تغییر و تحولاتی بزرگ واقع خواهد شد، تغییراتی که با هدف سرعت بخشیدن به روند بازی و کاهش جنجال ها اعمال می شوند.

این قوانین جدید مشتمل بر 9 مورد بوده و برگرفته از قوانین مصوب هیئت قانونگذار اتحادیه بین المللی فوتبال (IFAB) است که یکی از آنها حتی در فینال لیگ قهرمانان فصل جاری میان تیم های لیورپول و تاتنهام نیز اعمال خواهد شد.

قوانین جدید به توضیح زیر هستند:

1- بازیکنان هجومی تیم ها دیگر نمی توانند در تشکیل دیوارهای دفاعی سه نفره یا بیشتر در ضربات ایستگاهی حضور قرار بگیرند. آنها باید حداقل یک متر از دیوار دفاعی فاصله بگیرند و در غیر این صورت یک ضربه غیرمستقیم به سود حریف اعلام خواهد شد.

2- در ضربات دروازه و ضربات آزاد داخل محوطه جریمه خودی دیگر لازم نیست توپ از محوطه خارج گردد تا بازی به جریان درآید اگرچه بازیکنان تیم مقابل تا زمانی که توپ به گردش درنیامده باشد، اجازه ورود به محوطه جریمه را ندارند.

3- در صورتی که بازی با تشخیص داور داحل محوطه جریمه متوقف گردد، دراپ بال مستقیماً می تواند به دروازه بان داده گردد. خارج از محوطه جریمه توپ به تیمی داده می گردد که آخرین بار تملک آن را داشته و تمام بازیکنان دیگر از هر دو تیم با 4 متر فاصله بگیرند.

4- اگر یک بازیکن هجومی از دست یا بازوی خود چه برای گلزنی یا خلق موقعیت گلزنی استفاده کند، حتی به صورت اتفاقی، خطای هند گرفته خواهد شد و گل مردود اعلام می گردد. برخورد توپ با دستی در شرایط که دست بالاتر از شانه قرار داشته باشد تحت هر شرایط خطای هند است مگر اینکه بازیکن خودش با پا یا سر توپ را به دستش زده باشد. همچنین زمانی که یک بازیکن به شیوه ای غیرعادی خودش را بزرگتر جلوه (منظور باز شدن دست ها در طرفین) دهد، برخورد توپ با دست او خطای هند تلقی می گردد.

5- در هنگام زده شدن یک ضربه پنالتی، دروازه بان فقط ضروری است که یک پای خود را روی خط دروازه نگه دارد. همچنین دروازه بان قبل از زده شدن ضربه، اجازه ندارد تیر عموی، افقی یا تور دروازه را لمس کند.

6- بازیکنی که تعویض می گردد باید از نزدیک ترین محل ممکن زمین را ترک کند و دیگر نیازی نیست که از خط میانی خارج گردد. به این ترتیب از اتلاف وقت جلوگیری می گردد.

7- مربیان و مدیران هم از این پس در صورت داشتن رفتار ناشایست در کنار زمین کارت زرد یا قرمز می گیرند.

8- در ابتدای بازی تیمی که برنده شیر یا خط می گردد، می تواند توپ یا زمین را انتخاب کند.

9- از این پس تیم ها می توانند 12 بازیکن تعویضی روی نیمکت داشته باشند که این قانون از بازی لیورپول مقابل تاتنهام در فینال لیگ قهرمانان فصل جاری اجرا می گردد.

در همین حال بعضی نشریات اروپایی مدعی شده است که مضاف بر موارد بالا، از این پس گلزنی در ضربات ریباند پنالتی های حین بازی مجاز نخواهد بود. به این ترتیب در صورتی که توپ توسط دروازه بان دفع گردد یا به تیر برخورد کند، بازی باید با ضربه دروازه شروع گردد. این قانون در پیش از مطرح شدن در هیئت قانون گذار اتحادیه بین المللی فوتبال و رسیدن به مرحله رأی گیری، رد شده بود و هنوز به صورت رسمی تأیید نشده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "قوانین جدید یوفا برای فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین جدید یوفا برای فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید