علائم رایج سنگ کلیه چیست؟

به گزارش وبلاگ سایه، متخصصان می گویند سنگ کلیه با فعال کردن رشته های عصبی باعث بروز درد شدید در بیمار می گردد.

علائم رایج سنگ کلیه چیست؟

به گزارش خبرنگار به نقل از کیدنی استونز، سنگ کلیه یکی از دردناکترین بیماری هایی است که مبتلایان درد آن را با مواردی همانند آزار دهنده، غیرقابل تحمل، عذاب آور، وارد شدن ضربات چاقو به پهلو، و بدتر از زایمان طبیعی توصیف می نمایند.

تنها در ایالات متحده سالانه یک میلیون نفر به علت درد شدید مرتبط با سنگ کلیه به طور اورژانسی به اتاق عمل می فرایند. درد شدید سنگ کلیه ریشه 2 هزار ساله دارد به طوری که در کتب بجا مانده قدیمی هم علائم این بیماری گزارش شده است.

گام نخست در بروز درد کلیه این است که یک سنگ راستا کلیه را مسدود می نماید. در این حالت راستا ارسال ادرار به مثانه متوقف شده و در نتیجه آن پروگزیمال، کلیه و سیستم جمع آوری حالب دچار اتساع می گردد. این اتساع منجر به فعال شدن رشته های عصبی درد شده و تمامی شبکه عصبی که در زیر مخاط در لگن کلیه، کالیس، کپسول و حالب قرار گرفته است، فعال می گردد.

در این حالت درد شدید در بیمار بروز نموده به طوری که ممکن است فرد از شدت درد به خود بپیچد. علائم رایج سنگ کلیه شامل موارد ذیل می گردد:

1- درد شدید و تیز در پهلو ها و پشت و زیر دنده ها

2- دردی که به بخش پایینی شکم و کشاله ران منتقل می گردد.

3- دردی که به صورت متناوب بروز نموده و از جنبه شدت شامل نوسان است.

4- درد یا احساس سوزش در زمان دفع ادرار

از نشانه های کمتر رایج درد کلیه می توان به تغییر رنگ ادرار به قهوه ای، قرمز یا صورتی؛ ادرار کدر یا بد بو، احتیاج دائمی به دفع ادرار، مراجعه مکرر به توالت و دفع مقدار کم ادرار، حالت تهوع یا استفراغ و تب و لرز اشاره نمود.

با مشاهده علائم ذیل مراجعه به پزشک در اسرع وقت لازم است:

1- درد شدید به طوری که تنها فرد می تواند در یک حالت بخصوص بنشیند.

2- درد همراه با حالت تهوع و استفراغ

3- درد به همراه تب و لرز (که می تواند ناشی از عفونت باشد)

4- مشاهده خون در ادرار

5- سختی در عمل دفع ادرار

از عواملی که می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را در افراد افزایش دهد می توان به سابقه خانوادگی، کم آبی بدن، رژیم های غذایی خاص مانند رژیم های غنی از پروتئین، چاقی، و بیماری های گوارشی و عمل جراحی اشاره نمود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "علائم رایج سنگ کلیه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم رایج سنگ کلیه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید