روستای درکش خراسان شمالی؛ تجلی گاه زیبایی های طبیعت و آثار تاریخی

به گزارش وبلاگ سایه، یکی از بی مثال ترین روستاهای کشورمان ایران، روستای درکش خراسان شمالی بوده که مملو از دیدنی های طبیعی و تاریخی بسیاری هست. با ما در مقاله روستای درکش کجاست همراه باشید تا شما را با دیدنی های روستای درکش و شیوه اقامت در روستای درکش آشنا کنیم.

روستای درکش خراسان شمالی؛ تجلی گاه زیبایی های طبیعت و آثار تاریخی

فهرست مطالب

آشناییعطاری طبیعی برای کشف گیاهان داروییاهالی درکش را بشناسیدجاذبه های تاریخیحیات وحش روستاراه رسیدن به روستا

آشنایی

وقتی پا به دل روستای درکش خراسان شمالی گذاشتید، باید بدانید در روستایی هستید که در پهنه دره ای واقع شده که 1040 متر از سطح دریا ارتفاع دارد؛ شما در روستایی هستید که تنوع پوشش گیاهی آن که بعضی خاصیت دارویی دارند، از یک طرف و نظاره رودی که درست قلب روستا را برای گذر خود انتخاب نموده از طرف دیگر، حتما ذهنتان را درگیر خود خواهد نمود. آنچه در یک طبیعتگردی شما را مجذوب خود خواهد نمود، درکش در خود جای داده و دیدن تپه های باستانی و سرچشمه هایی که آب شیرین دارند، لحظه ای شما را از قدم زدن و گشت و گذار خسته نخواهد نمود. جنوب این روستا خود به دره کنداب منتهی شده است و البته کوه هایی به بلندای 2455 متر.

طبیعتگردان عزیز در روستای درکش علاوه بر کوهها، دره ها هم در مقابل دیدگان شما گویی حرفی برای گفتن دارند و عظمت و شکوهشان مشهود است. دره کندریزو و دره حلقه که خود بستری برای چشمه و آبشارهای متعدد بوده، از جمله زیبایی طبیعت بکر روستای درکش خراسان شمالی محسوب می شوند. اگر از چشمه جنگلی ییلاق، سردابه ها و البته جنگلهای سبزش نام نبریم، در وصف روستای درکش خراسان شمالی جامع سخن نگفته ایم. یادتان باشد در این روستا از رفتن به مناطق ییلاقی باز نمانید. جنوب روستای درکش با نمایش زمینهای سرسبز و رویایی که بستری برای رودخانه زومار فراهم نموده و گویی آب را با طراوات سبز خود همراهی می نمایند، در لذت بردن از اوقاتی که به هنگام اقامت در روستای درکش دارید، نقش مهمی را ایفا می نمایند.

عطاری طبیعی برای کشف گیاهان دارویی

اگر در شناخت گیاهان دارویی مهارت دارید، در تور طبیعتگردی روستای درکش خراسان شمالی گیاهان دارویی شرکت کنید. صاحبان علم در رشته گیاه شناسی از این موهبت الهی در روستای درکش غافل نشده و در اکتشافات خود 380 نوع گیاه که در طب سنتی دوای درد بسیاری از امراض بوده را شناسایی نموده اند. البته، از این تعداد 79 نوع گیاه ارزش درمانی بالایی دارند و شایان توجه بسیارند.

اهالی درکش را بشناسید

براساس مقاله روستای درکش کجاست باید بدانید که بومیان روستا جز تفکیک ناپذیر زیبایی های فضای روستا هستند. 200 خانوار در درکش سکنی گزیده و پیشه بیشتر آنها کشاورزی است. البته، فضای روستا شغلهای دیگری نظیر باغداری و دامداری را هم برای اهالی ایجاد نموده است. محصولات روستا که در نتیجه کار و فعالیت مردمان کرد زبان کرمانجی حاصل شده، شامل گندم، جو، یونجه، ذرت و چغندر قند هستند. در روستای درکش درختان انگور، گردو، هلو و سیب هم از شاخص ترین درختانی بوده که در باغهای میوه وجود دارند.

مردم روستای درکش مذهب شیعه جعفری دارند. براساس مقاله روستای درکش کجاست باید بدانید که در روستا یک مجتمع تفریحی بنا شده که در بافت خود روستاست؛ استراحتگاهی با چشم انداز کوههای بلند که گاه میزبان ابرهای دل بریده از آسمان بوده و گذر رودی از منطقه پایین این مجتمع تفریحی، آن را زیباتر نموده است. اگر خواستید می توانید زنگ بزنید و حتی جا و غذای خودتان را برای اقامت در روستای درکش رزرو کنید.

جاذبه های تاریخی

این روستا علاوه بر جاذبه های طبیعی که زیبایی بی نظیری را برای گردشگران به رخ می کشند، از نظر قدمت هم ید طولایی در تاریخ دارد و استبرج سبزعلی خان قراچورلو، تپه های باستانی در حوالی روستا و البته قزلر قلعه مهر تاییدی بر قدمتش هستند.

حیات وحش روستا

این منطقه بدلیل شرایط کوهستانی و البته وجود جنگلهای سبز، مأمنی برای بسیاری حیوانات و البته پرندگانی از جمله، عقاب، شاهین، کرکس و کبک است. جنگلهای حواشی روستا در حقیقت زیستگاه حیواناتی نظیر قوچ، میش، گرگ و پلنگ بوده و خرس و خوک هم در این ناحیه دیده شده اند. براساس این مقاله لازم هست بدانید که حیوان شاخص این منطقه، مرال ها هستند.

راه رسیدن به روستا

30 کیلومتری شهر آشخانه و دقیق تر 70 کیلومتری بجنورد، مقصد شما در رسیدن به این منطقه طبیعتگردی است. از سمت بجنورد باید راستا آشخانه را انتخاب کنید. در طول این راستا، شما حتما با تابلوی روستای کلاته زمان صوفی روبرو خواهید شد. وقتی این تابلو را دیدید، از آن عبور نموده و قبل از اینکه به جوزک برسید، یک جاده فرعی در میان بوده که رسیدن شما را به روستای درکش ممکن خواهد نمود.

منبع: همگردی

به "روستای درکش خراسان شمالی؛ تجلی گاه زیبایی های طبیعت و آثار تاریخی" امتیاز دهید

1 کاربر به "روستای درکش خراسان شمالی؛ تجلی گاه زیبایی های طبیعت و آثار تاریخی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای درکش خراسان شمالی؛ تجلی گاه زیبایی های طبیعت و آثار تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید