رئیس مرکز پژوهش های مجلس: بودجه جاریِ برنامه هفتم از مالیات تأمین گردد

به گزارش وبلاگ سایه، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تأمین بودجه جاری از مالیات تأکید کرد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس: بودجه جاریِ برنامه هفتم از مالیات تأمین گردد

جلسه مشترک مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و سازمان امور مالیاتی با حضور بابک نگاهداری و داوود منظور روسای دو طرف و جمعی از معاونین طرفین در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

نگاهداری در این نشست با اشاره به وظایف و توانمندی های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در بخش های مختلف، گفت: برای توسعه همکاری های مشترک بین مرکز پژوهش های مجلس و سازمان امور مالیاتی می توانیم در حوزه قانونگذاری و نظارتی اقدامات مشترکی را تعریف کنیم.

وی با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به عنوان بازوی پژوهشی قوه مقننه عمل می نماید، گفت: در راستای یاری به مجلس در حوزه نظارتی، 40 درصد گزارش های مرکز در این حوزه تدوین شده است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس، توضیح داد: در حوزه هایی که تعارض منافع وجود دارد سعی نموده ایم تا گزارش های نظارتی متقن تری تهیه کنیم تا این تعارض منافع به کمترین حد خود برسد.

وی با تاکید بر این نکته که مرکز پژوهش های مجلس آماده یاری به سازمان امور مالیاتی در بسط و تکمیل سامانه امور مالیاتی کشور است، گفت: در کوشش هستیم تا در برنامه هفتم توسعه حوزه مالیات را دقیق ببینیم.

نگاهداری با بیان اینکه در بعضی از بند های پیش نویس سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه معطوف به حوزه مالیات مرتبط است، توضیح داد: جدا کردن بودجه عمرانی از بودجه جاری ضرورتی است که در برنامه هفتم توسعه باید دیده گردد و در کنار آن باید بودجه جاری از مالیات تامین گردد.

وی، ساماندهی سیاست های مالیاتی را شاه کلید بهبود شرایط مالی دانست و تاکید نمود: مرز پژوهش های مجلس سال ها در حوزه مالیات گزارش هایی را تهیه نموده است و امید است با همکاری سازمان امور مالیاتی هم افزایی بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

داوود منظور نیز در این نشست با اشاره به فعالیت های مرکز پژوهش های مجلس، گفت: در سال های متمادی فعالیت این مرکز، در حوزه های مختلف دانش انباشت خوبی شکل گرفته و این امر در کنار تجربه کارشناسان، مرکز پژوهش های مجلس را تبدیل به یک نهاد منحصر به فرد نموده است.

وی با تاکید بر اینکه دفتر مطالعات مالی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، گزارش های خوبی در حوزه های مالیاتی منتشر نموده است، گفت: برای اصلاح نظام مالیاتی کشور باید از این تجربیات استفاده گردد.

رئیس سازمان امور مالیاتی با تاکید بر ضرورت بهره مندی از فناوری های نوین در عرصه امور مالیاتی، توضیح داد: در دوره تحول امور مالیاتی در پی استفاده حداکثری از داده، رسانه و فناوری در این موضوع هستیم.

وی اضافه نمود: برای استفاده بهتر از آمار و اطلاعات در امور مالیاتی، احتیاج به ماتریس داده داریم تا بدانیم از چه اطلاعاتی در کجا و در چه زمانی برای مالیات ستانی باید استفاده کرد.

منظور، یکی از مسائل مربوط به اخذ مالیات را کثیف بودن داده ها دانست و در تشریح آن گفت: داده کثیف یعنی آنکه گاه آمار با متناقض یا نادرست و یا به موقع نیست که مجموعه این ها باعث می گردد تا از اطلاعات به طور حداکثری استفاده نگردد.

وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی اطلاعات تمامی کارتخوان ها، حساب ها و تراکنش های بانکی را در اختیار دارد، شرح داد: تمکین مالیاتی ناشی از اطلاعات صحیح است.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در اظهارنامه های مالیاتی رشد سه برابری داشته ایم، توضیح داد: باید از روش های سیستمی برای شناسایی مودیان مالیاتی استفاده کنیم.

وی تاکید نمود: اگر فرار های مالیاتی را به خوبی شناسایی کنیم حتی امکان دو برابر شدن وصول مالیات نیز وجود دارد.

منظور عدم شناسایی مودیان مالیاتی و کتمان عایدی از جانب آن ها را از زمینه های اصلی فرار مالیاتی برشمرد و شرح داد: سال گذشته در وصول مالیات رشدی 58 درصدی داشتیم به طوری که عایدی های مالیاتی از رقم 190 هزار میلیارد تومان به 305 هزار میلیارد تومان رسید و امیدواریم این عدد در امسال به 454 هزار میلیارد تومان برسد.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه با ارائه لایحه عایدی بر مجموع عایدی می توان پایه های مالیاتی را تکمیل کرد، گفت: با تقدیم این لایحه به مجلس اخذ مالیات به نقطه بلوغ خود دست پیدا می نماید.

لازم به ذکر است در خاتمه این نشست مقرر شد تا با آنالیز زمینه های همکاری بین مرکز پژوهش های مجلس و سازمان امور مالیاتی، زمینه تدوین توافقنامه همکاری مشترک بین دو مجموعه فراهم گردد.

وبلاگ سایه سیاسی مجلس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "رئیس مرکز پژوهش های مجلس: بودجه جاریِ برنامه هفتم از مالیات تأمین گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس مرکز پژوهش های مجلس: بودجه جاریِ برنامه هفتم از مالیات تأمین گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید