دعوای رهبران برزیل و فرانسه درباره آتش سوزی آمازون

به گزارش وبلاگ سایه به نقل از یورو نیوز، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در صفحه توییتر خود به انگلیسی و فرانسوی نوشت: خانه مان به معنی واقعی کلمه دارد می سوزد. جنگل های بارانی آمازون، این ریه های زمین که به تنهایی 20 درصد اکسیژن ما را تأمین می کنند آتش گرفته. این یک بحران بین المللی است. قرار ما برای مصاحبه درباره این وضعیت اضطراری دو روز دیگر در نشست گروه 7.

دعوای رهبران برزیل و فرانسه درباره آتش سوزی آمازون

اما ژائیر بولسونارو رئیس جمهور برزیل، در توییتر خود آتش سوزی در آمازون را یک مشکل داخلی برزیل و چند کشور دیگر منطقه آمازون خواند و ضمن انتقاد از استفاده ابزاری رئیس جمهوری فرانسه از این رویداد برای مطامع سیاسی و نیز استفاده از عکس های جعلی نوشت: لحن حساسیت برانگیزی که او برای واقعه آمازون به کار می برد، آن هم با تصاویر قلابی، کمکی به حل مشکل نمی کند.

وی در توییت دیگری در ادامه نوشته است: دولت برزیل آماده گفتگو بر پایه داده های عینی و احترام متقابل است. پیشنهاد رئیس جمهوری فرانسه برای بحث در مورد آمازون در نشست آینده گروه 7 در حالی که خود کشورهای منطقه در این نشست حضور ندارند، نشانگر روحیه غلط استعماری در قرن بیست و یکم است.

پیش از ماکرون، سازمان ملل نیز نسبت به پیامدهای خطرناک آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون هشدار داده بود. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد با دعوت از جامعه جهانی به تلاش برای نجات آمازون گفت که نسبت به این رویداد شدیدا نگران است. سازمان جهانی هواشناسی نیز روز پنج شنبه این حریق را یک بحران بین المللی توصیف کرد.

آتش سوزی بزرگی که از 18 روز پیش در جنگل های آمازون آغاز شده هر روز دامنه های تازه تری پیدا می کند و نیروهای دولتی هنوز نتوانسته اند آن را خاموش کنند. تخمین مساحت منطقه درگیر حریق و میزان پیشرفت آتش در آمازون به آسانی میسر نیست.

با این حال سازمان ملی تحقیقات فضایی برزیل می گوید که تنها در 48 ساعت منتهی به روز پنج شنبه در 2 هزار و 500 نقطه آتش سوزی در سراسر برزیل رؤیت شده است. به گفته این سازمان، قطع بی رویه درختان و جنگل زدایی مهم ترین عامل بروز این آتش سوزی بزرگ بوده است. این سازمان همچنین گفته است که شمار آتش سوزی های جنگلی در برزیل از آغاز سال جاری میلادی تاکنون نسبت به بازه زمانی مشابه در سال 2018 به میزان دست کم 84 درصد افزایش یافته است.

آمازون وسیع ترین پهنه جنگل های حاره ای در جهان را در خود دارد و 60 درصد جنگل های آن در خاک برزیل واقع شده است. رود آمازون که یکی از بزرگ ترین رودهای جهان است در همین منطقه جاری است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دعوای رهبران برزیل و فرانسه درباره آتش سوزی آمازون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوای رهبران برزیل و فرانسه درباره آتش سوزی آمازون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید