در مقبره های فرعون های مصر چه خبر است؟

به گزارش وبلاگ سایه، ایسنا/ بدنبال آخرین خبرهای بدست آمده، این پرسش مطرح می شود که در مقبره های فرعون های مصر چه خبر است؟

در مقبره های فرعون های مصر چه خبر است؟

زمانی که هاروارد کارتر، باستان شناس بریتانیایی مقبره فرعون توت عنخ آمون را در سال 1922 گگردد، گفت اشیای فوق العاده ای را دیده است. این مقبره با گنجینه های شگفت آوری پر شده بود که از جمله آنها به نقاب مرگ توت عنخ آمون، یک تخت پادشاهی طلا و حتی صندل های طلا میتوان اشاره نمود. اما آیا در دل تمام مقبره های سلطنتی مصر باستان چنین اشیای حیرت انگیزی وجود دارد؟ پاسخ خیر است.

درحالیکه هرم جیزه و سایر اهرام باستانی مصر به عنوان بناهای یادبود حیرت انگیزی شناخته می شوند، اما اشیای تدفینی که در آنها وجود دارد، در مقایسه با اشیایی که در مقبره فرعون های بعدی همانند توت عنخ آمون دفن شد، ساده تر محسوب می گردد.

به گفته ولفرام گراجتسکی که یک مصرشناس است، اهرام از دوره فرعون جوزر (دوران حکومت از 2630 پیش از میلاد تا 2611 پیش از میلاد) تا اهمسه یکم (دوران حکومت از 1550 پیش از میلاد تا 1525 پیش از میلاد) به عنوان مقبره فرعون های مصر مورد استفاده قرار میگرفتند. اغلب این اهرام قرنها پیش غارت شدند، اما تعداد کمی از مقبره های سلطنتی تا حدی دست نخورده باقی ماندند و شواهدی از گنجینه های آنها باقی ماند.

برای مثال، شاهزاده نفروپتاح (که حوالی 1800 پیش از میلاد زندگی میکرد) در هرمی واقع در هواره منطقه ای در 100 کیلومتری جنوب قاهره دفن شده است. دالانی که این شاهزاده در آن دفن شده است در سال 1956 مورد آنالیز نهاده شد و درنتیجه آن آثار سفالین، مجموعه ای از تابوت ها، تعدادی زیورآلات شخصی طلاکاری شده و چند نشان سلطنتی که هویت او را برای ازیریس ایزد دنیا زیرین تعیین میکرد، کشف شد.

فرعون هور (که در حوالی 1750 پیش از میلاد زندگی میکرد) به همراه اشیای مشابهی دفن شد با این تفاوت که او در هرم دفن نشده است. جسد هور را در پارچه پیچیدند، اعضای داخلی بدنش را در ظروف مخصوص قرار دادند و صورتش را با نقاب مومیایی پوشاندند.

براساس مقاله ای از گراجتسکی که در سال 2008 منتشر شد، مقبره حتپ حرس مادر خوفو (فرعونی که هرم بزرگ را ساخت) کمی مجلل تر است. این مقبره که در جیزه ساخته شده است یک تخت خواب و دو جایگاه را که با طلا تزئین شده اند به همراه چند ظرف سفالین و ابزارهای کوچک مسی شامل می گردد.

به گفته رگ کلارک که یک مصرشناس است، بخش زیرین هرم ناتمام پادشاه سخم خت درحالیکه هدف سرقت قرار نگرفته بود، در سقاره کشف شد. تابوت دان این پادشاه خالی بود اما باستان شناسان توانستند 21 دستبند طلا، یک عصای سلطنتی طلا و چندین جواهر دیگر کشف نمایند. با اینکه تمامی این موارد، اشیای تدفینی ارزشمندی محسوب می شوند اما با گنجینه مقبره توت عنخ آمون قابل مقایسه نیستند.

آثار تاریخی که در این مقبره های سلطنتی کشف شده است نشان می دهد، فرعون هایی که در اهرام دفن شده اند در مقایسه با توت عنخ آمون با اشیای معمولی تری دفن شده اند. برخلاف نخستین فرعون های مصر، مقبره توت عنخ آمون در دره پادشاهان در اقصر امروزی واقع شده است. از این دره به مدت بیش از 500 سال به عنوان مکانی برای دفن افراد سطلنتی پادشاهی نوین استفاده شده است.

گراجتسکی در یکی از مقالات خود نوشت: این به آن معنا نیست که خوفو ثروت کمتری نسبت به توت عنخ آمون داشته است، چرا که هرم او خلاف این موضوع را ثابت می نماید. او فقط طبق رسوم زمانی که در آن زندگی میکرد دفن شده است.

هانس مونک که یک محقق در حوزه اشیای تدفینی مصر باستان است معتقد است در هیچ یک از هرم ها گنجینه بزرگ مشابه مقبره توت عنخ آمون وجود ندارد. در دوران پادشاهی نوین یعنی زمانی که ساخت هرم متوقف شد، تعداد اشیای تدفینی مجلل برای افراد سلطنتی و غیرسلطنتی افزایش یافت.

در طول پادشاهی نوین، مردم اگر این توانایی را داشتند، سعی میکردند تعداد زیادی از اشیای تزئین شده را در داخل مقبره ها بگذارند. به گفته مونک، قرار دادن چنین حجم زیادی از وسیله در مقبره ها رسمی بود که در دوران پادشاهی نوین به راه افتاد و هدف دقیق آنها از انجام این کار تعیین نیست.

البته با اینکه اشیای تدفینی داخل مقبره های هرم ها در مقایسه با اشیای مقبره های جدیدتر مصر باستان کمتر بود اما بر روی دیوارهای بعضی از این هرم ها حکاکی های هیروگلیفی طولانی وجود دارد که کارشناسان آنها را نوشته های هرم می نامند.

این نوشته ها به فردی که جانش را از دست داده است یاری می نمایند به یک اخ یعنی روحی که در دنیای پس از مرگ وجود دارد، تبدیل گردد. هدف از این نوشته ها، متصل شدن کا و با بخش هایی از روح انسان بود که مصریان معتقد بودند هنگام مرگ از یکدیگر جدا می شوند.

منبع: همگردی

به "در مقبره های فرعون های مصر چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مقبره های فرعون های مصر چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید