دریافتی برخی مدیران طبق قانون بودجه 40 میلیون تومان است!

به گزارش وبلاگ سایه، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از حقوق 40 میلیون تومانی برخی مدیران بر اساس قانون بودجه خبر داد.

دریافتی برخی مدیران طبق قانون بودجه 40 میلیون تومان است!

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ سایه، بر اثر بی توجهی دولت و مجلس به اصلاح ساختار بودجه ریزی، یکی از کنندگان مجلس شورای اسلامی از حقوق 40 میلیون تومانی برخی مدیران بر اساس قانون بودجه خبر داد.

در شرایطی که سال گذشته -به عنوان نخستین سال دور جدید تحریم ها- این مطالبه به وجود آمد که دولت نگرش خود را در بودجه ریزی تغییر دهد و اصلاحات ساختاری را آغاز کند، با این حال، اتفاق چندانی رخ نداد تا اینکه رهبر معظم انقلاب دولت را مکلف کردند در چهار ماه نخست امسال طرح اصلاح ساختار بودجه را پایه ریزی کنند.

با این وجود، آنچه که دولت در دقیقه 90 به مجلس ارائه کرد، انتظارات را برآورده ننمود و بودجه شرکت ها و بانک های دولتی همچنان از شفاف شدن مصون ماند! این در حالی است که حجم بودجه شرکت ها و بانک های دولتی حدود 1200 هزار میلیارد تومان (سه برابر بودجه عمومی کشور) بوده و تقریبا نظارتی بر روی آن نیست.

یکی از نتایج این عدم نظارت، بروز حقوق های بالا در دستگاه های دولتی است که به دلیل عدم نظارت در جزئیات آن، زمینه بروز حقوق های نجومی نیز فراهم شده؛ در حال حاضر نیز یکی از کنندگان مجلس از حقوق بالای مدیران دولتی طبق قانون بودجه خبر داده است.

سید محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: در قانون بودجه سال 98 تبصره هایی برای کمک به حقوق و دستمزد و معیشت حداقل بگیران

دستگاه های دولتی مصوب شد تا حقوق کارمندانی که کمتر از دو میلیون تومان دریافتی دارند افزایش قابل قبولی داشته باشد.

وی با اشاره به بررسی بخشنامه شورای حقوق و دستمزد خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه در ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه مقرر شده بود سقفی برای حقوق، مزایا، مأموریت ها و حق الجلسه هایی که به کارمندان دولت پرداخت می شود در نظر گرفته شود و در راستای شفاف سازی حقوق و دستمزد مدیران در سامانه ای جامع قرار گیرد، متاسفانه تا امروز این مصوبه به صورت کامل انجام نشده است.

حسینی ادامه داد: به عنوان یکی از ناظرین بر حقوق و مزایای مدیران هشدار می دهم؛ طبق بخشنامه ای که شورای حقوق و دستمزد بعد از ماجرای حقوق های نجومی صادر کرد و با توجه به میزان افزایش حقوق مدیران طی دو سال گذشته، در سال 98 سقف و خالص دریافتی تعدادی از مقامات و مدیران بین 35 تا 40 میلیون تومان است.

وی اضافه کرد: برازنده کارگزاران نظام اسلامی نیست که در شرایط جنگ اقتصادی فاصله بین حداقل حقوق کارمندان و کارگران و سایر افراد در بخش های خصوصی تا این حد باشد. در شرایطی به سر می بریم که مردم با حداقل حقوق و با استفاده از یارانه ها و مستمری نهاد های حمایتی زندگی می کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: شورای حقوق و دستمزد با مصوبه ای که در سال 95 صادر کرد و به نوعی خالص دریافتی مدیران را تا سقف 20 میلیون تومان مجاز دانست، بر اساس این مصوبه حداکثر حقوق می تواند تا هفت برابر حداقل حقوق باشد. طبق فرمولی که در بخشنامه حقوق و دستمزد آمده است یک مدیر به طور خالص می تواند حدود 35 میلیون تومان دریافتی داشته باشد!

حسینی نسبت به بروز مجدد پدیده حقوق های نجومی هشدار داد و گفت: در شرایط جنگ اقتصادی نابرابر، مدیران انقلابی و جهادی نباید تا این حد دریافتی داشته باشند. خواستار اصلاح بخشنامه شورای حقوق و دستمزد هستیم؛ دولت باید نسبت به این موضوع اقدام کند تا شاهد چنین پرداختی هایی به مدیران و سایر مسئولین کشور نباشیم.

وی اضافه کرد: مدیری که 35 میلیون حقوق دریافت می کند نمی تواند شرایط مردمی که حداقل دریافتی را دارند درک کند و در شرایط جنگ اقتصادی به فکر مردم باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دریافتی برخی مدیران طبق قانون بودجه 40 میلیون تومان است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافتی برخی مدیران طبق قانون بودجه 40 میلیون تومان است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید