خبرنگاران انتخابات آشفته، تاجرپیشه ورشکسته

به گزارش وبلاگ سایه، تهران - خبرنگاران- آمریکا حدود چهار هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری 2020، آشفته ترین و بی سروسامان ترین مبارزات انتخاباتی در طول تاریخ خود را تجربه می کند و در میانه این میدان، مستاجر تاجرپیشه کاخ سفید به عنوان یکی از دو نامزد این انتخابات، این بار نه در دنیای تجارت که در عرصه سیاسی و بین المللی و نزد افکار عمومی داخلی و خارجی ورشکسته شده است.

خبرنگاران انتخابات آشفته، تاجرپیشه ورشکسته

به گزارش روز چهارشنبه وبلاگ سایه، نشریه فرانسوی لاکروا در گزارشی نوشت: ایالات متحده آمریکا حدود چهار هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری 2020، آشفته ترین و بی سروسامان ترین مبارزات انتخاباتی در طول تاریخ خود را تجربه می کند؛ همه گیری مرگبار کووید 19 و آمار بسیار بالای مبتلایان و جانباختگان آن؛ ابتلای خود رئیس جمهور جمهوری خواه ایالات متحده به این بیماری تنها چند روز پس از اولین مناظره متشنج و متلاطم تلویزیونی که آمریکا را در شوک فرو برد؛ سرنوشت مبهم کارزارهای انتخاباتی؛ شرایط نابه سامان دیوان عالی کشور؛ آشوب های گاه خشونت آمیز که در گوشه کنار آن شعله می کشد؛ در نهایت کشوری که اقتصاد آن رو به افول است و سایه بی اعتمادی بر سر آن گسترانیده شده؛ همه عوامل مذکور چشم انداز انتخابات سوم نوامبر 2020 آمریکا را تیره و تار کرده است.

نخستین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان و جوبایدن رقیب دموکرات او هفته گذشته برگزار گشت؛ مناظره ای که سراسر حاکی از اضطراب، عصبانیت و نگرانی ترامپ بود و او بجای اینکه حرف برای گفتن در دفاع از خود داشته باشد، با زیر پا گذشته اصول و مقررات مناظره که دو حزب پیش تر بر آن توافق کرده بودند، مدام حرف بایدن را قطع می کرد تا شاید تمرکز و تسلط بر مناظره را از او سلب کند. نتیجه این شد که نظرسنجی های بعد از مناظره، ترامپ را بازنده مناظره نخست دانستند.

لاکروا اضافه کرد: اینکه بگوییم فصل رقابت های انتخاباتی 2020 در تاریخ ایالات متحده بی سابقه است؛ تعبیری درست به نطر می رسد؛ چرا که هر هفته مانند یک سریال آمریکایی، یک شگفتانه به ارمغان می آورد؛ بحران شیوع کرونا که منجر به فوت بیش از 210 هزار جان باخته در این کشور شده و حال حضور تاجرپیشه ای در کاخ سفید که این بار نه در دنیای تجارت که در عرصه سیاسی و بین المللی با ناشی گری خود ورشکسته شده است. در حال حاضر شرایط سلامتی دونالد ترامپ بیش از آنکه نگرانی مردم آمریکا را برانگیخته باشد؛ در کانون بحث و حدس ها قرار گرفته است؛ روزهای اخیر، اطلاعات متناقض کاخ سفید، بدون واکنش تعجب برانگیز کابینه دولتی که طی چهار سال به سردرگمی و تشویش عملکرد خود شهرت یافته، به بحث های بی انتها دامن زده است.

این روزنامه فرانسوی به نقل از یک دیپلمات اروپایی مستقر در واشنگتن به کنایه می گوید: قبلا هرج و مرج در ایالات متحده موج می زد؛ حال که رئیس جمهور در قرنطینه به سر می برد، قایق بدون کاپیتان است.

ری لا راجا استاد علوم سیاسی در دانشگاه ماساچوست در این باره شرح داد: بیماری دونالد ترامپ، امور کارزارهای انتخاباتی جمهوری خواهان را پیچیده کرده؛ آن ها حدود چهار هفته مانده به انتخابات، انتظار اینکه قدرتمندترین مرد این کشور نتوانسته از خود و نزدیکانش و همچنین همکارانش محافظت کند، قطعاً نداشتند.

وی اضافه کرد: نظرسنجی های منتشر شده از زمان اعلام بیماری رئیس جمهور، فقط صلاحیت جو بایدن را تأیید کرده است؛ به عبارتی دیگر محبوبیت دونالد ترامپ در بسیاری از ایالت های کلیدی از جمله پنسیلوانیا، میشیگان و حتی آریزونا کمرنگ شده است. در سطح ملی، او اکنون بیش از 8 امتیاز از حریف دموکرات خود عقب است و از چند ماه پیش تا به امروز، پیشتازی بایدن از ترامپ ثابت است.

رونیس یک راننده تاکسی آمریکایی - آفریقایی تبار می گوید: ترامپ می خواهد تقلب کند و قدرت خود را با حیله گری حفظ کند؛ او مدام از تقلب صحبت می کند در حالی که هیچ شرحی در این باره نمی دهد؛ البته این مهم نیست چرا که او با صحبت درباره تقلب می خواهد تردید ایجاد کند و بدینوسیله زمینه قانونی را برای تقلب فراهم کند.

کمتر از یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بحران کرونا و نحوه مدیریت آن همچنان عامل معین کننده در حمایت رای دهندگان از نامزدها است و نظرسنجی جدید نشان می دهد دو سوم آمریکایی ها می گویند دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا رفتاری غیرمسئولانه در برخورد با کرونا داشته است.

نظرسنجی جدید شبکه خبری سی ان ان که توسط موسسه تحقیقات بازاری اس ار اس اس انجام شده نشان می دهد که 63 درصد بزرگسالان آمریکایی می گویند ترامپ رفتاری غیرمسنولانه در مدیریت خطر ابتلای اطرافیان خود به کووید-19 داشته است.

نشریه فرانسوی لاکروا در ادامه نوشت: دونالد ترامپ با توئیت های تهاجمی و اتهامات مبهم، اغلب درصدد ایجاد جو مناسبی برای کسب منافع خود است. در سال 2016، او تعداد قابل توجهی از آمریکایی ها را متقاعد کرده بود که هیلاری کلینتون لیاقت کاخ سفید را ندارد بلکه جای او در زندان است. امروز او سعی می کند آن ها را متقاعد کند که جو بایدن تهدیدی برای کشور محسوب می شود؛ تنها تقلب گسترده می تواند او را از دوره دوم ریاست جمهوری محروم کند.

این نشریه فرانسوی شرح داد: طبق نظرسنجی ها، این روش ترامپ دیگر کارآمد نخواهد بود؛ چرا که او اغلب بازنده بوده است؛ اما فاکتورهای نامعلوم و نامعینی بر این انتخابات بسیار خاص سایه افکنده است؛ در حال حاضر هیچ چیز به نفع مستاجر کاخ سفید پیش نمی رود؛ اما بازی هنوز تمام نشده است.

بر اساس آخرین نظرسنجی های منتشر شده، 52 درصد فرانسوی ها خواهان پیروزی جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات 2020 آمریکا هستند؛ در حالی که تنها ده درصد آن ها خواهان انتخاب مجدد دونالد ترامپ در این انتخابات هستند.

نشریه فرانسوی لونوول اوبزرواتور نوشت: نامزد مورد علاقه فرانسوی ها در انتخابات 2020 آمریکا چه کسی است؟ فرانسوی ها به دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه گرایش بیشتری دارند یا به جو بایدن نامزد حزب دموکرات؟

نتایج آخرین نظرسنجی موسسه یوگاو / YouGov حاکی از آن است که 52 درصد فرانسوی ها خواهان پیروزی جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات 2020 آمریکا هستند؛ در حالی که تنها ده درصد آن ها خواهان انتخاب مجدد دونالد ترامپ در این انتخابات هستند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران انتخابات آشفته، تاجرپیشه ورشکسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انتخابات آشفته، تاجرپیشه ورشکسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید