جامو و کشمیر رسماً به دو منطقه تقسیم شد

به گزارش وبلاگ سایه، دولت هند علیرغم اعتراضات گسترده ساکنان کشمیر هند، امروز(پنجشنبه) رسماً جامو و کشمیر را به دو منطقه جامو و کشمیر و لداخ تقسیم کرد که مستقیماً تحت کنترل دولت مرکزی دهلی نو قرار می گیرند.

جامو و کشمیر رسماً به دو منطقه تقسیم شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت هند بی توجه به اعتراضات چند ماهه ساکنان منطقه مورد مناقشه جامو و کشمیر، امروز (پنجشنبه) رسماً این استان را به دو منطقه فدرال تبدیل کرد.

بنا به گزارش هفته نامه نیوزویک، اوایل ماه آگوست (اواسط مردادماه)، دولت هند، در اقدامی که با اعتراض گسترده در منطقه کشمیر روبرو شد، وضعیت خودمختاری این منطقه یا همان ماده 370 قانون اساسی را لغو و بیان نمود که به زودی استان جامو و کشمیر را به دو منطقه تحت کنترل مستقیم دولت فدرال تقسیم می کند.

طبق ماده 370 قانون اساسی هند، جامو و کشمیر، قانون اساسی و قوانین عرفی جداگانه ای دارد که شامل مسائلی همچون شهروندی، دارایی و مالکیت زمین می شد و هم اکنون با لغو این ماده، این منطقه همچون مناطق دیگر هند است و دیگر شهروندان هند می توانند زمین و ملک در این استان خریداری کنند و هرکسی نیز امکان رأی دادن در این منطقه را دارد.

بر اساس این تصمیم، بخشی از استان جامو و کشمیر به منطقه جامو و کشمیر بدل می شود و بخشی از این استان هم با یک منطقه بودایی نشین، منطقه لداخ را تشکیل می دهد که دولت مرکزی دهلی نو، مستقیماً اداره این دو منطقه را برعهده خواهد داشت.

نارندرا مودی نخست وزیر هند امروز طی یک سخنرانی در گوجارات تأکید کرد که از این پس جامو و کشمیر و لداخ در منطقه هیمالیا، آینده روشنی خواهند داشت.

طبق این گزارش، مقامات محلی منطقه کشمیر هند، دهها هزار نیروی دولتی مستقر کرده اند و برای حملات احتمالی و اعتراضات ضد دولت هند، اعلام آماده باش کرده اند.

از طرف دیگر، نیروهای امنیتی و نیروهای شبه نظامی با جلیقه های ضدگلوله در سرینگار و دیگر شهرهای جامو و کشمیر در حال گشت زنی هستند.

نیروهای امنیتی دهلی نو تاکنون چند هزار نفر از جمله صدها تن از رهبران سیاسی و مذهبی ساکنان کشمیر را نیز بازداشت کرده اند.

منطقه کشمیر که اکثریتی مسلمان دارد، سال هاست که میان هند و پاکستان مورد مناقشه قرار گرفته است. اسلام آباد تصمیمات اخیر دهلی نو در مورد این منطقه را به شدت محکوم کرده است. تنش لفظی میان این دو کشور تا تهدید یکدیگر به حمله اتمی هم پیش رفته است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "جامو و کشمیر رسماً به دو منطقه تقسیم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جامو و کشمیر رسماً به دو منطقه تقسیم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید