تعرفه های مصوب گازبها برای سال 1402 اعلام شد

به گزارش وبلاگ سایه، شرکت ملی گاز ایران تعرفه گازبهای مصوب سال جاری را طبق قانون بودجه کل کشور اعلام و ابلاغ کرد.

تعرفه های مصوب گازبها برای سال 1402 اعلام شد

به گزارش ایسنا، تعرفه های مصوبه 21 خرداد ماه سال جاری به منظور اجرای جزء (1) بند (ز) تبصره (15) و بند (ل) تبصره (15) قانون بودجه سال 1402 ابلاغ شده است. این تعرفه ها به صورت پلکانی و در قالب 12 پله تدوین و ابلاغ شده و تعرفه هر پله به مصارف مازاد بر پله پیشین اعمال خواهد شد.

تعرفه بخش خانگی 21 خرداد ماه سال جاری ابلاغ شده و صورتحساب مشترکان از ابتدای سال جاری بر اساس تعرفه نو محاسبه می گردد.

تعرفه هر پله در دوره سرد سال دقیقاً مشابه تعرفه های ابلاغی سال 1401 است و صرفاً الگوی مصرف براساس آخرین اطلاعات مصرف و شرایط آب و هوایی کشور و با هدف کاهش هزینه خانوار ها تغییر یافته است.

الگوی مصرف متناسب با منطقه ها جغرافیایی و اقلیم آب و هوایی شهر های کشور معین شده است و مشترکان در شهر های مختلف طبق شرایط آب و هوایی محل مصرف از الگو های متفاوتی برخوردار هستند.

از سویی به منظور اعمال دقت نظر و آنالیز شرایط آب و هوایی منطقه ها مختلف کشور، اقلیم های آب و هوایی از سوی پژوهشکده هواشناسی کشور معین و به شرکت ملی گاز ایران اعلام می گردد.

در تعرفه های ابلاغی مانند سال های گذشته تعرفه مشترکان کم مصرف (سه پله ابتدایی) هیچ تغییری نکرده است و صرفاً تعرفه مشترکان پر مصرف مانند سال 1401 در هر پله معین شده است بعلاوه به منظور تشویق مشترکان به صرفه جویی و استفاده از راه حل های بهینه سازی مصرف گاز طبیعی، تعرفه پله های 11 و 12 (مشترکان بسیار پر مصرف)، به ترتیب 50 و 60 هزار ریال است.

جدول پلکانی تعرفه های گاز طبیعی در دوره سرد سال در نمای کلی به شکل زیر است:

سقف مصرف متعارف هر اقلیم برابر با سقف مصرف پله 3 هر اقلیم است. این سقف در جدول ذیل آورده شده است.

تعرفه های ابلاغی در دوره گرم نیز مطابق جدول زیر است:

در دوره گرم سال به علت حذف مصارف گرمایشی، تعرفه همه اقلیم های آب و هوایی مشابه است.

بعلاوه به منظور مساعدت با مشترکانی که برای سرمایش از چیلر استفاده می نمایند تعرفه پله های 11 و 12 دوره گرم سال به نسبت سال 1401 کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، کسانی که در دوره گرم سال از گاز طبیعی برای مصارف سرمایشی استفاده می نمایند، لازم است از تجهیزات بهینه سازی شده و با بازده انرژی بالا استفاده نمایند تا هزینه های مربوطه را کاهش دهند.

گازب های افراد زیر پوشش سازمان های حمایتی در دوره سرد و گرم سال تا سقف مصارف پله 3 آن ها رایگان است و تنها گازب های مصارف مازاد بر پله 3 را پرداخت خواهند کرد. بعلاوه مشوق هایی برای تشویق مشترکان به صرفه جویی در بازه 16 آذر تا 15 اسفند ماه در نظر گرفته شده است.

بر این اساس، در صورت کاهش حداقل 10 درصدی مصارف خانگی به نسبت دوره مشابه سال 1401، به ازای هر متر صرفه جویی مبلغی معادل 5 برابر هزینه فرآورش، انتقال و توزیع به مشترک پرداخت خواهد شد. این مبلغ تا سقف 35 درصد صرفه جویی قابل پرداخت خواهد بود.

از سوی دیگر، در صورت صرفه جویی بیش از 10 درصدی مدارس، دانشگاه ها، خیریه ها، اماکن ورزشی و مذهبی، مجتمع های تجاری و اماکن گردشگری، به ازای هر یک واحد درصد صرفه جویی، مشمول تخفیف هزینه گازب ها دوره صورتحساب تا 10 واحد درصد خواهند شد. این تخفیف گازب ها تا سقف 40 درصد قابل اعمال در صورتحساب دوره است.

بر اساس ابلاغیه شورای عالی امنیت ملی، گازب های مشترکانی که در بازه زمانی 15 دی ماه تا 15 بهمن ماه حداکثر 70 درصد مصرف پله سوم اقلیم مربوطه را داشته باشند به صورت 100 درصد رایگان محاسبه خواهد شد.

مشترکان غیر خانگی با ظرفیت 5 هزار متر مکعب در ساعت و بیشتر در صورتی که در دوره سرد سال حداقل در 5 روز متوالی مصارف خود را نسبت به روز های گذشته خود حداقل 30 درصد کاهش دهند متناسب با حجم گاز صرفه جویی شده مشمول10 درصد بخگرددگی گازب های دوره خواهند شد.

ممنوعیت های قانونی از ابتدای آذر تا خاتمه بهمن ماه شامل استفاده از گاز طبیعی به منظور گرمایش استخر های خانگی، استفاده از وسایل انرژی بر در فضای باز و فروش گاز به مراکز استخراج رمز ارز است.

تعرفه مشترکان تجاری، گردشگری و صنایع دستی و کوره های آجر از 21 خرداد ماه 1402 مشابه تعرفه مشترکان صنعتی کشور خواهد بود. بعلاوه مشترکان دولتی در صورتی که در بازه 16 آذرماه تا 15 اسفند ماه، مصارف خود را نسبت مصارف سال گذشته 20 درصد کاهش ندهند، گازب های دوره آن ها با 50 درصد افزایش محاسبه خواهد شد.

منبع: فرارو

به "تعرفه های مصوب گازبها برای سال 1402 اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه های مصوب گازبها برای سال 1402 اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید