تشخیص سرطان با اسلایدهای هوشمند میکروسکوپ

به گزارش وبلاگ سایه، محققان دانشگاه لاتروب واقع در ملبورن استرالیا با تغییر ساختار سطح اسلایدهای عادی میکروسکوپ در مقیاس نانو، توانستند اسلایدهای هوشمندی بسازند که ساختارهای بیولوژیکی و سلول ها را با تضاد رنگی خاصی نشان داده و امکان تشخیص لحظه ای بیماری ها را فراهم می کند.

تشخیص سرطان با اسلایدهای هوشمند میکروسکوپ

رویکرد فعلی تصویربرداری از بافت، اغلب متکی بر رنگ آمیزی یا برچسب زنی سلول ها است و این رویکرد تشخیص سلول های سرطانی را با چالش هایی روبرو کرده و ریسک تشخیص اشتباه نمونه ها را به ویژه در مراحل اولیه بیماری افزایش می دهد.

اما اکنون محققان با استفاده از فناوری نانو توانستند برهم کنش نور با بافت بیولوژیکی را به گونه ای دست ورزی کنند که سلول های غیرطبیعی با رنگی متفاوت از سلول های طبیعی مشاهده شوند.

به گفته محققان، تصاویر حاصل از این شیوه نو در مقایسه با تصاویر به دست آمده با استفاده از رویکرد متداول، مانند دیدن فیلم در تلویزیون های رنگی در مقایسه با تلویزیون های قدیمی و سیاه و سفید است. با استفاده از این روش می توان سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد.

بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است و درسال 2018 میلادی از هر شش مرگ، یک مورد به دلیل سرطان بود.

سرطان به دلیل رشد غیرطبیعی و غیرقابل کنترل سلول ها در اندام مختلف بدن شکل می گیرد. گاهی این سلول ها از مرزهای معمول خود فراتر می فرایند و در اندام های دیگر توسعه می یابند. این فرآیند متاستاز نام دارد و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان است.

آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد سرطان

- سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است.

- درسال 2018 میلادی از هر شش مرگ، یک مورد به دلیل سرطان بود.

-سرطان های ریه، پروستات، روده بزرگ و کبد شایع ترین انواع سرطان در مردان و سرطان های سینه، روده بزرگ، ریه، دهانه رحم و تیروئید، شایع ترین در زنان هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "تشخیص سرطان با اسلایدهای هوشمند میکروسکوپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان با اسلایدهای هوشمند میکروسکوپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید