بازگشت 4 فضانورد با کپسول اسپیس ایکس پس از ماه ها دوری از خانه ، شروع ماموریت کرو، 6 با یک اماراتی

به گزارش وبلاگ سایه، کپسول دراگون اسپیس ایکس، 4 فضانورد Crew-5 را پس از حدود پنج ماه دوری، به زمین بازگرداند.

بازگشت 4 فضانورد با کپسول اسپیس ایکس پس از ماه ها دوری از خانه ، شروع ماموریت کرو، 6 با یک اماراتی

به گزارش وبلاگ سایه و به نقل از اسپیس، فضانوردان Crew-5 اسپیس ایکس، خاتمه به زمین بازگشتند. چهار فضانورد در کپسول دراگون اسپیس ایکس، به نام Endurance، اواخر روز شنبه (11 مارس) به زمین بازگردانده شدند و ماموریت پنج ماهه در ایستگاه فضایی بین المللی را به سرانجام رساندند.

جاش کاسادا و نیکول مان فضانوردان ناسا، کویچی واکاتای ژاپنی و آنا کیکینا فضانورد روسی که پس از عبور از خلیج مکزیک در سواحل خلیج تامپای فلوریدا در ساعت 9:02 شب در تاریکی و درون کپسول فرود آمدند. مان پس از فرود در یک پیغام رادیویی به تیم ماموریت اسپیس ایکس گفت: سپاسگزارم اسپیس ایکس، سواری خوبی بود. خوشحالیم که در خانه هستیم.

این چهار فضانورد در طول ماموریت خود به ایستگاه فضایی در ماموریتی که اولین پرواز فضایی تا کنون برای مان، کاسادا و کیکینا بود، 157 روز را در فضا سپری کردند. این پنجمین پرواز واکاتا بود که 505 روز را در فضا گذرانده بود. پس از فرود، تیم های بازیابی اسپیس ایکس با قایق های سریع از کشتی بازیابی S.S. Shannon به سرعت وارد صحنه شدند.

استقامت اوایل روز شنبه در ساعت 2:20 بامداد از ایستگاه خارج شد، سپس مانورهایی انجام داد که بتواند در مسیر ورود دوباره به اتمسفر قرار بگیرد. این کپسول با فرود ایمن زیر چتر نجات، پنجمین ماموریت عملیاتی اسپیس ایکس را برای برنامه خدمه ناسا، یعنی مبادله پرسنل ایستگاه فضایی با اعضای تازه وارد Crew-6 به سرانجام رساند.

مقامات ناسا گفتند که Crew-5 Dragon هنگام ورود مجدد به جو زمین، آسمان شب را به صورت رگه ای درخشان از نور روشن کرد. ماموریت Crew-5 موفقیت هایی تاریخی را هم در بر داشت: مان اولین زن بومی امریکایی بود که به فضا سفر نموده بود و کیکینا اولین فضانورد روسی بود که با یک فضاپیمای خصوصی امریکایی پرواز کرد. علاوه بر این، این ماموریت پنجمین بازگشت واکاتا از فضا را رقم زد.

قرار بود پنجمین مسافر نیز با این کپسول به خانه بیاید. در اواسط دسامبر 2022، یک فضاپیمای سایوز روسی که در ایستگاه فضایی بین المللی پهلو گرفته بود، ظاهرا در اثر برخورد شهاب سنگ نشت کرد و تمام مایع خنک کننده خود را از دست داد. سایوز قرار بود با سه فضانورد به خانه برگردد.

در ژانویه، کپسول دراگون اسپیس ایکس به طور موقت برای حمل یک فرد اضافی در صورت احتیاج به تخلیه اضطراری ISS مجهز شد. (دو خدمه دیگر سایوز، فضانوردان سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین، سوار سایوز مجروح به سمت خانه می آمدند؛ مقامات فضایی روسیه تشخیص داده بودند که فضاپیما می تواند به راحتی دو نفر را حمل کند، اما نه سه نفر، آن هم بدون مایع خنک کننده.)

بیشتر بخوانید:

  • عکس | غروب خورشید را از روی مریخ ببینید! | تصویر حیرت انگیز هلیکوپتر نبوغ

با این حال، پس از اینکه آژانس فضایی روسیه راسکوسموس یک سایوز جایگزین را به عنوان وسیله بازگشت سه فضانورد به کار برد، تغییرات در این کپسول منتفی شد. ماموریت کرو-6 اسپیس ایکس در 3 مارس برای اقامت 6 ماهه فضانوردان ناسا وارن وودی هوبورگ و استفان بوون، فضانورد آندری فدیایف و سلطان النیادی فضانورد امارات متحده عربی را در کپسول دراگون تحویل ایستگاه فضایی داد. Crew-6 یک ماموریت تاریخی نیز هست: النیادی اولین فضانورد از امارات متحده عربی است که در یک ماموریت فضایی طولانی مدت حضور دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بازگشت 4 فضانورد با کپسول اسپیس ایکس پس از ماه ها دوری از خانه ، شروع ماموریت کرو، 6 با یک اماراتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت 4 فضانورد با کپسول اسپیس ایکس پس از ماه ها دوری از خانه ، شروع ماموریت کرو، 6 با یک اماراتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید