نماینده ویژه آمریکا در افغانستان وارد کابل شد

به گزارش وبلاگ سایه به نقل از آوا، زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان پس از توقف مذاکرات واشنگتن با گروه طالبان در سپتامبر گذشته توسط دونالد ترامپ، وارد کابل پایتخت افغانستان شده است.

نماینده ویژه آمریکا در افغانستان وارد کابل شد

بر اساس اعلام این رسانه، وی قراراست در جریان این سفر با مقامات دولت وحدت ملی و بعضی رهبران سیاسی این کشور درباره از سر گیری مصاحبهها دیدار کند.

خلیل زاد در دور اخیر سفرهای خود به بعضی کشورهای اروپایی و روسیه رفته و در نشست نمایندگان چین، روسیه و پاکستان در مورد از سرگیری مذاکرات با طالبان در مسکو شرکت نموده بود.

لازم به ذکر است نخستین دور مذاکرات میان هیئت های مذاکره کننده آمریکا و طالبان در 12 اکتبر سال 2018 شروع و در ادامه دومین دور این رایزانی ها در 16 نوامبر به میزبانی قطر در شهر دوحه و سومین دور آن نیز در 17 دسامبر همان سال در شهر ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی برگزار گردید.

دور چهارم و پنجم مذاکرات صلح میان واشنگتن و گروه طالبان بار دیگر به ترتیب در 19 ژانویه و 25 فوریه سال 2019 در شهر دوحه قطر برگزار گردید.

در دور پنجم مذاکرات که 16 روز به طول انجامید، ملابرادر معاون رهبر طالبان با زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا برای نخستین بار مصاحبه کردند؛ اما محتوای این مصاحبهها رسانه ای نشد.

ششمین دور مذاکرات صلح میان هیئت آمریکایی و نمایندگان طالبان در 1 ماه می سال 2019 شروع و بر سر تضمین مبارزه با تروریسم، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، شروع مذاکرات بین الافغانی به منظور ثبات سیاسی و آتش بس دایمی، بحث و گفتگو اجرا شده و دو طرف گفتند که این نشست با پیشرفت هایی همراه بوده است.

دور هفتم مصاحبههای مستقیم 29 ژوئن بار دیگر در دوحه شروع و چندین روز به طول انجامید و مقام های آمریکایی و نمایندگان طالبان گفتند که پیشرفت های اساسی در این دور اجرا شده و به زودی توافق صلح نهایی خواهد شد.

هشتمین دُور مذاکرات میان دو طرف در 3 آگوست امسال میلادی در دوحه پایتخت کشور قطر شروع و 12 اوت به انتها رسید.

ذبیح الله مجاهدسخنگوی گروه طالبان در صفحه توییتر خود در این خصوص نوشت که این مصاحبهها مفید بوده و آن ها به توافقاتی نیز دست یافته اند. خلیل زاد نیز از پیشرفت در این گفت وگوها سخن گفته بود.

همچنین نهمین دور مصاحبههای صلح میان نمایندگان واشنگتن و طالبان در 23 آگوست 2019 در دوحه پایتخت قطر برگزار گردید.

زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا پس از این نشست گفته بود که توافق با طالبان در اصول نهایی شده و تنها به تایید دونالد ترامپ احتیاج دارد؛ اما ترامپ در 7 سپتامبر در چند توییت متوالی گفت که به دلیل کشته شدن 12 نفر از جمله یک سرباز آمریکایی در انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در کابل، دیدار وی با رهبران طالبان و رئیس جمهوری افغانستان به طور جداگانه در کمپ دیوید لغو شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نماینده ویژه آمریکا در افغانستان وارد کابل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده ویژه آمریکا در افغانستان وارد کابل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید