افزایش 8036 واحدی شاخص بورس

به گزارش وبلاگ سایه، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز با 8036 واحد رشد همراه شد.

افزایش 8036 واحدی شاخص بورس

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند رو به رشد نهاده شد، به گونه ای که شاخص کل در سرانجام معاملات با افزایش 8036 واحد به رقم یک میلیون و 484 هزار و 714 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن با رشد 2970 واحد به رقم 425 هزار و 546 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 966 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 5.9 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 751 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 271 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات در فرابورس هم به بیش از 38 هزار و 822 میلیارد تومان رسید. با این حساب ارزش معاملات روزانه در بورس و فرابورس به بیش از 44 هزار میلیارد تومان رسید که رقم بسیار قابل توجهی است البته عمده این معاملات مربوط به اوراق و صندوق ها است.

امروز همه شاخص های بورس سبز بودند، اما مقدار رشد شاخص ها زیر یک درصد بوده، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت بورس با معیار وزنی ـ ارزشی فقط 0.54 درصد رشد کرد و این دو شاخص در معیار هموزن 0.7 درصد تقویت شدند.

شاخص آزاد شناور 0.57 درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس 0.52 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.57 درصد افزایش یافت.

نماد های پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، شستا، ایران خودرو، بانک صادرات و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با افزایش 51 واحدی به رقم 21 هزار و 371 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم در فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 193 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه به بیش از 375 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 3.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 474 هزار فقره معامله و به ارزش قابل توجه 38 هزار و 822 میلیارد تومان رسید.

امروز نماد های بیمه پاسارگاد، پالایش نفت لاوان و پتروشیمی تندگویان، به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد های پتروشیمی زاگرس، سنگ آهن گهرزمین، فرابورس ایران و آریا ساسول، بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

با توجه به اینکه دولت وعده نموده است یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کند این وعده به شرطی محقق خواهد شد که سرمایه گذاری حدود 100 میلیارد دلار در سال انجام گردد و برای تأمین اقتصادی این سرمایه گذاری در کنار منابع بانکی احتیاج به منابع تأمین اقتصادی از بازار سرمایه است، زیرا یکی از وظایف بازار سرمایه تأمین اقتصادی برای شرکت های بورسی و فرابورسی و بعلاوه شرکت های دولتی و سایر بازیگران اقتصاد است که می توانند با انتشار انواع اوراق به تأمین اقتصادی برای سرمایه گذاری اقدام نمایند؛ بنابراین دولت باید از بازار سرمایه حمایت کند و از حضور سرمایه گذاران خرد در این بازار که به 57 میلیون سرمایه گذار رسیده استقبال کند و این سرمایه گذاری ها را به سمت فراوری راهنمایی نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افزایش 8036 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 8036 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید