آرامگاه مهدی اخوان ثالث

به گزارش وبلاگ سایه، مهدی اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی پژوه ایرانی است که 10 اسفند 1307 خورشیدی در مشهد به دنیا آمد و 4 شهریور 1369 خورشیدی در تهران درگذشت. تخلص مهدی اخوان ثالث در اشعارش م.امید بود.

آرامگاه مهدی اخوان ثالث

اشعار او زمینهٔ اجتماعی دارند و گاه حوادث زندگی مردم را به تصویر کشیده است. شعرش دارای لحن حماسی آمیخته با صلابت و سنگینی شعر خراسانی و نیز دربر دارندهٔ ترکیبات نو و تازه با تصویرگری های خلاقانه و بدیع است. اخوان ثالث با شعر کلاسیک آغاز کرد. به شعر نیمایی علاقه مند شد و در آخرین اثرش دوباره به شعر کلاسیک برگشت. از وی اشعاری در هر دو سبک به جای مانده است.

بعلاوه او آشنا به نوازندگی تار و مقام های موسیقی خراسانی بود. اخوان ثالث ذوق و مایه شعری را از مادرش به ارث برده بود و از کودکی به دور از چشم پدر به موسیقی گرایش داشت. مزار وی در بخش غربی مجموعه آرامگاه فردوسی و در ضلع جنوبی موزه قرار گرفته است و در کنار مزار، تندیسی از نیم تنه اخوان ثالت نصب شده است. هر سال در چهارمین روز شهریور ماه، مزار وی میزبان خانواده و دوستدارانش است و در این مکان مراسمی برای یادبود این شاعر بزرگ ایرانی برگزار می گردد.

وجه تسمیه

پدر مهدی اخوان ثالث؛ علی نام داشت که یکی از 3 برادری بود که از فهرج یزد به مشهد کوچ نموده بودند و از همین رو آنان نام خانوادگی خویش را اخوان ثالث یعنی سه برادر گذاشتند.

آثار

مجموعه شعرهای (1) ارغنون، (2) زمستان، (3) آخر شاهنامه، و (4) از این اوستا؛ مهمترین آثار مهدی اخوان ثالث هستند. اخوان در میانه ها و دهه پایانی عمر به تحقیقات ادبی روی آورد. از جمله این آثار کتاب های بدعت ها و بدایع نیمایوشیج و عطا و لقای نیمایوشیج و نقیضه و نقیضه سازان و آثاری از این دست است. اخوان سبک و شیوه خود را در تحقیق داشت. برداشت ها و یافته هایی بدیع داشت و آنرا با طنز و سرخوشی خاص خود و با پریدن از شاخه ای به شاخه دیگر می نوشت. لابلای کتاب تحقیقش خاطره می گوید و به مناسبتی از شهریار یاد می نماید یا خاطره ای از دوستی ناشناس می گوید و با توضیحات غیرضروری گاه خواننده اش را کلافه می نماید، اما با این وجود کتاب تحقیقی می آفریند که خواندنی و مجذوب کننده است و از تحقیقات خشک دانشگاهی به دور است.

مسیر دسترسی

اگر می خواهید از وسایل نقلیه عمومی بهره ببرید کافی است به پایانه فردوسی در مشهد بروید و سوار اتوبوس های خط 202 شوید که با این اتوبوس ها در ظرف 45 دقیقه به آرامگاه فردوسی می رسید.

منبع: گردشبان

به "آرامگاه مهدی اخوان ثالث" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه مهدی اخوان ثالث"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید