کشف جواهراتی که 2 هزار سال قبل در حمام گم شدند!

به گزارش وبلاگ سایه، همواره موقع رفتن به استخر باید مواظب جواهراتمان باشیم؛ یافته های تازه در یک حمام باستانی در انگلستان نشان می دهد که برخی از رومی ها این قاعده را رعایت نکرده بودند!

کشف جواهراتی که 2 هزار سال قبل در حمام گم شدند!

وبلاگ سایه | در سال 2017 یک حمام باستانی در منطقۀ کارلایل (Carlisle) در نزدیکی دیوار باستانی هادریان در انگلستان کشف شد. از آن موقع به بعد دوره های مختلفی از کاوش در این سایت انجام شد که تازه ترین آن ها نتایج شگفت انگیز و جالبی داشته است.

به گزارش وبلاگ سایه ؛ در جریان کاوش های قبلی چندین اتاق، سیستم هوای گرم، لوله کشی های سفالی، کاشی های رنگی و قطعاتی از ظرف های سفالی در این سایت پیدا شده بود. اما در تازه ترین کاوش ها حدود 30 سنگ قیمتی حکاکی شده در اینجا یافت شده است که باستان شناسان آن ها را جواهرات گمشدۀ کسانی می دانند که حدود دو هزار سال قبل وارد خزینۀ این حمام می شدند.

این حمام به احتمال زیاد به وسیله سربازان و افسران رده بالای رومی مورد استفاده قرار می گرفته است. گاهی جواهرات آن ها در هنگام حمام کردن از آن ها جدا می شده و در کف استخر حمام یا در لوله های فاضلاب ته نشین می شده است. حالا بعد از دو هزار سال دوباره این جواهرات خودشان را نشان داده اند.

نمونه ای از این جواهرات که به عنوان اینتاگلیو (intaglio) یا سنگ های نقش برجسته شناخته می شوند، یاقوتی است که طرحی از ونوس با یک شاخه گل و یک آینه روی آن نقش بسته است. نمونۀ دیگر یک سنگ جاسپر است که نقشی از یک موجود افسانه ای موسوم به ساتیر بر روی آن حک شده است.

فرانک جیکو از مسئولان این کاوش به گاردین گفت: شما این نوع جواهرات را در یک حمام مخصوص طبقات پایین اجتماع پیدا نمی کنید. این ها چیز هایی نیستند که آدم های فقیر در آن موقع از آن ها استفاده نموده باشند. برخی از این جواهرات بسیار ظریف و کوچک هستند؛ مثلا در حد 5 میلیمتر. بزرگترین آن ها 16 میلیمتر است. هنری که در ساخت چنین جواهرات ظریفی به کار رفته واقعا خارق العاده و باورنکردنی است.

در جریان این کاوش موارد دیگری از جمله 40 سنجاق موی زنانه، 35 دانۀ گردنبند شیشه ای، یک مجسمۀ کوچک سفالی از ونوس و کاشی هایی با مهر امپراطوری پیدا شده است. این موارد نشان می دهد که علاوه بر سربازان، اشراف رومی که در نزدیکی این محل زندگی می کردند هم از آنجا استفاده می نموده اند.

منبع: فرادید

به "کشف جواهراتی که 2 هزار سال قبل در حمام گم شدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف جواهراتی که 2 هزار سال قبل در حمام گم شدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید