کارشناسان افغان: آتش بس و صلح در افغانستان شکننده و نمایشی است

به گزارش وبلاگ سایه، پس از انتشار بیانیه طالبان مبنی بر عدم اعلام آتش بس و موضع آمریکا درباره صلح، یک کارشناس مسایل افغانستان گفت که آتش بس و صلح در این کشور به یک مانور تبدیل شده است.

کارشناسان افغان: آتش بس و صلح در افغانستان شکننده و نمایشی است

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، پس از یک سال گفت وگوی مستقیم بین آمریکا و طالبان برای رسیدن به یک توافق سیاسی دو طرف هنوز به نتیجه نرسیده اند و نگرانی هایی از مختل شدن دوباره مذاکرات وجود دارد.

عبدالسلام ضعیف سفیر دوره طالبان در اسلام آباد با انتشار پیامی در توئیترش چارچوب صلح را شنماینده خواند و هشدار داد که به دلیل بی اعتمادی و رفتارهای خصمانه این فرایند هر لحظه ممکن است مختل گردد.

حاجی دین محمد معاون شورای عالی صلح نیز با اشاره به پافشاری دولت و طالبان بر مواضع خود گفت که اگر دولت بر سر موضع خود و اعلام آتش بس پافشاری کند و طالبان نیز با رد این درخواست بر کاهش خشونت ها تاکید کند این به معنی تداوم جنگ خواهد بود.

ابرار الله مراد، عضو کمیسیون دفاعی مجلس افغانستان نیز درباره ضرورت برقراری آتش بس گفت:جنگ در صورتی انتها یافته و یا کم می گردد که آتش بس گردد و اگر آتش بس نگردد کاهش جنگ امکان پذیر نخواهد بود.

عتیق الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی نیز درباره فرایند صلح افغانستان گفت: نه مسئله آتش بس است و نه صلح، فقط مانورهایی وجود دارد که آمریکا و طالبان قصد دارند بر یکدیگر تحمیل نمایند؛ این یک بازی است.

چندی پیش زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان گفته بود که خواهان اعلام آتش بس از سوی طالبان است اما این گروه تاکید نمود که گفت وگوها دو طرف درباره کاهش خشونت ها بوده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کارشناسان افغان: آتش بس و صلح در افغانستان شکننده و نمایشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناسان افغان: آتش بس و صلح در افغانستان شکننده و نمایشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید