چین: توافق AUKUS ثبات منطقه ایندوپاسیفیک را تضعیف می نماید

به گزارش وبلاگ سایه به نقل از اسپوتنیک، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین به اعلام رسمی پیمان سه جانبه آمریکا-انگلیس- استرالیا (َ AUKUS) در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک که به موجب آن، دولت کانبرا به زیردریایی های هسته ای مجهزمی گردد؛ واکنش نشان داد.

چین: توافق AUKUS ثبات منطقه ایندوپاسیفیک را تضعیف می نماید

وی این پیمان را تهدیدی جدی برای ثبات منطقه ارزیابی کرد و درباره تشدید رقابت تسلیحاتی هشدار داد.

این پیمان در حالی منعقد می گردد که استرالیا در پی افزایش بودجه نظامی برای مقابله با قدرت یابی چین است. البته حین رونمایی از این توافق، صحبتی از چین به میان نیامد اما وقتی طرفین از برطرف دغدغه در منطقه ایندوپاسیفیک صحبت می نمایند؛ قطعاً منظورشان چین است.

به گفته ژائو لیجیان، صادرات زیردریایی هسته ای به استرالیا بار دیگر ثابت کرد که آمریکا و انگلیس از صادرات اقلام هسته ای به اسم ابزاری در بازی ژئوپلیتیکی استفاده می نمایند و رویکردی دوگانه اتخاذ نموده اند که به شدت غیرمسئولانه است. این توافق ادعای استرالیا مبنی بر وفاداری به الزامات منع اشاعه هسته ای را به چالش می کشد حال آنکه متحدان غربی دولت کانبرا هم باید ذهنیت منسوخ جنگ سرد را کنار بگذارند.

این در حالی است که سران سه کشور آمریکا، انگلیس و استرالیا شامگاه چهارشنبه با امضای یک توافقنامه همکاری سه جانبه (AUKUS)، اعلام کردند که برنامه ساخت زیردریایی با سوخت هسته ای برای استرالیا، نخستین پروژه مهم این ائتلاف نوالتأسیس خواهد بود.

در همین ارتباط، شماری از وزرای کابینه استرالیا از جمله اسکات موریسون نخست وزیر این کشور روز پنج شنبه در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که پیگیری فناوری زیردریایی با سوخت هسته ای به معنای آن است که استرالیا دیگر به برنامه ساخت زیردریایی متعارف از رده تهاجمی با شرکت گروه نیروی دریایی [فرانسه] ادامه نخواهد داد.

محورهای این توافقنامه سه جانبه که به امضای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا رسید، حوزه های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی و مرتبط با سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با امضای این توافق گفت: مشارکت دفاعی با بریتانیا و استرالیا، سرمایه گذاری در اتحادها و نوسازی آنها برای مقابله با تهدیدها است و به حفظ توانایی های نظامی یاری می نماید. ما در پی حفظ امنیت و ثبات در اقیانوس آرام و هند هستیم. مشارکت نو با بریتانیا و استرالیا ظرفیت مشترک برای مشارکت در قرن بیست و یکم را تقویت می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چین: توافق AUKUS ثبات منطقه ایندوپاسیفیک را تضعیف می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: توافق AUKUS ثبات منطقه ایندوپاسیفیک را تضعیف می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید