چگونه با کودک خجالتی برخورد کنیم؟ ، راه های رفع خجالت کودک

به گزارش وبلاگ سایه، عضو رسمی انجمن گفتاردرمانی و روانشناسان ایران گفت: باید به کودک کمک کنیم تا احساساتش را بیان کند، بچه ها خجالتی از اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند، ترسان اند اضطراب ناشی از این موضوع سبب بروز حس حقارت در آن ها می شود.

چگونه با کودک خجالتی برخورد کنیم؟ ، راه های رفع خجالت کودک

عظیم کلانتری استاد دانشگاه و عضو رسمی انجمن گفتاردرمانی و روانشناسان ایران در مصاحبه با خبرنگار اجتماعی وبلاگ سایه، درباره رفع خجالت کودک با رفتار صحیح گفت: باید به کودک کمک کنیم تا احساساتش را بیان کند، بچه ها خجالتی از اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند، ترسان اند اضطراب ناشی از این موضوع سبب بروز حس حقارت در آن ها می شود.

وی ادامه داد: همچنین از انگ زدن به کودک پرهیز کنید از گفتن جملاتی نظیر او را ببخشید، کمی خجالتی است! خودداری کنید و از خجالتی بودن او در جمع حرفی به میان نیاورید زیرا بچه ها خجالتی در برابر حرف های اطرافیان بسیار حساس هستند.

کلانتری با بیان اینکه: او را مجبور به برقراری ارتباط نکنید اضافه کرد: تشویق کردن بچه ها خجالتی برای پیوستن به دیگران تنها شرایط را بدتر می کند، حامی خجالت او نباشید ثبت نام نکردن کودک در کلاس ورزش به این بهانه که او خجالتی است، موضوع را بدتر از آن چیزی می کند که هست زیرا ترس والدین به کودک القا می شود و همین امر سبب ترس او و خجالتی تر شدنش می شود.

این استاد دانشگاه مطرح نمود: از او بخواهید برایتان شعر بخواند در خانه، خاله بازی کنید. اجازه بدهید در قالب یک بازی صحنه های زندگی واقعی تکرار شود، برای او ارزش قایل شوید در پی هر پیشرفت کوچکی او را تحسین کنید. بچه ها خجالتی همیشه فکر می کنند دیگران در مورد آن ها بد قضاوت می کنند.

وی با اشاره به انزوای بچه ها خجالتی شرح داد: نگذارید کودک منزوی شود لازم نیست برایش تولد بگیرید و تمامی دوستان را دعوت کنید حتی او را مجبور نکنید به تولد دوستانش برود و در جمعی از بچه ها حاضر شود، معمولا بچه ها خجالتی ترجیح می دهند فقط با یک نفر بازی کنند.

کلانتری درباره نوع همبازی بچه ها خجالتی گفت: سعی کنید کودکی که به عنوان هم بازی برای او انتخاب می کنید کوچک تر از او باشد تا بتواند بر وی تسلط یابد و اعتماد به نفس پیداکند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چگونه با کودک خجالتی برخورد کنیم؟ ، راه های رفع خجالت کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با کودک خجالتی برخورد کنیم؟ ، راه های رفع خجالت کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید