چه کسی داور دربی می گردد؟

به گزارش وبلاگ سایه، شاید اگر اعتراض های اخیر پرسپولیسی ها به قضاوت فغانی در بازی نساجی-پرسپولیس نبود، باید فغانی را گزینه اصلی داوری دربی می دانستیم اما حالا اشکان خورشیدی شانس بیشتری برای انتخاب پیدا نموده است.

چه کسی داور دربی می گردد؟

چه کسی داور دربی می گردد؟

داوود رفعتی، رییس دپارتمان داوری اعلام نموده که امروز(سه شنبه) داور دربی را تعیین می نماید اما نام او را اعلام نخواهد کرد. گرچه رفعتی در مصاحبه خود تمام داوران شاغل در لیگ از شانس قضاوت در این مسابقه برخوردار می داند اما واقعیت این است که حضور کورلینا، انتخاب داور دربی را با حساسیتی چند برابر قبل همراه نموده است. و شاید اگر اعتراض های اخیر پرسپولیسی ها به قضاوت فغانی در بازی نساجی-پرسپولیس نبود، باید علیرضا فغانی را گزینه اصلی داوری دربی می دانستیم اما حالا اشکان خورشیدی شانس بیشتری برای انتخاب پیدا نموده است. هرچند که در شرایط فعلی هر انتخابی از سوی دپارتمان داوری می تواند واکنش های خاص خود را داشته باشد و از همین حیث انتخاب داور دربی، انتخاب دشواری خواهد بود.

دربی پایتخت 10 فروردین ماه برگزار می گردد و دپارتمان داوری فرصت زیادی برای انتخاب و معرفی داور این مسابقه ندارد. انتخابی که با توجه به حضور کولینا در استادیوم آزادی برای کمیته و دپارتمان داوری از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع اگر حضور کولینا در ایران را به تنهایی در نظر بگیریم و اهمیتی که داوری دربی به واسطه حضور او برای فدراسیون فوتبال پیدا می نماید، گزینه اول و آخر فدراسیون فوتبال برای قضاوت شهرآورد، کسی نمی تواند باشد جز علیرضا فغانی.

فغانی بعد از ترکی بیش ترین قضاوت دربی را داشته و در صورتی که این شهرآورد را هم قضاوت کند، رکورد ترکی در قضاوت دربی را می شکند. به همین دلیل حتی داوود رفعتی در روزهای اخیر از فغانی به عنوان اصلی ترین گزینه قضاوت دربی نام برده بود. رییس دپارتمان داوری اما در تازه ترین مصاحبه اش گفته است که فعلاً تصمیم ندارد نام داور انتخابی را اعلام کند: جلسه ای در این خصوص داریم و داور دربی را تعیین می کنیم اما نام او را اعلام نمی کنیم. بنیادی فر، خورشیدی، فغانی، زرگر و همه داوران لیگ کاندیدای قضاوت در دربی هستند. حتی داورانی که در هفته 22 هم برای این دو تیم قضاوت می نمایند بازهم شانس قضاوت دربی را دارند.

اعتراض پرسپولیسی ها به قضاوت علیرضا فغانی در بازی هفته بیست و یکم این تیم مقابل نساجی مازندران اما داستان انتخاب او به عنوان داور شهرآورد را به جنجالی برای دپارتمان و کمیته داوری تبدیل نموده است. کاری به درست یا نادرست بودن اعتراض پرسپولیسی ها به قضاوت فغانی و کیفیت قضاوت او در آن بازی نداریم اما واقعیت این است که هجمه ای که در روزهای اخیر علیه او به راه افتاده، خواه ناخواه فغانی را از دایره گزینه های محتمل برای قضاوت دربی خارج می نماید.

-

از میان دیگر کاندیداهایی که رفعتی نام آن ها را برای قضاوت دربی مطرح نموده است، بیشترین شانس را باید برای اشکان خورشیدی قائل شد. او علاوه بر اینکه جوان است و از این نظر انتخاب مورد علاقه رفعتی به حساب می آید، در نیم فصل دوم هم بازی های مهمی را قضاوت نموده که این نشان از اعتمادی دارد که دپارتمان داوری به او داشته است. حتی اگر عده ای به خاطر مردود شدن او در تست آمادگی در ابتدای فصل، بارها انتقادهایی را نسبت به انتخاب خورشیدی در بازی های حساس مطرح نموده بودند اما واقعیت این است که او در بازی های بزرگی که در نیم فصل دوم قضاوت نموده، معمولاً کم اشتباه ظاهر شده است.

-

کارنامه نه چندان رضایت بخش داوران دیگری چون بنیادی فر و زرگر هم مانع از این می گردد که دپارتمان داوری با انتخاب آن ها بخواهد در حضور کولینا، ریسک نمایش یک قضاوت پراشتباه را به جان بخرد.

ماجرای انتخاب داور دربی اما وقتی برای دپارتمان داوری دشوارتر می گردد که باشگاه پرسپولیس در اعتراض های اخیرش به داوری ها وارد مرحله تازه تر می گردد و بحث داور خارجی برای دربی را مطرح می نماید.

البته درخواست برای داور خارجی دربی فعلاً در حد یک هشتگ در صفحه شخصی مدیرروابط عمومی باشگاه پرسپولیس مطرح شده است اما بعید نیست که در ادامه به یک خواسته جدی تبدیل گردد. حتی اگر باشگاه پرسپولیس بداند که هیچ شانسی برای موافقت دپارتمان و کمیته با این درخواستش نخواهد داشت.

نگرفتن پنالتی پرسپولیس، اخراج نشدن بازیکن نساجی و گل مردود نساجی در بازی با پرسپولیس مواردی بوده که خمارلو، مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس در آخرین پست خود به آن اشاره نموده و از هشتگ داور خارجی دربی استفاده نموده است. این در حالی است که در تمام سال های اخیر، کمیته داوران و فدراسیون فوتبال داوران ایرانی را برای این دیدار بزرگ انتخاب نموده اند و انتخاب داور خارجی برای دربی پیش رو، موضوعی است که دپارتمان داوری حتی به آن فکر هم نمی نماید و حتی اگر پرسپولیس این موضوع را به طور رسمی مطرح کند، احتمال تحقق آن نمی تواند زیاد باشد.

در عین حال اما پرسپولیسی ها مدعی هستند از وقتی داوران ایرانی دربی را قضاوت نموده اند این تیم متضرر شده است و استقلالی ها هم ادعا دارند در بعضی دربی ها داوری به ضرر آن ها بوده است.

همه این ها انتخاب داور دربی را برای دپارتمان داوری به یک سرگیجه اساسی تبدیل نموده است و به نظر می رسد مسوولان دپارتمان پیش از هر انتخابی باید خود را برای مدیریت حواشی آن انتخاب آماده نمایند. به خصوص حالا که بعد از انتقادهای پرسپولیسی ها به علیرضا فغانی، اشکان خورشیدی گزینه محتمل تری برای قضاوت دربی به حساب می آید و انتخاب او به واسطه یک داور کم تجربه تر می تواند واکنش های متفاوتی را به همراه داشته باشد.

2 - 1

منبع: ایران ورزشی

به "چه کسی داور دربی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی داور دربی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید