همه چیز در خصوص کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

به گزارش وبلاگ سایه، مارسل پروست در جهان برای هر اهل ادب و هنری نامی است آشنا. بعید است کسی را پیدا کنید که اسمش را نشنیده باشد، آن عکس معروفش با سبیل تابیده اش را ندیده باشد و هیاهوی پیرامون اثر ادبی اش را نشنیده باشد. مارسل پروست با نام کامل والنتین لویی ژرژ اوژن مارسل پروست نویسنده فرانسوی بود که در سال 1871 چشم به جهان گشود و در سال 1922 دیده از جهان فرو بست. وی نه تنها یکی از معروف ترین نویسنده های فرانسه که از معروف ترین نویسندگان تاریخ ادبیات جهان نیز هست. پروست در پاریس به جهان آمد. پدر او یکی از پزشک های حاذقی بود که بر بیماری وبا تحقیق می کرد و مادرش زنی بود فرهیخته و اهل ادب و هنر که دختر دلالی ثروتمند بود. ژن وی، مادر پروست، یهودی بود اما با این وجود پروست با مذهب پدرش، که کاتولیکی بود، بزرگ شد.

همه چیز در خصوص کتاب در جستجوی زمان از دست رفته

شاخص ترین اثر پروست که آوازه اش در جهان پیچیده است در جستجوی زمان از دست رفته است. رمانی که با افتخار لقب طولانی ترین رمان جهان، لقبی که از سوی گینس به او داده شده، را با خود در پی می کشاند. رمانی در هفت جلد با عنوان های طرف خانه سوان منتشر شده در سال 1913، در سایه دوشیزگان شکوفا منتشر شده در سال 1919 که در همان سال انتشار برنده جایزه گنکور فرانسه نیز شد، طرف گرمانت منتشر شده در سال 1920-1921، سدوم و عموره منتشر شده در سال 1921-1922، اسیر منتشر شده در سال 1925 و بعد از فوت نویسنده، گریخته و زمان بازیافته که هر دو جلد آخر نیز در سال 1927 منشر شدند. جا دارد اضافه کنیم که اگرچه نوشتن این کتاب از سال 1908 تا 1922 به درازا کشید اما چاپ جلدهای آخر آن به سال های بعد از مرگ نویسنده موکول شد.

شاهکار در جستجوی زمان از دست رفته همانند باقی رمان ها نیست. نمی گردد موضوعی را نشان کرد و گفت بله داستان این است و به این منوال پیش می رود. نمی گردد گفت چند شخصیت بیشتر نداریم و لیستی از آن ها بدهیم و تمام. بله دقیقا همین ویژگی هایش است که آن را رمانی منحصربه فرد می نماید که چه در ذات و چه در ساختار با دیگر آثار فرق دارد. درباره کتاب در جستجوی زمان از دست رفته می توانیم بگوییم رمانی است درونگرا که به فضائل درونی و روحیات و خلقیات انسان های مختلف، از هر طبقه ای، با هر شغلی و در هر موقعیتی می پردازد. واکاوی شاید یکی از برترین کلمه ها باشد در توضیح آن چه که این رمان با پشتکار فراوان انجام می دهد. واکاوی هر فکری که در فکر انسان شکل می گیرد و هر عملی که در نتیجه آن فکر به وقوع می پیوندد.

معروف است که این رمان سبک جدیدی از روایت و حتی جمله نویسی را به زبان فرانسه و بعدها با ترجمه اش به دیگر زبان ها وارد کرد.

خواننده در همان اولین سطور از جلد یک با راوی روبه رو می گردد؛ راوی ای که گمان می رود خود پروست و یا شخصیتی که شباهت های بسیاری به پروست دارد باشد. پروستی که سعی دارد در خلال یادآوری گذشته و خاطرات دوران کودکی اش، با به خاطر آوردن تمامی جزئیات ممکن به هدفی عمیق و درونی دست یابد. هدفی شاید از جنس معنای زندگی. در این کتاب شخصیت های زیادی داریم که با نقش های پررنگ و کم رنگ خود داستان را شکل می دهند و به روایت کلی خط می دهند. شخصیت هایی که اسامی برخی از آن ها حالا دیگر برای ما آشناست. شاید معروف ترین آن ها آقای سوان باشد که بخش دوم از جلد یک این کتاب روایتی است از زندگی او.

کتاب در جستجوی زمان از دست رفته در نهایت هوشمندی و تیزبینی یک نویسنده به رشته تحریر در آمده است چراکه شما در این اثر می توانید رفتار تمامی آدم ها را زیر نظر بگیرید و درباره درستی و غلطی آن بیندیشید.

ترجمه فارسی کتاب در جستجوی زمان از دست رفته به وسیله مهدی سحابی، مترجم خوب و بنام کشور اجرا شده است که در ابتدا به صورت تک جلدی ترجمه، چاپ و منتشر می شد و در آخر بعد از اتمام ترجمه کل کتاب به صورت مجموعه ای 7 جلدی به دست علاقه مندان می رسد. مهدی سحابی کتاب دیگر همین نویسنده را نیز به نام خوشی ها و روزها ترجمه نموده است. برای خرید کتاب آنلاین از وب سایت بنوبوک بهره ببرید.

منبع: فوت و فن

به "همه چیز در خصوص کتاب در جستجوی زمان از دست رفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در خصوص کتاب در جستجوی زمان از دست رفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید