می خواهیم به جنگ ابدی افغانستان سرانجام دهیم

به گزارش وبلاگ سایه به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونی بلینکن در جلسه تایید صلاحیت خود در پاسخ به سناتورها گفت: ما می خواهیم به این جنگ به اصطلاح ابدی انتها دهیم. می خواهیم نیروهایمان را برگردانیم. می خواهیم تا حدودی ظرفیت برخورد با هرگونه بازگشت تروریسم که اصلاً برای آن به آنجا رفتیم را حفظ کنیم.

می خواهیم به جنگ ابدی افغانستان سرانجام دهیم

بلینکن که از سوی جو بایدن نامزد تصدی وزارت خارجه شده گفت: توافق دولت آمریکا با طالبان را ارزیابی خواهم کرد. باید به دقت آنالیز کنیم که واقعاً در خصوص چه چیزهایی مذاکره شده. من هنوز از این جزییات مطلع نیستم.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که روز چهارشنبه کاخ سفید را ترک خواهد نمود، در خاتمه ماه فوریه سال پیش توافقی با طالبان امضا کرد که هدف آن خاتمه دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا بود.

با این حال دولت ترامپ در اقدامی بحث انگیز بعضی متمم های آن توافق را محرمانه نگاه داشت.

براساس توافقی که در دوحه امضا شد آمریکا گفته کلیه نیروهایش را تا ماه مه 2021 از افغانستان خارج می نماید و طالبان قول داد اجازه عملیات از خاک افغانستان را به گروه های افراط گرا ندهد.

هرچند بایدن از دیرباز از خاتمه دادن به حضور آمریکا در افغانستان حمایت نموده اما دستیاران او اخیراً از احتیاج به حفظ نیرویی کوچک برای مقابله با بروز خشونت در افغانستان صحبت نموده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلینکن در پاسخ به سوال سناتور دموکرات جین شهین قول داد حقوق زنان و دختران را مد نظر قرار دهد.

بلینکن در اشاره به مذاکرات اولیه میان دولت افغانستان و طالبان گفت: اگر از دستاوردهای زنان و دختران در 20 سال گذشته محافظت نشود به نظر من بعید است نتایج این فرآیند قابل دوام باشد. در برابر شما اذعان می کنم که این کار آسان نخواهد نبود، اما ما تلاشمان را خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "می خواهیم به جنگ ابدی افغانستان سرانجام دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می خواهیم به جنگ ابدی افغانستان سرانجام دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید