مریخ نورد کنجکاوی در منطقه ماری انینگ سلفی تازه ای از خود منتشر کرد

به گزارش وبلاگ سایه، اگرچه مریخ نورد رباتیک کنجکاوی (Curiosity) ناسا بیشتر به کاوش و مطالعات علمی در سیاره سرخ مشغول است و خیلی به دنبال سلفی دریافت نیست، اما گاهی هم با عکس هایی که از خود می گیرد هوادارانش را ذوق زده می نماید و حالا تازه ترین تصویر از خود را با پس زمینه ای از منطقه ماری انینگ به اشتراک گذاشته است.

مریخ نورد کنجکاوی در منطقه ماری انینگ سلفی تازه ای از خود منتشر کرد

کاوشگر کنجکاوی که حالا بیش از هشت سال را در میان تپه های مریخ می گذراند، با سلفی تازه اش که ابعاد کامل آن در پایگاه مأموریت های مریخ ناسا دردسترس است، فعالیت خود را در مکانی به نام ماری انینگ (Mary Anning) نمایش می دهد. این منطقه به نام یک دیرینه شناس انگلیسی قرن 19 میلادی نام گرفته است که در آن موقع، کشف فسیل های خزندگان دریایی توسط او تا چندین نسل، به دلیل جنسیت و طبقه اجتماعی اش نادیده گرفته شده بود.

مریخ نورد کنجکاوی از ماه جولای (آخر تیر) در این محل است و نمونه هایی از مریخ را توسط مته خود جمع آوری و تجزیه وتحلیل نموده است. سلفی تازه آن که از 59 عکس به هم پیوسته تشکیل شده است، در 25 اکتبر سال 2020 (4 آبان 1399) و در حالی که این کاوشگر در روز مریخی 2922 مأموریت قرار داشت، ثبت شده است.

دانشمندان تیم مأموریت کنجکاوی به دلیل پتانسیل بالای این منطقه در روشن کردن جزئیات مربوط به محیط باستانی مریخ، نامگذاری آن به نام ماری انینگ را مناسب می دانند. کنجکاوی با استفاده از مته سنگ در انتهای بازوی رباتیک خود، از سه سوراخ حفاری به نام های ماری انینگ، ماری انینگ 3 و گروکن نمونه برداری نموده است. گروکن بر مبنای نام صخره هایی در جزایر شلتند اسکاتلند نامگذاری شده است.

این دانشمند رباتیک برای گسترش کاوش مولکول های آلی (یا کربن) در سنگ های باستانی مریخ آزمایش های پیشرفته ای را با این نمونه ها انجام داده است. از زمان دست یابی به دهانه گیل در سال 2012، کنجکاوی در حال صعود به کوه شارپ برای جست وجوی شرایطی است که ممکن است روزی بتوانند از حیات پشتیبانی نمایند. کاوشگر کنجکاوی همچنین تصاویری را از پدیده های آب وهوایی مریخ به زمین ارسال نموده است.

این مریخ نورد سال گذشته منطقه ای از کوه شارپ به نام گلن توریدن (Glen Torridon) را کاوش کرد که احتمالا میلیاردها سال پیش دارای دریاپه ها و جویبارهایی بوده است. دانشمندان گمان می نمایند به همین دلیل است که غلظت بالایی از مواد معدنی شامل رس و مولکول های آلی در آنجا کشف شده است.

ماه ها طول خواهد کشید تا تیم مأموریت بتواند شیمی و مواد معدنی موجود در نمونه های سایت ماری انینگ را تفسیر کند. در همین حال دانشمندان و مهندسان که در هنگام شیوع همه گیری کرونا به عنوان احتیاط ایمنی، فعالیت های خود را به صورت دورکاری پیش می برند، کنجکاوی را به ادامه صعود خود به کوه شارپ راهنمایی نموده اند. هدف بعدی این کاوشگر لایه ای از سنگ مملو از سولفات است که در نقاط بالاتر کوه واقع شده است و این تیم امیدوار است که در اوایل سال 2021 به آن برسد. این درحالی است که مریخ نورد پشتکار هم حدود سه ماه دیگر به سیاره سرخ خواهد رسید.

  • کاوشگر تیان ون-1 چین در راه مریخ از خود سلفی گرفت

عکس کاور: سلفی مریخ نورد کنجکاوی در منطقه ماری انینگ مریخ

Credit: Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS

منبع: NASA

منبع: دیجیکالا مگ

به "مریخ نورد کنجکاوی در منطقه ماری انینگ سلفی تازه ای از خود منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد کنجکاوی در منطقه ماری انینگ سلفی تازه ای از خود منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید