فایده شگفت انگیز جوشاندن آب

به گزارش وبلاگ سایه، ذرات ریزپلاستیک به طرز هشداردهنده ای در همه جا پیدا می شوند و رهاشدن از آن ها تقریباً غیرممکن است. دانشمندان آن ها را در غذا، شیر مادر، جفت جنین و حتی ابرها پیدا نموده اند. اما حالا یک پژوهش نو دریافته که راه ساده ای برای کاهش ذرات میکروپلاستیک در آب آشامیدنی وجود دارد: جوشاندن آن.

فایده شگفت انگیز جوشاندن آب

به گزارش وبلاگ سایه ، پژوهشگران در مقاله ای در ژورنال Environmental Science & Technology Letters گفته اند جوشاندن و فیلترکردن آب تا 90 درصد ذرات میکروپلاستیک را حذف می نماید. آن ها می گویند این ذرات را می توان در 129 نمونه از 159 نمونه آب لوله کشی در 14 کشور جهان پیدا کرد. عده دیگری از پژوهشگران قبلاً از وجود مقادیر بالای نانوپلاستیک در آب بطری ابراز نگرانی نموده بودند.

به نقل از دیجیاتو، پژوهشگران چینی برای مطالعه حاضر، آب لوله کشی را با تمام مواد معدنی و شیمیایی متداول در آن، به علاوه میکروپلاستیک ها شبیه سازی کردند. آن ها می خواستند بفهمند آیا جوشاندن آب می تواند در حذف ذرات میکروپلاستیک مؤثر باشد یا نه.

نتیجه شگفت آور بود؛ مخصوصاً در آب سخت، یعنی آب با غلظت های بالای موادی نظیر کلسیم و منیزیم. اگر دما به مقدار کافی بالا باشد، کلسیم کربنات (که معمولاً در آب های لوله کشی وجود دارد) جامد می گردد و مانند یک پوسته ذرات ریز پلاستیک را احاطه می نماید. بنابراین به سادگی می توان این ذرات را با یک فیلتر ساده، مانند فیلتر قهوه، جدا کرد.

کارایی جوشاندن آب در حذف میکروپلاستیک ها به کیفیت آب منطقه زندگی شما و سختی یا نرمی آن بستگی دارد.

آیا باید آب را بجوشانیم؟

پژوهشگران می گویند مطالعات بیشتری ضروری است تا مزایای جوشاندن آب و جداسازی ذرات پلاستیک با این روش مشخص گردد. کیفیت آب و مقادیر میکروپلاستیک در آن برای هر منطقه ای از جهان فرق دارد. به همین علت، فایده انجام این کار کاملاً به محل زندگی شما وابسته است.

پژوهشگران می گویند هدف آن ها از این مطالعه این بود که انگیزه ای برای مطالعات بیشتر روی میکروپلاستیک ها ایجاد نمایند. اما جوشاندن آب کار ساده ای است و مزایای دیگری نیز دارد؛ ازجمله کشتن میکروب ها، انگل ها و باکتری های مضر که ممکن است در آب لوله کشی وجود داشته باشند.

اگر می خواهید این کار را انجام دهید، باید 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا مواد جامد تشکیل شده ته نشین شوند. سپس بگذارید آب خنک گردد. بعد از آن می توانید ذرات را با یک فیلتر جدا کنید.

بااین حال، پژوهشگران می گویند جوشاندن آب ضروری نیست، مخصوصاً به این علت که این روش احتمالاً در آب های نرم تر کارایی زیادی ندارد. اما آن ها شاد هستند که نشان داده اند حذف میکروپلاستیک ها می تواند راه حلی بسیار ساده داشته باشد. حذف کامل ذرات میکروپلاستیک از آب غیرممکن است؛ اما با این کار می توان تغییری بزرگ و گسترده در نقش میکروپلاستیک ها در جهانی ما ایجاد کرد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "فایده شگفت انگیز جوشاندن آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایده شگفت انگیز جوشاندن آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید