معمای پاندای قهوه ای حل شد، عکس

به گزارش وبلاگ سایه، دانشمندان می گویند پانداهای قهوه ای توالی کوتاهی از دی ان ای را در ژنی که با رنگدانه مرتبط است، از دست داده اند و به همین علت، کمرنگ تر از بقیه هستند.

معمای پاندای قهوه ای حل شد، عکس

به گزارش خبرگزاری وبلاگ سایه ، زندگی همیشه کاملاً سیاه و سفید نیست؛ پانداهای غول پیکر هم همینطور. تعداد اندکی از پانداها به جای سیاه و سفید، قهوه ای و سفید هستند.

براساس گزارش زومیت، سال هاست که دانشمندان و مردم چین در صدد حل معمای کیزای هستند؛ تنها پاندای قهوه ای و سفید دنیا که در اسارت نگهداری می شود. کیزای که در طبیعت رها شده بود، اکنون در مرکز پرورش و حفاظت از حیوانات وحشی لوگانتای در شی آن چین زندگی می کند. تا به امروز فقط هفت پاندای قهوه ای و سفید در دنیا به ثبت رسیده است که همگی آن ها در رشته کوه چین لینگ در جنوب استان شانشی در چین دیده شده اند.

اکنون، تیمی از محققان دریافته اند که چرا این پاندای نر 14 ساله همرنگ بقیه نیست و این یافته ها احتمالاً در مورد پانداهای قهوه ای وحشی نیز صدق می کند. مطالعه ای که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شده است، می گوید این پانداهای قهوه ای توالی کوتاهی از دی ان ای را در ژن Bace2 که با رنگدانه مرتبط است، از دست داده اند.

به نقل از هو ییبو، متخصص ژنتیک حفاظتی در مؤسسه جانورشناسی آکادمی علوم چین در پکن و یکی از نویسندگان مقاله، پانداهای رشته کوه چین لینگ با پانداهای استان سیچوآن، محل زندگی بیشتر پانداهای غول پیکر (Ailuropoda melanoleuca)، بسیار متفاوت هستند. هو به نیچر گفت: مطالعات قبلی نشان می دهد که پانداهای چین لینگ احتمالاً در زمانی حدود 300 هزار سال پیش از پانداهای سیچوآن جدا شده اند.

پانداهای رشته کوه چین لینگ با پانداهای استان سیچوآن، محل زندگی بیشتر پانداهای غول پیکر، بسیار متفاوت هستند

هو و همکارانش اطلاعات ژنومی سه خانواده سه نفره از پانداها (پدر، مادر و توله پاندا) را که با دو پاندای قهوه ای مرتبط بودند، به همراه ژنوم 29 پاندای سیاه و سفید مورد مطالعه قرار دادند. کیزای و والدینش نیز در این خانواده های سه نفره بودند: کیزای، جفتش و توله آن ها، دان دان (اولین پاندای قهوه ای که تقریباً چهار دهه پیش در چین مشاهده شد)، جفت او و توله آن ها. در این میان فقط کیزای و دان دان که اکنون از دنیا رفته اند، قهوه ای و سفید هستند.

محققان بر این باورند که پانداهای قهوه ای در نسخه خاصی از ژن Bace2، ارگانیسم جورتخم هستند، یعنی کپی های یکسانی از این ژن دارند. توالی یابی ژنتیکی تأیید کرد که در هر دو نسخه از ژن Bace2 در این خرس های قهوه ای، 25 جفت باز یکسان (واحد اصلی یک مولکول دی ان ای یا آران ای) مفقود بود. هو توضیح می دهد: توالی کدکننده پروتئین مختل و به اختلال در عملکرد پروتئین منجر می شود.

توالی ژنتیکی 192 پاندای سیاه و سفید در اسارت، نشان داد که هیچ کدام برای این نسخه از ژن Bace2، ارگانیسم جورتخم نیستند. در سنجش آزمایشگاهی، موش هایی که از نظر ژنتیکی اصلاح شده بودند تا این جهش را نشان بدهند، پوشش های روشن داشتند.

همچنین، محققان دریافتند که در مقایسه با موهای پانداهای سیاه، به نظر می رسد که موهای پانداهای قهوه ای دارای ملانوزوم های کمتر و کوچک تری است. ملانوزوم مسئول تولید رنگدانه های مو و پوست در بدن است.

شی پنگ، متخصص ژنتیک تکاملی در مؤسسه جانورشناسی آکادمی علوم چین می گوید: مطالعه نشان می دهد که فقدان یک ژن یا بخش ژنتیکی نیز می تواند به تغییر رنگ منجر شود. از دیدگاه علم ژنتیک، این کشف کاملاً تازه است.

اکنون، هو و همکارانش قصد دارند بررسی کنند که چگونه حذف 25 جفت باز به تغییر در اندازه و تعداد ملانوزوم ها در پانداهای قهوه ای منجر می شود.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "معمای پاندای قهوه ای حل شد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای پاندای قهوه ای حل شد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید