شکسته شدن رکورد گرمای اقیانوس ها

به گزارش وبلاگ سایه، طبق داده های رصدخانه اروپایی کوپرنیک، اقیانوس ها این هفته رکورد جدیدی از نظر دما ثبت کردند و باعث ایجاد نگرانی هایی شدند. در این سنجش منطقه ها قطبی حذف شده اند.

شکسته شدن رکورد گرمای اقیانوس ها

به گزارش یورونیوز و بر اساس گزارشی که رصدخانه کوپرنیک منتشر کرد دمای سطح اقیانوس ها در تاریخ 30 ژوئیه 2023 به 20.96 درجه سانتی گراد رسید در حالی که رکورد قبلی متعلق به مارس 2016 با دمای 20.95 درجه سانتی گراد بوده است.

دانشمندان می گویند که این احتمال وجود دارد که این رکورد همچنان شکسته گردد چراکه دما معمولا در ماه های مارس هر سال بالاتر است نه در ماه اوت.

دریای مدیترانه هفته گذشته بالاترین دمای سطح خود را با 28.71 درجه سانتی گراد ثبت کرد. آب های اطراف فلوریدا کیز، مجمع الجزایر مرجانی در سواحل جنوبی استان فلوریداشبیه دمای یک جکوزی بود و به بالای 38 درجه سانتی گراد رسید و احتمالا یک رکورد جهانی را شکست.

معمای منشأ آب روی کره زمین؛ اقیانوس ها و دریا ها از کجا آمده اند؟

حفره گرانشی در اقیانوس هند؛ چرا سطح آب در نقطه ای 100 متر از باقی اقیانوس پایین تر است؟

سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) آدینه گذشته نیز گزارش داد که اقیانوس اطلس شمالی ممکن است گرمترین اقیانوسی باشد که تا حالا بوده است.

اقیانوس اطلس شمالی معمولا در ماه مارس پس از زمستان آغاز به گرم شدن می نماید و در ماه سپتامبر این گرما به اوج می رسد، اما از آوریل سال جاری به طور مداوم رکورد ها شکسته شده است.

هیئت بین دولتی تغییر اقلیم می گوید که فرکانس امواج گرمای دریایی بین سال های 1982 تا 2016 دو برابر شده و از دهه 1980 نیز طولانی تر و شدیدتر شده است.

کارشناسان هشدار می دهند که این موضوع می تواند عواقب مخربی برای سلامت سیاره داشته باشد.

طبق داده های رصدخانه اروپایی کوپرنیک، میانگین دمای جهانی سطح دریا بسیار بالاتر از مقادیری است که قبلا در این زمان از سال مشاهده شده بود.

اقیانوس ها 90 درصد گرمای اضافی زمین را که در اثر فعالیت های انسانی در دوران صنعتی ایجاد می گردد جذب می نمایند و با تجمع گاز های گلخانه ای در جو، این انباشت انرژی همچنان افزایش پیدا می نماید.

منبع: فرارو

به "شکسته شدن رکورد گرمای اقیانوس ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکسته شدن رکورد گرمای اقیانوس ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید