دهه شصتی ها تا 40 سالگی استخدام می شوند

به گزارش وبلاگ سایه، در حالی که مجلس شورای اسلامی ایران در شش ماه گذشته درگیر دو موضوع مهم در مورد استخدام نیروها در دستگاه اجرایی بوده، حالا بعضی نمایندگان مجلس از کوشش برای تغییر در یک قانون دیگر سخن می گویند. پرونده طرح ساماندهی کارکنان دولت هنوز در مجلس شورای اسلامی بسته نشده و خیلی ها امید دارند تا انتها تابستان به خاتمه برسد. این یکی از پرونده های مهم مجلس، مرتبط با موضوع استخدام نیرو در دستگاه های اجرایی در امسال بود.

دهه شصتی ها تا 40 سالگی استخدام می شوند

به جز این، نمایندگان مجلس سال جاری انتها ماجرای طرح رتبه بندی معلم ها را هم به انتها رساندند و در اختیار دولت قرار دادند. اگرچه دولت در اجرای آن کمی تعلل می نماید. به جز این دو مورد اما حالا بعضی از نمایندگان مجلس در پی اصلاح قانونی در برنامه استخدامی نیروهای دستگاه های اجرایی هستند.

سقف مجاز به 40 سال افزایش می یابد

روز گذشته، یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از طرحی تحت عنوان افزایش حداکثر سن داوطلبان شرکت در آزمون های استخدامی دستگاه های اجرایی، اطلاع داد. علی بابایی کارنامی گفت:

دلیل کوشش برای این تغییر شرایط هم ایجاد فرصتی برای استخدام کارکنان دولتی است که ذیل قراردادهای دیگر قرار دارند. هم اکنون تعداد زیادی از نیروهای فعال در دستگاه ها نیز در قالب قراردادی یا پیمانی فعالیت می نمایند.

مدافعان این طرح می گویند وقتی مبنای فعالیت در دستگاه های اجرایی استخدام رسمی نیست، نباید مانع از شرکت تمام افراد توانمند و تحصیلکرده در آزمون های ادواری تامین نیروی انسانی مورد احتیاج دستگاه ها شویم.

سن یا اندازه مهارت؟

مدافعان افزایش سن شرکت نمایندگان در آزمون های استخدامی معتقدند که سن نباید ملاکی برای استخدام باشد بلکه این اندازه مهارت داوطلبان کار است که به درد دستگاه های اجرایی می خورد و باید لحاظ گردد. یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس در این زمینه می گوید:

سن نباید در زمره شروط شرکت در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی باشد و باید اندازه مهارت و توانایی افراد در اولویت قرار گیرد. چرا که ممکن است یک فرد 45 ساله دارای مهارت و تخصصی باشد که دستگاه های اجرایی به استفاده از این ظرفیت احتیاجمند باشند. بنابراین سن نباید مانعی برای ورود افراد توانمند و متخصص به دستگاه های اجرایی باشد.

طرحی برای یاری به استخدام دهه شصتی ها

یکی از مهم ترین دلایل برای این اصلاح قانون هم یاری به استخدام دهه شصتی هاست. پیک جمعیتی دهه شصتی ها موجب شده که بخش زیادی از متولدین این دوره که در آستانه چهل سالگی قرار دارند، همچنان شرایط استخدامی نامناسبی داشته باشند.

برای همین هم بعضی از نمایندگان مجلس کوشش می نمایند تا با اصلاح شرایط شرکت در آزمون استخدامی آنها را همچنان در شمول آزمون های استخدامی قرار دهند. علی بابایی کارنامی در این زمینه می گوید:

طراحان معتقد هستند که شرایط چندان برای متولدین دهه شصت برای ورود به دستگاه ها فراهم نبوده و در حال حاضر هم نباید برای یک یا دو سال فرصت را از جوانان برای پیشرفت در دستگاه ها بگیریم لذا با این طرح دایره رقابت گسترده تر می گردد و با این طرح شرایط برای افراد تا سن 40 سال جهت شرکت در آزمون های استخدامی فراهم می گردد.

داوطلبان کار و متولدین دهه شصت که علاقه مند به قرار گرفتن ذیل این شرایط استخدامی را دارند باید منتظر باشند تا پس از طرح موضوع در کمیسیون اجتماعی و تصویب آن، گزارشش جهت آنالیز در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس گردد و مراحل تبدیل شدن به قانون را سپری کند.

آگهی های استخدام را در وبلاگ سایه ببینید

منبع: بلاگ دیوار

به "دهه شصتی ها تا 40 سالگی استخدام می شوند" امتیاز دهید

3 کاربر به "دهه شصتی ها تا 40 سالگی استخدام می شوند" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهه شصتی ها تا 40 سالگی استخدام می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید