در سالاد کاهو شما هم تایر خودرو وجود دارد؟!

به گزارش وبلاگ سایه، محققان گیاه پزشکی دانشگاه وین به تازگی در تحقیقات خود متوجه شدند که سموم ناشی از ضایعات محصولات لاستیک خودرو ها در گیاهان به خصوص کاهو نفوذ نموده و در روی برگ های آن ها می نشیند.

در سالاد کاهو شما هم تایر خودرو وجود دارد؟!

محصولات ضایعاتی تایر های خودرو (TWP) پنج نوع سم در محیط زیست آزاد می نمایند که بیشتر از همه روی کاهو اثر می گذارد.

آنیا شرمن، دانشجوی دکترا در مرکز میکروبیولوژی و علوم سیستم های زیست محیطی (CMESS) دانشگاه وین می گوید: مقدار گیری های ما نشان داد که کاهو تمام ترکیباتی را که ما آنالیز کردیم به وسیله ریشه هایش جذب کرد، آن ها را به برگ های کاهو منتقل و در آنجا جمع کرد.

تیم تحقیقاتی این دانشگاه بعلاوه این آزمایش را نیز انجام داد، به طور تجربی، مواد ضایعاتی حاصل از تایر خودرو ها را به آب اضافه کردند تا اندازه جذب آن در کاهو نشان داده گردد. آن ها کشف کردند که کاهو مواد شیمیایی را متابولیزه می نماید و هنوز اندازه خطرناک بودن این مواد در ریشه گیاهان تعیین نشده است.

بر اساس این مطالعه، انتشار TWP به محیط زیست حدود 5.9 میلیون تن در سال در سراسر دنیا تخمین زده می گردد. این ذرات می توانند به وسیله هوا، جاده ها و استفاده از جامدات زیستی از تصفیه خانه های فاضلاب (WWTP) به زمین های کشاورزی برسند. تنها در آلمان، تخمین زده می گردد که سالانه بین 1400 تا 2800 تن TWP در زمین های کشاورزی به وسیله کاربرد بیوسولید ته نشین می گردد.

همانطور که لاستیک ها در طول زمان فرسوده می شوند، ذرات کوچکی به نام میکروپلاستیک را در محیط آزاد می نمایند. این میکروپلاستیک ها نقش مهمی در آلودگی زیست بوم ما دارند. آن ها می توانند خاک، آب و حتی هوایی که ما تنفس می کنیم را آلوده نمایند.

لاستیک ها حاوی انواع مختلفی از مواد شیمیایی و فلزات سنگین مانند روی، سرب و کادمیوم هستند. هنگامی که لاستیک ها تخریب می شوند یا به طور نامناسب دفع می شوند، این مواد می توانند به خاک نفوذ نمایند و خطراتی را برای زندگی گیاهان ایجاد نمایند و به طور بالقوه وارد خاک شوند.

منبع: برنا

منبع: فرارو

به "در سالاد کاهو شما هم تایر خودرو وجود دارد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سالاد کاهو شما هم تایر خودرو وجود دارد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید